CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES : اکثر صرافی ها مانند Phemex دارای معامله قرارداد مشتقه هستند. دانش مورد نیاز برای حضور موثر در این بازارها بسیار پیشرفته تر است. با این حال، پیچیدگی این ابزارهای مالی امکان انعطاف و کنترل بسیار بیشتری را در هنگام معامله فراهم می کند.

بازارهای CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES در مقابل بازارهای نقطه رمز ارز: تفاوت در چیست؟

بازار نقدی بیت کوین به معامله گران امکان خرید و فروش بیت کوین را در هر زمان می دهد، اما با محدودیت های خاصی نیز همراه است. به عنوان مثال، سرمایه گذاران تنها زمانی می توانند درآمد کسب کنند که قیمت بیت کوین افزایش یابد.

اگر قیمت کاهش یابد، هر کسی که بیت کوین را در اختیار دارد ضرر خواهد کرد. حتی آنهایی که به اندازه کافی خوش شانس بودند که قبل از افت قابل توجهی به فروش برسند و قصد خرید پایین تر را داشتند، نیاز به افزایش قیمت دارند.

اگر اینها نباشند، پس هیچ راهی برای سود وجود ندارد. یکی دیگر از ویژگی‌های بازارهای نقدی این است که معامله‌گران را مجبور می‌کنند دارایی‌هایی را که می‌خواهند روی آن سفته‌بازی کنند نگهداری کنند.

از سوی دیگر، یک مشتق بیت کوین می تواند به افراد اجازه دهد تا قراردادهایی را معامله کنند که از قیمت بیت کوین تبعیت می کنند، بدون اینکه نیازی به داشتن بیت کوین واقعی داشته باشند.

چگونه CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES را معامله کنیم؟

تصور کنید می خواهید روی قیمت نفت حدس و گمان بزنید. در واقع می توانید بروید و بشکه های نفت را به صورت فیزیکی بخرید و زمانی که قیمت ها بالا رفت آنها را بفروشید. البته، این غیرعملی و پرهزینه است زیرا باید هزینه های ذخیره سازی و حمل و نقل را نیز در نظر بگیرید. یک رویکرد بسیار بهتر، معامله ابزار یا قراردادی است که قیمت آن به قیمت نفت وابسته است.

این قراردادها قراردادهایی هستند که شما با طرف مقابل امضا می کنید. بیایید به BTC برگردیم و تصور کنید که شما معتقدید قیمت بالا می رود در حالی که شخص دیگری معتقد است قیمت پایین می آید. شما و این سفته باز دیگر می توانید قراردادی را امضا کنید مبنی بر اینکه پس از مدت معینی، به محض اینکه قیمت به هر جهتی حرکت کرد، یکی از طرفین باید تفاوت قیمت را به دیگری بپردازد.

نمونه ای از معاملات مشتقات بیت کوین:

به عنوان مثال، بگویید قیمت بیت کوین ۱۰۰۰۰ دلار است و شما شرط می بندید که افزایش می یابد. طرف مقابل شما شرط می بندد که کاهش یابد. اگر تا زمان تسویه قرارداد، قیمت به ۱۱۰۰۰ دلار برسد، معامله گر مخالف ۱۰۰۰ دلار به شما پرداخت خواهد کرد. اگر قیمت به ۹۰۰۰ دلار برسد، باید ۱۰۰۰ دلار بپردازید.

همانطور که می بینید، از طریق چنین معامله یا قراردادی، یک معامله گر یا سرمایه گذار می تواند حتی زمانی که قیمت ها کاهش می یابد، بدون داشتن مالکیت دارایی پایه، درآمد کسب کند. اگرچه این تقریباً نحوه عملکرد مشتقات بیت کوین در زمینه تجارت است، واقعیت این است که آنها در بسیاری از تغییرات منحصر به فرد هستند.

CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES - مشتقات ارز دیجیتال

محبوب ترین مشتقات دیجیتالی چیست؟

محبوب ترین مشتقات در صنعت ارزهای دیجیتال، قراردادهای آتی، اختیار معامله و قراردادهای دائمی هستند.

آتی بیت کوین چیست؟

آتی بیت کوین صرفاً یک قرارداد یا توافق بین دو طرف برای خرید و فروش بیت کوین با قیمت معین در یک تاریخ مشخص در آینده است (از این رو نام آن). با این حال، هیچ یک از طرفین ملزم به نگهداری دارایی اصلی، در این مورد، بیت کوین نیستند. در عوض، آنها به سادگی قرارداد را به دلار یا هر ارز مورد توافق دیگری تسویه می کنند. آنچه قراردادهای آتی را از سایر ابزارهای مشتق ارز دیجیتال متمایز می کند، تاریخ تسویه خاص است.

چگونه در معاملات آتی بیت کوین سرمایه گذاری کنیم؟

بیایید مثالی از شخصی که معاملات آتی بیت کوین انجام می دهد را مرور کنیم. یکی از اولین چیزهایی که یک معامله گر باید در مورد آن تصمیم بگیرد، مدت زمان قرارداد است. صرافی‌های CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES گزینه‌های متعددی مانند هفتگی، دو هفته‌ای، سه‌ماهه و غیره را ارائه می‌دهند.

فرض کنید می‌خواهید قراردادهای هفتگی BTC را معامله کنید و هر قرارداد ارزش ۱ دلار بیت‌کوین را دارد، زمانی که قیمت آن ۱۰۰۰۰ دلار است. این بدان معناست که برای باز کردن موقعیتی که ارزش ۱ بیت کوین دارد، به ۱۰۰۰۰ قرارداد نیاز دارید.

در این مرحله، یک معامله‌گر می‌تواند یا طولانی (شرط می‌بندد که قیمت افزایش می‌یابد) یا کوتاه (شرط می‌بندد که قیمت کاهش می‌یابد). هر جهتی را که انتخاب کنید، زمانی که یک موقعیت را باز می کنید، بستر مبادله اساساً شما را با فردی که در جهت مخالف می رود مطابقت می دهد.

یک هفته بعد که قراردادها باید تسویه شود، یکی از معامله گران باید به دیگری پرداخت کند. اگر تصمیم بگیرید که کوتاه بیایید و یک هفته بعد قیمت کاهش یافته باشد، سود می کنید. اگر قیمت بالا رفته باشد، ضرر می کنید.

گزینه های بیت کوین چیست؟

گزینه های بیت کوین نیز قراردادهای CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES هستند که از قیمت بیت کوین پیروی می کنند، با این تفاوت که لزوماً نباید در تاریخ انقضا آنها تسویه شود. دلیل اینکه این گزینه ها نامیده می شوند این است که به معامله گران اختیار یا حق خرید یا فروش را با قیمت های از پیش تعیین شده در تاریخ های آینده مشخص می دهند.

چگونه گزینه های بیت کوین را معامله کنیم؟

اگر از همان مثال بالا برای جایگزینی قراردادهای آتی کریپتو با گزینه‌ها استفاده کنیم، جزئیات کلیدی زیر باید تغییر کند. با گزینه های بیت کوین، شما لانگ یا کوتاه نمی کنید، در عوض، گزینه های “تماس” و “قرار دادن” دارید.

اختیار خرید به مالک آن این حق را می دهد که پس از پایان قرارداد، بیت کوین را با قیمت توافقی خریداری کند. برعکس، اختیار فروش به صاحب خود حق فروش را می دهد. در هر دو گزینه، این کاملاً به مالک بستگی دارد که آیا آنها حق خود را اعمال کنند یا نه.

نمونه ای از گزینه بیت کوین

به عنوان مثال، اگر یک گزینه تماس برای BTC را با قیمت ۱۰۰۰۰ دلار خریداری کنید که در عرض یک هفته منقضی می شود، به این معنی است که یک هفته بعد، صرف نظر از اینکه قیمت در کجا است، شما می توانید یک BTC را به قیمت ۱۰،۰۰۰ دلار بخرید (قیمتی که در آن شما وجود دارد. می تواند دارایی را در آینده بخرد، قیمت اعتصاب نامیده می شود).

اگر قیمت بیت کوین به ۱۱۰۰۰ دلار افزایش یافته باشد، مطمئناً از حق خود استفاده می کنید زیرا می توانید یک بیت کوین را با قیمت ارزان تری خریداری کنید و سپس آن را با سود ۱۰۰۰ دلاری بفروشید. اگر قیمت به کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار کاهش یافته است، شما به سادگی می توانید اجازه دهید این گزینه منقضی شود زیرا خرید یک بیت کوین با قیمت اعتصاب منجر به ضرر می شود.

درک این نکته مهم است که گزینه ها روشی بدون ریسک برای تجارت CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES را به سرمایه گذاران ارائه نمی دهند. هر گزینه قیمت خاص خود را دارد که به آن حق بیمه می گویند که بر اساس شرایط بازار متفاوت است. بنابراین وقتی معامله‌گری اجازه می‌دهد بدون استفاده از حق خرید یا فروش، حق انتخاب خود منقضی شود، باز هم حق بیمه‌ای را که برای آن اختیار پرداخت کرده است از دست می‌دهد.

CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES - مشتقات ارز دیجیتال

مبادلات دائمی بیت کوین/قراردادهای بیت کوین چیست؟

قراردادهای دائمی بیت کوین، CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES هستند که برخلاف قراردادهای آتی یا اختیار معامله، تاریخ انقضا یا تسویه حساب ندارند. معامله گران می توانند تحت شرایط خاص تا زمانی که بخواهند موقعیت های خود را باز نگه دارند.

یکی از این موارد این است که حساب باید دارای حداقل مقدار BTC (مارژین) باشد. یکی دیگر از فاکتورهای متمایز که باید در نظر گرفت، نرخ بودجه است. این مکانیزم منحصربه‌فرد است که به تطبیق قیمت قرارداد دائمی به بیت‌کوین کمک می‌کند. به دلیل محدودیت زمانی آن، قیمت قرارداد آتی همیشه با قیمت دارایی پایه در زمان انقضا همگرا خواهد شد. از آنجایی که قراردادهای دائمی منقضی نمی شوند، قیمت آنها می تواند به طور قابل توجهی از قیمت بیت کوین منحرف شود. راه حل این مشکل این است که یک طرف معامله گران به طرف مقابل پرداخت کنند

چگونه یک قرارداد دائمی معامله می کنید؟

به عنوان مثال، اگر معامله‌گران زیادی موقعیت‌های خرید داشته باشند و قیمت قراردادهای دائمی بیت‌کوین به شدت بالاتر از قیمت نقدی بیت‌کوین باشد، مردم انگیزه‌ای برای باز کردن پوزیشن‌های فروش ندارند. این سناریو منجر به نرخ مثبت بودجه خواهد شد. هنگامی که نرخ سرمایه مثبت است، همه موقعیت های خرید باید شورت را بپردازند. هنگامی که نرخ سرمایه منفی است، شورت ها هزینه های طولانی دارند. این پرداخت به معامله‌گران کمک می‌کند تا موقعیت‌های خرید را ببندند و احتمالاً شورت را باز کنند و قیمت را برای مطابقت با قیمت واقعی بازار بیت کوین پایین بیاورند. برای روشن بودن، این پرداخت مستقیماً بین معامله گران انجام می شود. صرافی ها هیچ گونه پرداختی را دریافت نمی کنند.

نمونه ای از قرارداد دائمی بیت کوین

یک بار دیگر، بیایید یک مثال را مرور کنیم. در Phemex، قراردادهای دائمی BTC/USD ارزش ۱ دلار از BTC را دارند. اگر قیمت ۱۰۰۰۰ دلار باشد، می توانید موقعیت ۱۰۰۰۰ قرارداد را برای معامله معادل ۱ BTC باز کنید. اگر قصد دارید طولانی باشید، می توانید موقعیت خود را تا زمانی که می خواهید حفظ کنید تا زمانی که قیمت به سطحی که از آن راضی هستید افزایش یابد. این می تواند ساعت ها، روزها یا حتی ماه ها باشد. هنگامی که موقعیت ما را ببندید، صرافی مابه التفاوت قیمت ورودی شما و قیمت فعلی بازار را به شما پرداخت خواهد کرد. این پرداخت اساساً از طرف معامله‌گر دیگری انجام می‌شود که پول کوتاه و از دست داده را انتخاب کرده است. تنها هزینه‌هایی که باید در نظر بگیرید، پرداخت‌های نرخ بودجه ذکر شده و هرگونه هزینه مبادله اضافی است.

اهرم در CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES

سناریویی که در بالا توضیح داده شد، ساده ترین راه برای تجارت قراردادهای دائمی است. با این حال، در Phemex، عنصر دیگری وجود دارد که می توانید آن را در معاملات خود بگنجانید. لوریج به شما امکان می دهد موقعیتی را معامله کنید که ارزش آن بسیار بالاتر از مارجین اصلی شما است. به عنوان مثال، اگر از اهرم ۱۰۰ برابری استفاده می کنید، به این معنی است که می توانید با ۱۰۰ دلار شروع کنید و آن را در ۱۰۰ ضرب کنید تا موقعیتی به ارزش ۱۰۰۰۰ دلار معامله کنید. با افزایش پتانسیل برای سود، ریسک نیز افزایش می یابد. هرچه از اهرم بیشتری استفاده کنید، احتمال اینکه تمام پول خود را با یک حرکت قیمت کوچک علیه خود از دست بدهید، بیشتر می شود.

خلاصه

CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES، قراردادهای ثانویه یا ابزارهای مالی هستند که ارزش خود را از یک دارایی اساسی اولیه به دست می‌آورند. در این مورد، دارایی اصلی یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین خواهد بود.
محبوب‌ترین CRYPTOCURRENCY DERIVATIVES ، قراردادهای آتی کریپتو، اختیارات ارز دیجیتال و قراردادهای دائمی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *