CELO  یک بلاکچین است که قصد دارد رمز ارز را با تجربه کاربر پسند خود به گوشی شما برساند. بسیاری از افراد دارای تلفن های هوشمند هستند و بسیاری از آنها از برنامه هایی مانند Venmo و Cash App به عنوان کیف پول دیجیتالی خود استفاده می کنند تا به راحتی پول را برای دوستان و سایر کاربران ارسال کنند. اما این برنامه ها سازمان های متمرکز هستند که قدرت زیادی بر حساب و محدودیت های تراکنش شما دارند.

مزیت استفاده از این برنامه ها بسیار ساده است. به عنوان مثال ، Venmo می تواند قبل از استفاده از آن ، حتی بدون اتصال به حساب بانکی شما به سرعت راه اندازی شود. از بسیاری جهات ، Celo در تلاش است تا بازار یکسانی را راضی نگه دارد در حالی که همه مزایای ارزهای دیجیتالی را برای کاربران عادی تلفن های هوشمند به ارمغان می آورد.

CELO چیست؟

Celo از شماره تلفن شما به عنوان کلید عمومی کیف پول شما برای ارسال آسان پول به مخاطبین تلفن شما استفاده می کند. میلیاردها کاربر تلفن هوشمند در سراسر جهان وجود دارد ، اما تنها بخش کوچکی از این افراد از رمزنگاری استفاده می کنند.

در بسیاری از کشورها ، فرصتهای مالی بانکی و شخصی  وجود ندارد. Celo یک بلاکچین است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز را میزبانی می کند و به کاربران اجازه می دهد به امکانات مالی غیر متمرکز (DeFi) و معاملات  دسترسی داشته باشند.

این پلتفرم از رمز اصلی CELO برای هزینه های شبکه گاز و رای پروتکل حاکم بر Celo استفاده می کند. یکی از پیشنهادات قبلی Celo که به اجرا گذاشته شد جبران کربن بود تا شبکه اثبات سهام خود را به اولین بلاکچین خنثی از کربن تبدیل کند.

CELO چیست؟ آشنایی با این پروژه ی قوی

TOKEN CELO

قیمت توکن بومی CELO با CUSD با استیبل کوین Celo ارتباط مستقیم دارد. قیمت CUSD با قیمت CELO متعادل است تا این کوین پایدار در ۱ دلار آمریکا نگه داشته شود. موجودی به این معنی است که تعداد کاربران Celo و معاملات باعث افزایش قیمت CELO با افزایش تعداد افراد از این پلتفرم می شود.

تا اوایل سال ۲۰۲۱ ، قیمت CELO به طور کلی در حدود ۱٫۷۰ دلار باقی می ماند به جز جهش سریع قیمت در اواخر اوت ، که قبل از بازگشت مجدد به حدود ۴ دلار رسید. در سال ۲۰۲۱ ، با شروع به افزایش کاربران جدید ، تغییرات شدید قیمت مشاهده شد. این پروژه دارای تیمی از توسعه دهندگان بسیار معتبر است و تنها ۷۰۰ میلیون دلار در بازار سرمایه دارد. ممکن است جایی برای رشد داشته باشد زیرا این نوسانات قیمت اخیر نشان دهنده افزایش فعالیت در شبکه است.

حجم گردش آن ۱۳۰ میلیون کوین CELO و مجموع عرضه ۱ میلیارد دلار است. اگر به دنبال خرید یا فروش Celo هستید ، Coinbase Exchange در حال حاضر فعال ترین صرافی است.

Celo امکان مشارکت در بستر را فراهم می کند ، با این فرصت که از طریق مشارکت شبکه پاداش دریافت کنید. مکانیسم ثبات و اقتصاد توکن ای Celo به گونه ای طراحی شده است که با افزایش تقاضا برای دلارهای Celo (cUSD) و سایر دارایی های با ارزش پایدار ، تقاضا برای cGLD مستقیماً افزایش می یابد.

cGLD یک دارایی دیجیتالی بومی است که در انتشار اصلی پلتفرم Celo ایجاد شده است. cGLD هیچ ارتباطی با طلای فیزیکی ندارد.

cGLD یک دارایی ابزار و مدیریت است که برای مشارکت در بستر Celo لازم است. برخی از موارد استفاده عبارتند از:

  • اجرای اعتبارسنج برای ایمن سازی و کارکرد جنبه های Celo Platform
  • رای دادن به اعتبارسنجانی که برای ایمن سازی و کارکردن بستر Celo کار می کنند
  • مشارکت در تصمیمات حکومتی برای تأثیرگذاری بر آینده بسترهای نرم افزاری Celo
  • پشتیبانی از برنامه های کاربردی بر روی پلت فرم

cGLD بخشی از ذخیره اضافی وثیقه را تشکیل می دهد که دارایی های ارزش پایدار Celo (در ابتدا دلار Celo یا cUSD) را پشتیبانی می کند.

هرگاه عرضه دارایی با ارزش پایدار Celo افزایش یابد ، پروتکل Celo به طور خودکار cGLD را به ذخیره اضافه می کند.

چرا CELO حرکت می کند؟

CELO اخیراً به طور قابل توجهی کاهش قیمت داشته است ، اما این تصحیح را می توان به عنوان یک مرحله تجمع مجدد سالم در نظر گرفت. با این حال ، Celo اخیراً اولین کوین پایدار یکپارچه برای مرورگر Opera شد. این ارتباط جدید یک گام بزرگ برای سلو است زیرا به آرامی سفر خود را برای تبدیل شدن به یک کوین به راحتی در دسترس عموم آغاز می کند. Opera یک مرورگر نسبتاً کوچک است ، اما هنوز بیش از ۳۸۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد که ممکن است از Celo استفاده کنند.

CELO چیست؟ آشنایی با این پروژه ی قوی

CELO چیست و تلاش برای انجام آن چیست؟

سلو در واقع یک رقیب Libra محسوب می شود و در واقع یک شروع سالم داشت ، زیرا تقریباً سه سال در حال توسعه بود. اتحادیه Celo یک سازمان غیر انتفاعی است که ماموریت آن تسهیل مشارکت مالی از طریق توسعه یک اکوسیستم مالی مبتنی بر بلاکچین است.

شامل بسیاری از عناصر پروژه Libra ، در عین حال شامل عناصر Ethereum ، که Celo با آن می گوید “دارای نسب مشترک” است. بلاکچین Celo مانند اتریوم ، منبع باز خواهد بود و به کاربران امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز همه منظوره بر روی آن بسازند.

Celo در این ماه اعلام کرد که شبکه اصلی آن در حال حاضر فعال است ، که به کاربران اجازه می دهد تا توکن های Celo Gold را بین یکدیگر منتقل کنند ، این یک گام مهم در جهت اجازه مبادله استیبل کوین با دلار است.

این پروژه در حال حاضر بیش از ۷۵ عضو دارد ، از جمله تعدادی از سازمانها که همچنین بخشی از Libra بوده اند ، مانند Coinbase و شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر ایالات متحده ، Andreessen Horowitz.

چاک کیمبل ، رئیس اتحادیه Celo برای رفاه ، قبلاً اظهار داشت که طبیعی است که شرکت ها با توجه به اهداف و اخلاق مشابه این دو ، به ویژه بانکداری بدون بانک ، مایل به پیوستن به هر دو پروژه باشند.

هدف Celo ایجاد یک شبکه انعطاف پذیر از برنامه های کاربردی ساخته شده بر روی بلاکچین برای تسهیل پرداخت و حواله به شماره تلفن افراد است.

در حالی که ۱٫۷ میلیارد نفر بدون بانک در جهان وجود دارد ، می توان به طور منطقی تخمین زد که ۴ میلیارد نفر بدون تلفن هوشمند هستند. این نشان می دهد که هرگونه ابتکاری با چشم انداز فراگیر مالی لزوماً برای دارنده بانک های زیرین دارویی نخواهد بود ، زیرا به احتمال زیاد بخش بزرگی از آنها تلفن هوشمند یا اینترنت ندارند.

با این حال ، ممکن است استدلال شود که جمعیت بدون تلفن هوشمند بسیار سریعتر از جمعیت بدون بانک در سالهای آینده کاهش می یابد ، با توجه به میزان استفاده از تلفن های هوشمند در اقتصادهای نوظهور در سالهای اخیر. طبق گزارش Pew Research ، به عنوان مثال ، بین ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ ، این رقم در لبنان از ۵۲٪ به ۸۰٪ ، در ویتنام ۳۵٪ به ۵۳٪ و در غنا ۲۱٪ به ۳۵٪ افزایش یافته است.

شعار سلو این است که “پول می تواند زیبا باشد”. هدف این پروژه توانمندسازی کار با موبایل و آنلاین ، حواله های سریعتر و ارزانتر و کاهش هزینه ها و پیچیدگیهای کارهای بشردوستانه ، از طریق تسهیل پرداختها و ساده سازی وامهای خرد است.

این هدف البته چیز جدیدی نیست. این بخشی از روند وسیع تری از فناوری بلاکچین است که برای تسریع پرداخت های برون مرزی مورد استفاده قرار می گیرد ، که همچنان یکی از حوزه های خدمات مالی است که هنوز اصطکاک زیاد و هزینه های زیادی بر دوش آن است. با این حال ، سلو قصد دارد شرکای مختلف خود را با اهداف بشردوستانه یا پایدار توانمند سازد و زیرساختی را فراهم آورد که در آن می توان این اهداف را محقق کرد.

در حالی که پروژه Libra همچنین تلاش کرده است تا اهداف خود را برای مشارکت مالی و تأثیر مثبت جهانی که این امر به همراه خواهد داشت ، مورد تاکید قرار دهد ، اما مطمئناً اعتبار کمتری خواهد داشت. علیرغم تلاش های فیس بوک ، مفروضات فرض می کنند که Libra در نهایت تلاشی بدبینانه برای کسب درآمد از کاربران خود و بهره برداری از اندازه ، مقیاس و ثروت داده ها برای تأثیر بیشتر بر نحوه معامله و زندگی آنها است.

با این حال ، مساحت اندازه و دسترسی جهانی فیس بوک در ارزیابی شانس سلو برای اثبات یک رقیب شایسته برای ترازو اهمیت زیادی دارد. دلیل اینکه Libra چشم انداز نگران کننده ای برای دنیای مالی داشت ، دو میلیارد کاربر فیس بوک بود که در دسترس آنها بود.

علیرغم نیت های شرافتمندانه CELO و استقبال کمتر شدید دولتها و نهادهای نظارتی ، این مبلغ هیچ ارزشی نخواهد داشت مگر اینکه مصرف کنندگان و مشاغل واقعاً از آن استفاده کنند.

Celo ادعا کرده است که مجموع دسترسی شرکای آن به ۴۰۰ میلیون نفر می رسد ، اما این بعید به نظر می رسد که آنها بتوانند همان میزان تعامل کاربر و چسبندگی مشتری را به خود بگیرند که فیس بوک ، واتس اپ و اینستاگرام انجام می دهند.

از سوی دیگر ، اگر تمرکز Libra تحت حمایت فیس بوک به عنوان یک بار سنگین باشد ، می توان این مزیت را بیش از حد نشان داد.

روبن کارونا-نیدی ، مدیر بخش مشاوره فناوری ، Capco ، در انگلستان می گوید: “با توجه به رویکرد سلو در مورد مدل حکمرانی غیر متمرکز ، این می تواند در نهایت به آزادی تکامل سلو کمک کند و در مسیر مشابهی با Libra پیشرفت کند.”

آیا لیبرا و سلو در رقابت هستند؟

با این حال ، تصویر بزرگتر ممکن است این باشد که Celo با Libra رقابت نمی کند ، بلکه با نوآوری هایی در پرداخت های دیجیتالی از دنیای بانکی مبارزه می کند.

چاک کیمبل در مراسم رونمایی از اتحادیه Celo اظهار داشت که جدی ترین تهدید آن زیرساخت های بانکی است که سریعتر از آنچه انتظار می رود به توانایی های ابتکار استیبل کوین برسد.

هر دو Celo و Libra باید با نگرانی های قانونی ، هرچند به درجات مختلف ، مقابله کنند ، که ممکن است آنها را به اندازه کافی کند کند تا نوآوری های بانک های مرکزی و تجاری بتوانند تا حدودی پیشرفت کنند.

یک ارز دیجیتال بانک مرکزی یا یک استیبل کوین ارائه شده توسط یک موسسه خاص (مانند JPM Coin JPMorgan) احتمالاً می تواند نهادهای نظارتی را بسیار راضی نگه دارد زیرا توانایی آنها در جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی پشتیبانی شده توسط پرداخت ها و نگرانی های امنیتی در مورد داده های مشتریان کمتر مورد تردید است.

کارونا نیدی خلاصه می کند: “در حال حاضر چشم انداز فوری برای افرادی مانند سلو و لیبرا بسیار مثبت است ، اما به احتمال زیاد آنها در آینده با چالش های شدیدتری روبرو خواهند شد زیرا رقبای جدیدی در عرصه وسیع تر ارزهای دیجیتالی ظاهر می شوند.”

از کجا سلو بخریم؟

Celo یک نماد قابل اعتماد است که محبوبیت زیادی پیدا کرده است ، بنابراین می توان آن را در بسیاری از صرافی های بزرگ یافت. Coinbase و Binance دو صرافی محبوب تر هستند که به شما امکان می دهند CELO را نگه دارید ، معامله کنید و سهیم شوید.

Celo قول می دهد که یک استیبل کوین برای رقیب Libra باشد. در حالی که بعید به نظر می رسد با همان بی اعتمادی ارز دیجیتالی فیس بوک مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد، Celo همچنان سهم خود را در زمینه مقررات و مقیاس دارد.

اعلام اینکه فیس بوک در ژوئن ۲۰۱۹ پیشرو توسعه ارزهای دیجیتالی بود با واکنش شدید سیاستمداران و نهادهای نظارتی در ارتباط با اندازه و تأثیر شرکتی از غول رسانه های اجتماعی روبرو شد که چنین نقشی در سیستم مالی اصلی جهانی دارد.

واکنش شدید باعث خروج چندین شریک Libra از جمله PayPal ، Stripe ، Mastercard ، Visa و eBay شد.

مارک زاکربرگ در ماه اکتبر در مقابل کنگره ظاهر شد تا نگرانی های مربوط به Libra را برطرف کند ، جایی که او اظهار داشت که چیزی مانند Libra در جهت ایجاد معماری دیجیتالی برای حمایت از نوآوری در صنعت مالی ضروری است ، حتی اگر فیس بوک “پیام رسان ایده آل نباشد.”

این به دلیل سابقه قبلی فیس بوک در استفاده از داده های کاربران خود و نقش درک شده از پلتفرم آن در تأثیرگذاری بر انتخابات دموکراتیک ، میدان مین را نشان می دهد که Libra در حال به ثمر رسیدن است.

این جایی است که پروژه ای مانند Celo Alliance می تواند رقابت را برای Libra اثبات کند.

در حالی که ارائه سیستم پرداخت های نوآورانه و بدون اصطکاک جهانی باعث ایجاد اختلال در سیستم مالی جهان می شود ، ممکن است تحت کنترل سریع تنظیم کنندگان و دولت ها قرار نگیرد که هر پروژه ای که شامل فیس بوک شود.

با این حال ، تمام استیبل کوین ها در نهایت با چالش های مشابهی در زمینه مقررات ، امنیت و پذیرش مصرف کنندگان روبرو خواهند شد و باید دید Celo تا چه اندازه از Libra مجهزتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *