سیستم مالی متمرکز ، به نام “CeFi” ، به مردم امکان می دهد با وام یا قرض گرفتن از طریق یک شرکت متمرکز ، سودشان را بگیرند یا از ارز رمزنگاری شده خود وام بگیرند. این شرکت ها مسئول موفقیت محصولات خود و رفاه حال مشتریان خود هستند. اگرچه ممکن است این شرکت ها از نوع جدیدی از پول استفاده کنند ، اما از نظر ساختار نوآوری بسیار کمی وجود دارد.

تعاریف عجیب و غریب تر این اصطلاح ممکن است شامل مبادلات متمرکز مانند Binance و Coinbase باشد که اتفاقاً خدمات وام را ارائه می دهند.

وقتی مردم در مورد CeFi صحبت می کنند ، در درجه اول در مورد neobanking ، نوعی بانک دیجیتال و بدون شعبه صحبت می کنند. اینها شرکت های فین تک هستند که برای ارائه راه حل های مالی دیجیتال و همراه اول تلاش می کنند. در مورد CeFi ، تمرکز بر روی ارز رمزنگاری شده است.

در حال حاضر CeFi تحت سلطه شرکت های خصوصی مانند Crypto.com ، Celsius ، Cred ، BlockFi و Nexo قرار دارد.

CeFi مزایای خود را دارد

برای رمزگشای تازه واردان ، DeFi می تواند دلهره آور باشد. با استفاده از خدمات CeFi ، کاربران لازم نیست نگران ایمن نگه داشتن عبارات دانه یا مدیریت کیف پول خود باشند. تا زمانی که آنها به سیستم عامل های CeFi مورد استفاده خود اعتماد داشته باشند ، neobanking مبتنی بر رمزنگاری برای ورود دارندگان رمزگذاری جدید ورود خوبی است.

برای اتفاق افتادن به طور گسترده ، داشتن رمزنگاری باید به اندازه بانکداری سنتی ایمن باشد. هرکسی راحت نیست که بانک خودش باشد.

بازیکنان CeFi همچنین نرخ های جالب توجهی را پرداخت می کنند.

Nexo تا ۱۱٫۹ درصد در سال پرداخت می کند. سپرده ها توسط BitGo تأمین می شوند. BlockFi نزدیک به ۱۰ درصد برای برخی دارایی ها (استیبل کوین) پرداخت می کند. Coinbase و Galaxy Digital از آن پشتیبانی می کنند و دارایی های آن به سرمایه گذاران موسسه ای وام داده می شود.

Cred مستقر در سانفرانسیسکو نیز با پرداخت وام بدون وثیقه به مدیران معتبر پول ، تا ۱۰٪ سپرده پرداخت می کند. BitGo همچنین این وجوه را تأمین می کند. برنامه پرداخت کارت اعتباری آن ، کمپین #illthebill را تأسیس کرد.

کاربران Celsius نزدیک به ۹٪ در دارایی های خاص درآمد کسب می کنند ، در حالی که Crypto.com 12٪ از سپرده های ۳ ماهه با ثبات Bitcoin را ارائه می دهد که اگر در توکن های CRO بومی خود پرداخت شود ، به ۱۸٪ افزایش می یابد.

خطرات

خطرات CeFi با حضانت همراه است. در نهایت ، سپرده گذاران باید برای ایمن نگه داشتن وجوه خود به شرکت هایی که این خدمات neobanking را اجرا می کنند اعتماد کنند. و گرچه رابط های کاربر پسند آنها احتمالاً کاربران جدیدی را به رمزنگاری جذب می کند ، اما به نظر برخی از آنها تمرکز از هر نوع یک گام به عقب است.

هر دو DeFi و CeFi مکان های معتبری در حرکت ارز رمزنگاری شده دارند. آنها بازدهی جذاب ، معاملات سریعتر و زیرساخت هایی را ارائه می دهند که باعث باز شدن بیشتر مالی می شود. هر دوی این چشم اندازها باعث بهبود درگیری مالی می شوند.

فارغ از اینکه ترجیح شما برای DeFi باشد یا CeFi ، مطمئناً نوآوری ها به معنای پایان بانکداری خواهد بود زیرا ما آن را شناختیم. این برای همه مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *