CRYPTOPUNK چیست؟ و چرا ارزش زیادی دارد؟

فکر می کنید NFT ها یک شوخی هستند؟ قیمت یک CRYPTOPUNK ممکن است نظر شما را تغییر دهد.

در حدود یک سال گذشته، کلماتی مانند «کریپتو» و «بیت‌کوین» به نام‌های معروفی تبدیل شده‌اند.

یکی از محبوب ترین NFT ها چیزی است که به عنوان CRYPTOPUNK شناخته می شود، آواتارهای دیجیتالی با قیمت صدها هزار دلار

CRYPTOPUNK

CRYPTOPUNK یک آواتار منحصر به فرد با ابعاد ۲۴×۲۴ پیکسل به سبک ۸ بیت است که به شکل NFT ارائه می شود. ایجاد آنها به عنوان یک آزمایش آغاز شد که توسط توسعه دهندگان نرم افزار مت هال و جان واتکینسون در سال ۲۰۱۷ انجام شد. این زوج می خواستند یک برنامه نرم افزاری ایجاد کنند که قادر به تولید هزاران آواتار منحصر به فرد باشد. این برنامه در مجموع ۱۰۰۰۰ آواتار تولید کرد.

هال و واتکینسون در ابتدا فکر می کردند که می توانند از این نرم افزار برای توسعه یک برنامه استفاده کنند، اما این آواتارها به زودی به یک جهش درخشان در فناوری تبدیل شدند. این شکل از هنر دیجیتالی در بلاکچین اتریوم ذخیره می شود. با این فناوری، هال و واتکینسون توانستند معنای «مالک شدن» چیزی را تغییر دهند.

خود آواتارها از صحنه پانک بریتانیا در دهه ۷۰ الهام گرفتند که منعکس کننده ماهیت سرکش و ضد استقرار ظهور بلاکچین بود. البته در حالی که هر کسی می‌تواند از این آواتارها اسکرین شات بگیرد یا تصویری از آنها دانلود کند، تنها یک نفر می‌تواند رسما مالک هر آواتار باشد. و این همان چیزی است که آنها را به یک خرید پرمخاطب تبدیل می کند.

در حالی که هر آواتار در مجموعه منحصر به فرد است، برخی از آنها نادرتر از دیگران در نظر گرفته می شوند. این بستگی به خط منحصر به فرد کد مورد استفاده برای تولید هر آواتار دارد. بیش از ۹۰۰۰ آواتار زن و مرد انسان هستند، اما تعداد کمی از آنها به شکل بیگانگان، زامبی ها و حتی میمون ها هستند. این آواتارهای کمیاب‌تر اغلب با قیمت‌های بسیار بالاتری عرضه می‌شوند.

علاوه بر این، آواتارهایی با لوازم جانبی بیشتر گران تر هستند. بیشترین لوازم جانبی هر آواتار منفرد هفت است، و این باعث می شود که آن را بسیار کمیاب و فوق العاده گران قیمت کند. بنابراین، چرا این CRYPTOPUNK مورد علاقه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هستند؟

چرا کریپتوپانک ها اینقدر مطلوب هستند؟

احتمالاً در مورد قطعات هنری NFT شنیده اید که میلیون ها نفر در حراج فروخته می شوند. در ماه مارس سال جاری، یک NFT ساخته شده توسط هنرمند Beeple به قیمت بیش از ۶۰ میلیون دلار فروخته شد و سایر NFT ها با قیمت های مشابهی به فروش رسیدند. در مورد کریپتوپانک ها هم همینطور است. اما چرا؟

همانطور که قبلاً می دانید، خرید آثار هنری در قالب NFT شما را به یک مالک منحصر به فرد تبدیل می کند.

این منحصر به فرد بودن، CRYPTOPUNK را برای سرمایه گذارانی که به بازار NFT اعتماد دارند، حرکتی عاقلانه می کند.

به طور کلی، ارزش NFT تنها با افزایش درک عمومی و محبوبیت افزایش می یابد. با این حال، با همین معیار، ممکن است ارزش NFT در هر زمان به شدت کاهش یابد، بنابراین این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند بسیار سودآور باشند . با این حال، تا کنون، ارزش CRYPTOPUNKS به طور تصاعدی رشد کرده است.

CRYPTOPUNK چیست؟

در سال ۲۰۱۷، زمانی که کریپتوپانک ها در ابتدا منتشر شد، قیمت هر کدام بین ۱ تا ۳۴ دلار بود. با این حال، اکنون فقط یک کریپتوپانک می تواند میلیون ها دلار هزینه داشته باشد.

گران ترین فروش کریپتوپانک در ژوئن سال جاری به قیمت ۱۱٫۷ میلیون دلار فروخته شد. این NFT توسط Shalom Meckenzie، یک کارآفرین و میلیاردر اسرائیلی خریداری شد. یکی دیگر به قیمت ۷٫۵۷ میلیون دلار به مدیر عامل فیگما فروخته شد.

توسعه دهندگان اصلی CRYPTOPUNKS قبل از انتشار ۹۰۰۰ آواتار دیگر برای فروش، ۱۰۰۰ آواتار را برای خود نگه داشتند و در واقع آنها را به تنهایی میلیونر کردند.

با توجه به رونق محبوبیتی که این آواتارها دریافت کرده‌اند، نوعی موقعیت به همراه داشتن یکی از آنها به وجود می‌آید. این به میل به این کریپتوپانک ها می افزاید . هر چه کریپتوپانک نادرتر باشد، مالکیت آن معتبرتر است.

آیا می توانید کریپتوپانک بخرید؟

در حال حاضر، فقط می‌توانید کریپتوپانک‌ها را از طریق وب‌سایت LarvaLabs خریداری کنید. این سایت متعلق به توسعه دهندگان اصلی کریپتوپانک ، Hall و Watkinson است. در این سایت یک بازار CRYPTOPUNK وجود دارد که در آن می توانید آواتارها را از صاحبان دیگر بخرید یا اگر اتفاقی داشتید آنها را بفروشید

در وب سایت LarvaLabs، می توانید صدها کریپتوپانک مختلف را برای فروش پیدا کنید. ارزان‌ترین این آواتارها با قیمت ۱۳۹۰۰۰ دلار به فروش می‌رسند که هنوز برای اکثر آنها یک پنی بسیار زیبا است. با این حال، CRYPTOPUNK در بازار وجود دارد که با قیمت باورنکردنی ۳٫۱۹ میلیارد دلار عرضه می شود. شاید در مقایسه با فروش قبلی کمی قیمت بالا باشد.

حتی می‌توانید برخی از کمیاب‌تر زامبی‌های کریپت پانک و آواتارهای بیگانه را در بازار LarvaLabs پیدا کنید. اما مطمئناً اینها ارزان نیستند. مقرون به صرفه ترین آواتار زامبی در بازار در حال حاضر با قیمت ۵٫۰۹ میلیون دلار به فروش می رسد و ارزان‌ترین آواتار بیگانه تقریباً ۸۰ میلیون دلار فروخته می‌شود.

همچنین حراج‌هایی برای فروش کریپتوپانک‌ها برگزار می‌شود. همین ماه گذشته، ساتبی حراجی برای فروش پنج آواتار برگزار کرد که همگی مرد و زن هستند و اینجاست که یکی از ۹ کریپتوپانک بیگانه فوق العاده کمیاب به قیمت ۱۱٫۷ میلیون دلار فروخته شد.

به جرات می توان گفت که برای داشتن یک CRYPTOPUNK باید بسیار ثروتمند باشید، حتی ابتدایی ترین آواتارها نیز بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار قیمت دارند.

آینده CRYPTOPUNK

در حالی که هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا تقاضای فعلی برای CRYPTOPUNK و NFT ها، به طور کلی، در سال های آینده ادامه خواهد داشت یا نه، وجود ندارد، یک چیز مسلم است – آنها همیشه بخشی جدایی ناپذیر از دنیای NFT به عنوان قدیمی ترین سری، چندین سال خواهند بود. قبل از Bored Apes Yacht Club و دیگر NFT های محبوب.

با این حال، Larva Labs دائماً در حال بررسی راه‌های جدید برای بهبود پروژه است، بعید است که CRYPTOPUNKهای بیشتری منتشر کند زیرا عرضه محدود آنها یکی از عوامل مهم محبوبیت آنها است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *