Cardano نسل سوم بلاکچین و بستر های نرم افزاری توسعه Dapp است. این پلتفرم به عنوان اولین زنجیره بلاکی که استراتژی تحقیق همتایان را در اصول اصلی خود گنجانده ، مورد توجه رسانه های بین المللی قرار گرفت. امروزه ADA یکی از برترین ارزهای رمزپایه در جهان است.

معمول است که سرمایه گذاران و تحلیلگران از Cardano به عنوان ارز رمزنگاری شده نسل سوم یاد می کنند. قابل ذکر است که نسل اول ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین ، جهان را با یک سیستم نقدی غیرمتمرکز غیر امن معرفی کرد. اندکی پس از انتشار ، Ethereum با تمرکز کلی بر توسعه Dapp وارد بازار شد. این هدف ارزهای رمزنگاری شده نسل دوم بود.

ارزهای رمزنگاری شده نسل سوم دروس آموخته شده از مفاهیم بیت کوین و اتریوم را می گیرند و نقایص خود را بهبود می بخشند. رمزنگاری های نسل سوم مانند ADA از پیشرفت های جدیدی مانند معماری لایه ای برای بهبود مقیاس پذیری ، امنیت و پایداری استفاده می کنند. به این ترتیب ، آنها سودمندی بیشتری ایجاد می کنند ، معایب را برطرف می کنند و ناکارآمدی ها را اصلاح می کنند.

چرا Cardano  مهم است؟

کاردانو از بسیاری جهات با رقبا متفاوت است. برخلاف رقابت ، کاردانو بستگی زیادی به بخش دانشگاهی دارد. طراحی این پلت فرم از ابتدا با استفاده از روش های مبتنی بر شواهد در فلسفه علمی ، نظریه دانشگاهی ساخته شده و از طریق تحقیقات بررسی شده توسط همکاران نهایی شده است.

جالب اینجاست که نام کاردانو از پلیمیت و پزشک مشهور ایتالیایی ، ژیرولامو کاردانو گرفته شده است. وی پس از اولین محاسبات سیستماتیک احتمالات  جهان را تغییر داد. میراث او امروز زنده است.

Cardano چیست؟ معرفی کوین ADA و هر آنچه باید بدانید.

موارد استفاده Cardano

توسعه دهندگان Cardano اهداف سنگینی برای پروژه دارند. این تیم سودمند به دنبال بازگرداندن اعتماد به سیستم های اقتصادی جهانی از طریق تلفیق فن آوری های کاردانو است. به طور خاص ، این پلت فرم راهی امن تر ، شفاف و پایدار برای انجام تجارت در سطح بین المللی را معرفی می کند.

علاوه بر این ، توسعه دهندگان Cardano به دنبال دسترسی بدون بانک های جهان به خدمات مالی هستند. متأسفانه ، تخمین زده می شود جمعیت بدون بانک بیش از ۱٫۷ میلیارد نفر در حال حاضر باشد. به همین میزان ، کاردانو پروژه هایی دارد که هم اکنون در آفریقا و سایر مناطق کشورهای در حال توسعه در دست اجرا است.

هدف سوم برای کاردانو کمک به ثبات بخش Dapp است. تمرکز این پلتفرم بر امنیت و پایداری است که به طور خاص در برنامه ها ، سیستم ها و جوامع غیرمتمرکز اعمال می شود. توسعه دهندگان کاردانو در مورد اهداف خود صحبت کردند و اظهار داشتند که قصد دارند:

“یک اکوسیستم متعادل و پایدارتر ارائه می دهد که پاسخگوی نیازهای کاربران و همچنین سایر سیستم هایی باشد که به دنبال ادغام هستند.”

کاردانو (ADA) چگونه کار می کند؟

کاردانو به عنوان ارز رمزنگاری شده نسل سوم ، سعی در مقابله با برخی از رایج ترین موضوعات پیش روی استفاده از بلاکچین در مقیاس بزرگ دارد. این مسائل دامنه بلاکچین را شامل موضوعاتی مانند مقیاس پذیری قابلیت همکاری و پایداری می کند. کاردانو از طریق توسعه اصول طراحی و بهترین شیوه های مهندسی به دنبال سلطنت بر این مسائل است.

مقیاس پذیری

کاردانو در روزهای ابتدایی خود قادر بود تنها در حدود ۱۰ تراکنش در ثانیه (tps) انجام دهد. با این حال ، هوسکینسون اخیراً مقاله ای منتشر کرد که در آن یک راه حل مقیاس جدید برای شبکه – Hydra توضیح داده است. Hydra یک راه حل مقیاس گذاری لایه ۲ است که از کانالهای دولتی برای پردازش معاملات خارج از زنجیره استفاده می کند. با استفاده از این فناوری ، کاردانو قادر به پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه است.

قابلیت همکاری

امروزه هزاران ارز رمزپایه در بازار وجود دارد که هرکدام ویژگی ها ، مزایا و اکوسیستم خاص خود را دارند. کاردانو تلاش می کند استانداردهایی را به بازار وارد کند تا قابلیت همکاری بین شبکه ها را فراهم کند. این سیستم ها شامل مدل های حاکم بر بلاکچین ، پروتکل های ارتقا system سیستم و مجموعه ویژگی ها هستند.

امنیت

مجاز بودن قابلیت همکاری بلاکچین ، مجموعه جدیدی از خطرات را معرفی می کند که توسعه دهندگان باید از پس آن برآیند. این نگرانی های امنیتی منطقه ای است که کاردانو قصد دارد در آن سلطنت کند. در حال حاضر ، این سیستم عامل دارای استانداردهای مدیریت حریم خصوصی ، امنیت و تمرکززدایی است.

Ouroboros

کاردانو سازوکار اجماع جدیدی را به نام Ouroboros معرفی کرد. Ouroboros یک پروتکل PoS مبتنی بر زنجیره است که برای تأیید بلاک به رهبران انتخاب شده تصادفی متکی است. گره ای که بلاک بعدی را اضافه می کند  مانند بیشتر بلاکچین ها پاداش تلاش هایشان را دریافت می کند.

در شروع هر دوره ، سیستم رهبران را از گروه سهامداران انتخاب می کند. Epochs به عنوان یک عکس فوری از بلاک چین از تاریخ قبلی عمل می کند. از نظر انتقادی ، Epochs باید از بلاکی به اندازه کافی در زنجیره معاملات واقع شود. عمق برای اطمینان از امنیت شبکه و جلوگیری از احتمال تغییر زنجیره ضروری است.

مشخصات فنی این سیستم چشمگیر است. رهبران بر اساس توزیع سهام ثابت و یک بذر تصادفی انتخاب می شوند. این دانه با استفاده از یک محاسبه چند حزبی (MPC) بین ذینفعان در دوره قبل به طور تصادفی تولید می کند. سهامداران می توانند با توجه به میزان ADA مورد نظر خود ، شانس خود را برای انتخاب بهبود بخشند. در نتیجه ، کاردانو اولین پروتکل اثبات اثبات سهام  proof-of-stake  را به اثبات می رساند.

Cardano چیست؟ معرفی کوین ADA و هر آنچه باید بدانید.

تاریخچه کاردانو (ADA)

کاردانو در سپتامبر ۲۰۱۷ وارد بازار شد. جرمی وود و بنیانگذار پروژه و چارلز هوسکینسون هر دو قبلاً در پروژه Ethereum کار کردند. با این حال ، تیم با استناد به تفاوت اهداف ، از Ethereum جدا شد.

کاردانو به دلیل نوآوری های خود در زبان و طراحی VM ، افراد فوری را در فضای رمزنگاری به دست آورد. این اضافات پاسخی مستقیم به مسائلی بود که در شبکه Ethereum وجود داشت. این پلتفرم از مسابقه متمایز شد و با همکاری اساتید دانشگاه های سراسر جهان شروع به کار کرد تا تحقیقات دانشگاهی را با بررسی همتا در طراحی خود بگنجاند.

برای جمع آوری سرمایه ، یک ICO انجام شد. این پلتفرم تقریباً ۶۲ میلیون دلار از مخاطبان جهانی سرمایه گذاران تضمین کرده است. بودجه برای توسعه اکوسیستم ADA هزینه شد.

در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ ، کاردانو اولین برنامه خود را در شبکه اصلی راه اندازی کرد. این آغاز یک سفر موفق برای تیم بود. سال بعد ، کاردانو چندین مشارکت سطح بالا را در بخشهای دانشگاهی و فین تک تأمین کرد.

در سال ۲۰۱۹ ،Huobi آن را ذکر کرد. در یک زمان Huobi به دلیل فشار تنظیم کننده ، بزرگترین صرافی در چین قبل از حرکت بود. اندکی پس از اضافه شدن آنها ، بزرگترین صرافی جهان ، ADA , Binance را به سیستم عامل خود اضافه کرد. این افزودن کمک کرد تا قیمت های ADA به ارتفاعات جدیدی برسد.

رمز ADA نام خود را از ریاضیدان قرن نوزدهم ، آدا لاولایس گرفته است. لاولیز اولین برنامه نویس کامپیوتر در جهان بود. در حال حاضر ، ۲۵،۹۲۷،۰۷۰،۵۳۸ ADA در گردش است. در مجموع ، کاردانو ۴۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ADA در طول عمر خود صادر خواهد کرد.

تیم Cardano

کاردانو از یک تیم غیرمتمرکز توسعه دهندگان استفاده می کند. این توسعه دهندگان در سه نهاد مستقل کار می کنند. نکته مهم ، آنها از استانداردهای تعیین شده برای اطمینان از قابلیت همکاری در اکوسیستم استفاده می کنند. هر تیم پشتیبانی خود را از پروژه ارائه می دهد.

بنیاد Cardano

بنیاد کاردانو نهادی غیرانتفاعی در پشت این سیستم عامل است. این پایه از فناوری پروتکل محافظت می کند و عملکرد آن را تضمین می کند. علاوه بر این ، آنها استاندارد سازی در بخش را برای همکاری بیشتر افزایش می دهند.

IOHK را کاوش کنید

Explore IOHK یک شرکت علمی و مهندسی است که فن آوری های موجود در شبکه را ایجاد می کند. آنها همچنین با استفاده از یک رویکرد دو جانبه این پروتکل ها را طراحی و نگهداری می کنند. در ابتدا ، این گروه در مورد مبانی ارزهای رمزنگاری شده تحقیق می کند تا نگرانی های اصلی را کشف کند. این موضوعات شامل مباحث نظری در مورد بهترین الگوریتم های اجماع و پروتکل های حفظ حریم خصوصی است.

سپس ، طرف مهندسی تیم روند توسعه را آغاز می کند. برای انجام این وظیفه ، تیم روش های رسمی را به روشی منحصر به فرد در بر می گیرد. این استراتژی به Cardano یک لایه تأیید اضافی می دهد.

EMURGO

قطعه آخر پازل ADA دستگاه جوجه کشی ژاپنی EMURGO است. این تیم بر روی مشاغل تجاری و چگونگی پیشرفت استفاده از فناوری بلاکچین در صنایع متمرکز است.

حکومت

سیستم حاکمیتی مورد استفاده در کاردانو مشابه اتریوم است. این شبکه برای تأیید ابتکارات جدید به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) متکی است. DAO برای تصمیم گیری در مورد آینده ارزهای رمزپایه ایده آل است زیرا به جلوگیری از تجزیه جامعه کمک می کند.

Cardano را از کجا بخریم؟

کسانی که قصد سرمایه گذاری در ADA را دارند لازم نیست خیلی دور نگاه کنند. صرافی های بی شماری وجود دارد که این کوین بی نظیر را ارائه می دهند. Binance یکی از آسانترین مبادلات برای عضویت است و تعداد زیادی از رمزها را به شما پیشنهاد می دهد. پس از تکمیل مراحل ثبت نام و تأیید ، می توانید مستقیماً BTC و یا  USDTرا خریداری کرده و در عرض چند دقیقه آن را به ADA تبدیل کنید.

نحوه ذخیره Cardano

سه روش محبوب برای ذخیره ADA شما در کیف پول نرم افزاری ، برنامه تلفن همراه یا کیف پول سخت افزاری است. هر یک از این استراتژی ها ویژگی های خاص خود را دارد. ممکن است دریابید که همه نیازهای شما را برآورده نمی کند. در این حالت از ترکیب سه مورد استفاده کنید.

کیف پول موبایل راهی عالی برای ورود تازه واردان به فضا است. بارگیری آن رایگان است ، نصب آن آسان است و از امنیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل ، سرمایه گذاران جدید رمزنگاری باید از اینجا شروع کنند. کاربران پیشرفته تر به دلیل امنیت بیشتر ، یک کیف پول دسک تاپ را ترجیح می دهند.

هرکسی که می خواهد سرمایه گذاری زیادی در ADA انجام دهد ، باید خرید کیف پول سخت افزاری را در نظر بگیرد. کیف پول های سخت افزاری نسبت به کیف پول های موبایل از امنیت بیشتری برخوردار هستند زیرا رمزنگاری شما را به صورت آفلاین در “سردخانه” ذخیره می کنند.

جنجال کاردانو

علی رغم وابستگی زیاد آن به دانشگاهیان ، هنوز برخی از افراد در صنعت وجود دارند که به مشکلات بالقوه شبکه اشاره می کنند. به طور مشخص ، ولاد زامفیر ، محقق Ethereum’s PoS استدلال می کند که رای گیری از طریق زنجیره خطرناک است. وی خاطرنشان کرد که نیروهای سیستم باعث تغییر قوانین در گره های کامل می شوند. این استراتژی یک بررسی و تعادل مهم را که توسط اپراتورهای گره آگاه ارائه می شود حذف می کند.

کاردانو – بلاکچین آکادمیک

با توجه به دنباله دار بودن و شبکه در حال رشد ، می توان گفت که Cardano سالها جز اصلی در بخش بلاکچین خواهد بود. رویکرد منحصر به فرد و پیشرفتهای فنی آن مطمئناً با ادامه توسعه همچنان یک موضوع داغ در این بخش خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *