Coin یک دارایی رمزنگاری شده است (دارایی رمزنگاری به انواع رمزارز ها اشاره دارد) که دارای بلاکچین مخصوص به خود است، در مقابل اینکه بر روی بلاکچین دیگری سوار شده باشد. شما همچنین می توانید یک کوین رمزنگاری شده را ارز رمزپایه یا “توکن بومی” بنامید (گیج کننده است ، ما می دانیم) – ایده اصلی این است که دارایی بلاکچین مخصوص به خود را دارد. بهترین نمونه شناخته شده کوین در فضای بلاکچین  بیت کوین است، مثال های دیگر شامل Ethereum و Litecoin و Monero است. به طور کلی رمز ارزی که بلاکچین شخصی خود را داشته باشد، کوین نامیده می شود.

Token

بنابراین اگر یک کوین (که به آن ارز رمزپایه یا رمز بومی گفته می شود) دارای بلاکچین مخصوص به خود باشد ، توکن عکس این است: با بلاکچین دیگر کار می کند. مشهورترین مثال در مورد این توکن ERC20 است که هر توکنی می باشد که از بلاکچین Ethereum استفاده می کند.

Ethereum یک Coin یا یک Token است؟

از آنجا که Ethereum بلاکچین مخصوص به خود را دارد، پس یک Coin است. این همچنین بدان معنی است که اگر کیف پول دارید که از Ethereum پشتیبانی می کند، تمام دارایی هایی که از بلاکچین Ethereum استفاده می کنند ، مانند توکن های ERC20 ، با کیف پول شما سازگار هستند. اگرچه بسته به کیف پول، ممکن است همه دارایی های مبتنی بر Ethereum نمایش داده نشوند.

Coin و Token چیست ؟ فرهنگ لغت ارز دیجیتال

انواع Token

Governance Tokens

این توکن ها به دارندگان حق رای در تصمیمات مربوط به توسعه و مدیریت پروژه می دهند. برای مثال، دارندگان توکن MKR MakerDAO می‌توانند به پیشنهادهایی برای تغییر الزامات وثیقه یا نرخ بهره برای استیبل کوین پلتفرم رأی دهند. به طور کلی با نگهداری گاورننس توکن ها می توانید در تغییرات و تصمیمات پروتکل رای بدهید.

Security Tokens

این توکن ها نشان دهنده مالکیت یک دارایی یا شرکت، مشابه اوراق بهادار سنتی مانند سهام یا اوراق قرضه است. آنها مشمول مقررات هستند و باید با قوانین اوراق بهادار در حوزه های قضایی که در آن فروخته می شوند مطابقت داشته باشند.

Payment Tokens

این توکن‌ها برای استفاده به‌عنوان وسیله مبادله طراحی شده‌اند که به کاربران امکان می‌دهند پرداخت‌ها و انتقال ارزش را در یک اکوسیستم خاص انجام دهند. به عنوان مثال می توان به بیت کوین (BTC) و لایت کوین (LTC) اشاره کرد.

Utility Tokens

این توکن ها دسترسی به یک محصول یا خدمات خاص مانند ذخیره سازی یا قدرت محاسباتی در یک شبکه غیرمتمرکز را فراهم می کنند. آنها همچنین می توانند برای تشویق رفتارها یا اقدامات خاصی در شبکه استفاده شوند. نمونه ای از توکن ابزار، Filecoin (FIL) است که به کاربران اجازه می دهد فضای ذخیره سازی را در شبکه Filecoin خریداری کنند.

Stablecoins

این توکن ها برای حفظ ارزش پایدار نسبت به یک دارایی خاص یا سبدی از دارایی ها، مانند دلار آمریکا یا سبدی از ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. آنها اغلب به عنوان وسیله پرداخت یا ذخیره ارزش استفاده می شوند و نمونه هایی از آنها عبارتند از Tether (USDT) و USD Coin (USDC).

شایان ذکر است که این دسته بندی ها متقابلاً منحصر به فرد نیستند و برخی از توکن ها ممکن است ویژگی های چندین نوع را نشان دهند. علاوه بر این، با پیشرفت صنعت ارزهای دیجیتال، انواع جدیدی از توکن ها دائما در حال ظهور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *