هنگامی که کامپاند رمز حکمرانی خود را ارائه داد COMP  تعداد کمی از افراد در فضای رمزنگاری می توانستند پیش بینی کنند که با چه سرعتی به بالا می رود. همانطور که Cointelegraph در آن زمان گزارش داد ، فقط یک روز تجارت طول کشید تا COMP به عنوان رهبر رتبه بندی امور مالی غیرمتمرکز شناخته شود. این یک لحظه تاریخی برای هر طرفدار DeFi بود و این اولین باری بود که سازنده (MKR) از زمان آغاز جنبش DeFi از سلطنت خود سرنگون شد.

اخبار مربوط به لیست Coinbase Pro فقط قیمت را به اوج بیشتری رساند. اما همانطور که ناگزیر در مورد ارزهای رمزنگاری شده است ، نوسانات در هر دو جهت حرکت می کند. تنها چند روز بعد ، قیمت COMP از بالاترین ۴۲۷ دلار به زیر ۲۵۰ دلار کاهش یافت ، اما پس از آنکه Binance به طور ناگهانی اعلام کرد که این توکن را نیز لیست کرده است ، ۲۵٪ جهش کرد. بعداً ، برخی از تحلیلگران پیشنهاد کردند که قیمت با استفاده از مشتقات بصورت مصنوعی پامپ شده است.

صرف نظر از این ، COMP جایگاه برتر DeFi را حفظ می کند – حداقل در حال حاضر. خوب ، این همه هیاهو چیست؟

کامپاند چیست؟

کامپاند یک برنامه اعطای وام غیرمتمرکز است که در بلاکچین Ethereum ساخته شده است. اساساً ، هر کسی که ارز رمزپایه پشتیبانی شده داشته باشد ، می تواند آن را در یک قرارداد هوشمند Compound واریز کند که در آن به یک گروه نقدینگی بپیوندد و شروع به تولید سود کند. این سود از طریق کاربران دیگری است که وجوهی را قرض می گیرند و برای وام ها سود می پردازند. با این حال ، یک پیچ و تاب وجود دارد. تا این لحظه ، این کار همان کاری است که بانک با پول انجام می دهد. فقط با یک بانک ، پس از برداشت وجوه  آنها دیگر سود خود را متوقف می کنند.

با استفاده از کامپاند ، وقتی وجوه واریز می شود ، پروتکل توکن ها را با نام cTokens صادر می کند. بنابراین اگر اتر (ETH) به ترکیب واریز شود ، مقدار معادل cETH دریافت می شود. سپس از cETH می توان به عنوان وثیقه وام استفاده کرد ، به این معنی که به طور موثر ، وجوه می توانند در حالی که سود می گیرند ، هزینه شوند.

سود به دست آمده توسط قراردادهای هوشمند اساسی Compound بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. بنابراین ، اگر تعداد زیادی از افراد دارایی خاصی را وام بگیرند ، قرارداد هوشمند نرخ بهره را برای جذب وام دهندگان افزایش می دهد و دریافت وام را گران می کند.

کامپاند در حال حاضر از نه دارایی صادر شده در Ethereum شامل (Tether) (USDT) ، Dai ، Wrapped Bitcoin (WBTC) و Basic توکن (Bat Token) پشتیبانی می کند.

علی رغم محبوبیت کامپاند در فضای DeFi ، قبلاً انتقاداتی را به همراه داشته است. امین سلیمانی ، مدیرعامل SpankChain ، یک پست مشهور در حال حاضر در Medium نوشت که در آن نقاط اصلی شکست را در پروتکل Compound برجسته کرد.

اگرچه قراردادهای هوشمند کامپاند مورد بازرسی قرار گرفته و از نظر ایمنی مشخص شده است ، اما در مورد بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز DeFi تنها تعداد کمی از طرفین مسئول کیف پول هایی هستند که دارایی های سپرده شده را کنترل می کنند. همانطور که سلیمانی اشاره کرد ، اگر یک حزب مخرب بخواهد کنترل کلیدهای این کیف پول ها را بدست آورد ، می تواند در میان کاربران کامپاند ویرانی ایجاد کند.

COMP Token چیست؟ هر آنچه که باید بدانید.

تاریخچه کامپاند

کامپاند برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ ظاهر شد و جای تعجب نیست که Coinbase Pro به یک رمز حکمرانی DeFi پرید ، زیرا لازم به ذکر است که کامپوند یکی از اولین پروژه هایی بود که از Coinbase Ventures بودجه دریافت می کرد. بودجه حاصل از یک دوره بذر ۸ میلیون دلاری بود که در آن آندرسن هوروویتز ، Polychain Capital و Bain Capital Ventures نیز شرکت کردند.

همانطور که این پلت فرم مورد توجه قرار گرفته است ، بسیاری از برنامه های دیگر ترکیب را در پیشنهادات خود ادغام کرده اند. Coinbase Custody و Anchorage از COMP و cTokens پشتیبانی می کنند. از زمان انتشار رمز COMP ، چندین صرافی دیگر نیز به لیست آن اضافه شده اند ، از جمله Binance ، FTX و Poloniex.

چرا رمزارز Comp حکمرانی تجمع کرد؟

کامپاند اعلام کرد که توزیع توکن حاکمیت مرکب خود را پس از رای گیری در جامعه آغاز خواهد کرد. قیمت توکن در زمان انتشار در دسترس نبود ، بنابراین هیچ کس واقعاً نمی توانست پیش بینی کند که این روند به چه صورت ادامه خواهد یافت.

منصفانه است که بگوییم کامپوند همیشه در فضای DeFi بسیار محبوب بوده و پشتیبانی زیادی از افراد برجسته را به خود جلب کرده است. در حال حاضر ، این رمز حق رای در مواردی مانند به روزرسانی پروتکل یا شامل دارایی های جدید برای وام و وام در سیستم عامل را به دست می دهد. با این حال ، دارندگان ممکن است در آینده به توزیع هزینه یا بازپرداخت رمزها رای دهند.

اما توکن های COMP به همان روشی که cTokens انجام می دهد هیچ حقی برای کسب سود اعطا نمی کنند.

وادیم کلهوشکین ، مدیر ارشد عملیات در Zerion – ارائه دهنده رابط DeFi – معتقد است که تبلیغات فعلی COMP به دلیل علاقه به نوع جدیدی از سهام عدالت است. وی در گفتگو با Cointelegraph توضیح داد:

“کامپاند یکی از اولین شرکتهای وب ۳٫۰ است که عمومی شد و COMP نسبت به سهام سنتی خنک تر است زیرا قابل برنامه ریزی است. توکن ها بازدهی ندارند ، اما کامپاند این شانس را دارد که به یکی از برجسته ترین بازیگران بازار پول تبدیل شود. بنابراین توانایی مشارکت در اداره آن می تواند ارزشمند باشد. “

با این حال ، این لزوماً به این معنی نیست که قیمت به طور نامحدود بالا می رود. کلهوشکین پیش بینی می کند که در نهایت نوسانات کاهش یابد: “با توزیع گسترده توکن های $ COMP و راه اندازی سایر مراکز تجاری ، بازار قیمت مناسبی را برای آن تعیین می کند.”

از نظر سازنده؟

به قول معروف ، موج در حال افزایش همه کشتی ها را بلند می کند. سایر DeFi DApp ها نیز شاهد افزایش مشابه شهاب سنگی بوده اند. هنگامی که Balancer رمز مدیریت خود را اعلام کرد ، BAL ، زنده بود ، قیمت بیش از%۲۳۰ افزایش یافت.

همه اینها برای Maker دلجویی ناچیزی خواهد بود که حتی با وجود سقوط ارزش کامپوند  همچنان رتبه دوم رده بندی DeFi را به خود اختصاص داده است. آنچه که پیش از این DApp پرچمدار DeFi بود ،در قسمت های دیگر قرار داشت و در برخی از نقاط ۶۰٪ بر رقبای خود تسلط داشت. حتی پس از بحران پنجشنبه سیاه مارس ، بعد از سقوط بازار میلیون ها بدهی با وثیقه رمزگذاری شده در سیستم عامل ، منجر به کسب رتبه برتر شد. با این حال ، کلهوشکین معتقد است که راه اندازی COMP تنها آغاز یک لرزش گسترده در فضای DeFi است:

“در حال حاضر ، ما شاهد هستیم که بسیاری از کاربران جدید برای کشف آنچه DeFi ارائه می دهد وارد می شوند. از یافته های اخیر ما ، بسیاری از کاربران DeFi را به عنوان گزینه ای مناسب برای سرویس هایی مانند Binance و Coinbase می دانند. به زودی بسیاری از توکن های حاکمیت و DeFi دیگر راه اندازی می شوند و مکان های تجاری مانند Uniswap ، Kyber و Balancer آماده تجارت آنها هستند. “

با تمام این اقدامات دریافتی ، در نهایت ممکن است این اتفاق بیفتد که برنامه دیگری از کنار Compound و Maker عبور کند تا در جایگاه اول DeFi قرار گیرد. از هر طرف که باشد ، طی ماه ها و سال های آینده هنوز تعداد زیادی برای بازی در DeFi وجود دارد.

Comp Token Exchange (خرید COMP با Crypto)

اگر قبلاً رمزنگاری کرده اید ، یکی از سریعترین راه های دریافت COMP این است که رمزگذاری دیگری را با استفاده از Exodus مبادله کنید.

می توانید کامپاند را در کیف پول های زیر ذخیره کنید.

  • کیف پول سخت افزار
  • لجر یا ترزور
  • Trust wallet
  • Atomic wallet
  • Myether wallet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *