تعداد کمی از افراد در فضای رمزنگاری می توانستند پیش بینی کنند که COMP با چه سرعتی به بالا می رود. همانطور که Cointelegraph در آن زمان گزارش داد، فقط یک روز تجاری طول کشید تا COMP به عنوان رهبر رتبه بندی امور مالی غیرمتمرکز شناخته شود. این یک لحظه تاریخی برای هر طرفدار DeFi بود.

اخبار مربوط به لیست Coinbase Pro فقط قیمت را به اوج بیشتری رساند. اما همانطور که ناگزیر در مورد ارزهای رمزنگاری وجود دارد، نوسانات در هر دو جهت حرکت می کند. تنها چند روز بعد، قیمت COMP از بالاترین ۴۲۷ دلار به زیر ۲۵۰ دلار کاهش یافت. اما پس از آنکه Binance به طور ناگهانی اعلام کرد که این توکن را نیز لیست کرده است، ۲۵٪ جهش کرد. COMP جایگاه برتر DeFi را حفظ می کند.

مطلب مرتبط: آموزش ارز دیجیتال

کامپاند چیست؟

کامپاند یک برنامه اعطای وام غیرمتمرکز است که در بلاکچین Ethereum ساخته شده است. اساساً، هر کسی که ارز رمزپایه پشتیبانی شده داشته باشد، می تواند آن را در یک قرارداد هوشمند Compound واریز و شروع به تولید سود کند. این سود از طریق کاربران دیگری است که وجوهی را قرض می گیرند و برای وام ها سود می پردازند.

با استفاده از کامپاند، وقتی وجوه واریز می شود، پروتکل توکن ها را با نام cTokens صادر می کند. بنابراین اگر اتر (ETH) به ترکیب واریز شود، مقدار معادل cETH دریافت می شود. سپس از cETH می توان به عنوان وثیقه وام استفاده کرد.

سود به دست آمده توسط قراردادهای هوشمند اساسی Compound بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. بنابراین، اگر تعداد زیادی از افراد دارایی خاصی را وام بگیرند، قرارداد هوشمند نرخ بهره را برای جذب وام دهندگان افزایش می دهد و دریافت وام را گران می کند.

مطلب مرتبط: صرافی های ارز دیجیتال

کامپاند در حال حاضر از دارایی صادر شده در Ethereum پشتیبانی می کند:

(Tether) (USDT)، Dai  Wrapped Bitcoin (WBTC) و Basic توکن (Bat Token)

علی رغم محبوبیت کامپاند در فضای DeFi، انتقاداتی را نیز به همراه داشته است. اگرچه قراردادهای هوشمند کامپاند مورد بازرسی قرار گرفته و میزان ایمنی آن مشخص شده است. اما در مورد بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز DeFi تنها تعداد کمی از طرفین مسئول کیف پول هایی هستند که دارایی های سپرده شده را کنترل می کنند. اگر یک حزب مخرب بخواهد کنترل کلیدهای این کیف پول ها را بدست آورد، می تواند در میان کاربران کامپاند ویرانی ایجاد کند.

مطلب مرتبط: کیف پول های ارز دیجیتال

COMP Token

تاریخچه کامپاند

Compound برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ ظاهر شد. کامپوند یکی از اولین پروژه هایی بود که از Coinbase Ventures بودجه دریافت می کرد. بودجه حاصل از یک دوره بذر ۸ میلیون دلاری بود که در آن آندرسن هوروویتز، Polychain Capital و Bain Capital Ventures نیز شرکت کردند.

همانطور که این پلت فرم مورد توجه قرار گرفته است، بسیاری از برنامه های دیگر ترکیب را در پیشنهادات خود ادغام کرده اند. Coinbase Custody و Anchorage از COMP و cTokens پشتیبانی می کنند. از زمان انتشار رمز COMP، چندین صرافی دیگر نیز به لیست آن اضافه شده اند. از جمله Binance ، FTX و Poloniex.

منصفانه است که بگوییم کامپوند همیشه در فضای DeFi بسیار محبوب بوده و پشتیبانی زیادی از افراد برجسته را به خود جلب کرده است. در حال حاضر، این رمز حق رای در مواردی مانند به روزرسانی پروتکل یا شامل دارایی های جدید برای وام در سیستم عامل را به دست می دهد. با این حال، دارندگان ممکن است در آینده به توزیع هزینه یا بازپرداخت رمزها رای دهند.

مطلب مرتبط: آموزش فاندامنتال ارز دیجیتال

اما توکن های COMP به همان روشی که cTokens انجام می دهد هیچ حقی برای کسب سود اعطا نمی کنند.

وادیم کلهوشکین، مدیر ارشد عملیات در Zerion – ارائه دهنده رابط DeFi – معتقد است که تبلیغات فعلی COMP به دلیل علاقه به نوع جدیدی از سهام عدالت است. وی در گفتگو با Cointelegraph توضیح داد:

کامپاند یکی از اولین شرکتهای وب ۳٫۰ است که عمومی شد و COMP نسبت به سهام سنتی کند تر است. زیرا قابل برنامه ریزی است. توکن ها بازدهی ندارند. اما کامپاند این شانس را دارد که به یکی از برجسته ترین بازیگران بازار پول تبدیل شود. بنابراین توانایی مشارکت در اداره آن می تواند ارزشمند باشد. “

با این حال، این لزوماً به این معنی نیست که قیمت به طور نامحدود بالا می رود. کلهوشکین پیش بینی می کند که در نهایت نوسانات کاهش یابد:

“با توزیع گسترده توکن های $ COMP و راه اندازی سایر مراکز تجاری، بازار قیمت مناسبی را برای آن تعیین می کند.”

مطلب مرتبط: قیمت ارز دیجیتال

نظر سازنده:

کلهوشکین معتقد است که راه اندازی COMP تنها آغاز یک لرزش گسترده در فضای DeFi است:

“در حال حاضر، ما شاهد هستیم که بسیاری از کاربران جدید برای کشف آنچه DeFi ارائه می دهد وارد می شوند. از یافته های اخیر ما، بسیاری از کاربران DeFi را به عنوان گزینه ای مناسب برای سرویس هایی مانند Binance و Coinbase می دانند. به زودی بسیاری از توکن های DeFi دیگر راه اندازی می شوند و مکان های تجاری مانند Uniswap ، Kyber و Balancer آماده تجارت آنها هستند. “

در نهایت ممکن است این اتفاق بیفتد که برنامه دیگری در کنار Compound و Maker قرار گیرد تا در جایگاه اول DeFi قرار گیرد. در هر صورت، طی ماه ها و سال های آینده هنوز تعداد زیادی گزینه در DeFi وجود دارد.

مطلب مرتبط: آموزش رایگان تحلیل تکنیکال

Comp Token Exchange (خرید COMP با Crypto)

یکی از سریعترین راه های دریافت COMP این است که رمزگذاری دیگری را با استفاده از Exodus مبادله کنید. می توانید کامپاند را در کیف پول های زیر ذخیره کنید.

  • کیف پول سخت افزار
  • لجر یا ترزور
  • Trust wallet
  • Atomic wallet
  • Myether wallet

مطلب مرتبط: از کجا شروع کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *