BZRX بسیار مورد توجه جامعه رمزنگاری آنلاین قرار گرفته است. در ادامه بخوانید تا بدانید پروتکل BZRX و پیش بینی قیمت BZRX چیست.

ارزهای رمزپایه از بیت کوین اصلی که انقلاب رمزنگاری را در اواخر سال ۲۰۱۰ آغاز کرد ، فاصله زیادی گرفته اند. در سال ۲۰۲۱ ، ارزهای رمزپایه به بحث داغی مبدل شده اند. همه از علاقه مندان به فناوری گرفته تا عموم مردم علاقه خود را به این ارزها آغاز کرده اند. با نگاهی به بازدهی کاملاً عظیمی که ارزهای رمزپایه در یک سال گذشته داده اند ، برای بسیاری از مردم در سراسر جهان به یک گزینه سرمایه گذاری معتبر تبدیل شده اند.

در اصل ، فقط Bitcoin و Ethereum توسط جامعه رمزنگاری جدی گرفته می شدند. با این حال ، در طول سال گذشته ، Altcoins به یک فرصت عالی سرمایه گذاری برای مردم تبدیل شده است. اصولاً هر کوین دیگری غیر از بیت کوین را می توان Altcoin نامید. نمونه هایی از چند Altcoins می تواند Ripple ، VeChain ، Dogecoin و غیره باشد. در طول سال گذشته ، قیمت Altcoins به طور قابل توجهی افزایش یافته است ، حتی درصد سود Bitcoin و Ethereum را تحت الشعاع قرار داده است. در این مقاله ، نگاهی خواهیم انداخت به Altcoin جدیدی که اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است ، به نام BZRX Coin. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیش بینی قیمت کوین BZRX و پروتکل BZRX به ادامه مطلب بروید.

پروتکل BZRX چیست؟

پروتکل bZx یک پروتکل وام دهی DeFi مبتنی بر Ethereum است که کاربران می توانند بدون اتکا به اشخاص ثالث ، وام بگیرند ، وام بدهند و تجارت را انجام دهند. در گذشته ، معامله گران حاشیه ای باید از صرافی های متمرکز (CEX) استفاده می کردند. و اگرچه صرافی های غیرمتمرکز (DEX) می توانند آسیب پذیر باشند ، CEX ها نقاط ضعف زیادی دارند که می توانند مورد سو استفاده قرار گیرند.

این نقاط ضعف CEX بالقوه شامل مواردی مانند هک ، مقررات نزولی ، نامناسب درونی و سو مدیریت صحیح وجوه توسط افراد دارای اعتماد هستند. به همین ترتیب ، پروتکل bZx ، از جمله موارد دیگر ، به دنبال ارائه معاملات حاشیه ای به روشی کاملاً غیرمتمرکز است.

تاریخچه bZx

تام بین و کایل کیستنر از بنیانگذاران bZx هستند. آنها در سال ۲۰۱۷ به این ایده رسیدند و مقاله سفید را در فوریه ۲۰۱۸ منتشر کردند. تا دسامبر همان سال ، آنها نزدیک به ۸ میلیون دلار در یک ICO جمع کردند. در ژوئن ۲۰۱۹ ، آنها Fulcrum ، جبهه تجاری را راه اندازی کردند. و در اکتبر ۲۰۱۹ ، Torque ، جلوی وام را راه اندازی کردند.

چرا از BZRX استفاده کنیم؟

مانند سایر سیستم عامل های DeFi ساخته شده بر روی Ethereum ، قراردادهای هوشمند bZx روند مالی را خودکار می کنند. اکنون ، bZx مشابه dYdX است. با این حال ، هدف تیم این است که اطمینان حاصل کند “همه چیز رمزگذاری شده است.”

بزرگترین تفاوت بین bZx و دیگران در زمینه آنها سه توکن است که از آن استفاده می شود: iTokens ، pTokens و رمز BZRX. هر یک از این توکن ها نقشی حیاتی در نحوه عملکرد bZx دارند.

bZx همچنین با اعطای نیمی از هزینه های قابل پرداخت از طریق رمز BZRX به کاربران فعال ، خود را در چگونگی ایجاد انگیزه در تولید محصول متمایز می کند.

و تیم خود را وقف تمرکز زدایی می کند. این امر در استفاده آنها از منابع تغذیه غیرمتمرکز برای محاسبه بهره و همچنین نحوه کار آنها برای پایین نگه داشتن هزینه های بنزین علی رغم افزایش تعداد دارایی های پشتیبانی شده در سیستم عامل ، مشهود است.

BZRX چیست؟آشنایی با شبکه و رمز ارز bZx (BZRX)

Tokenomics bZx

BZRX توکن حاکم bZx است که به دارندگان آن اجازه می دهد رأی دهند و همچنین برای به دست آوردن سهمی از هزینه های پروتکل ، توکن های خود را سهام کنند.

وام گیرندگان و وام دهندگان bZx وجوهی را به داخل و خارج از استخرهای نقدینگی جهانی که مبادلات مختلف به اشتراک می گذارند منتقل می کنند. بستر bZx از iTokens و pTokens برای این منظور استفاده می کند.

بنابراین ، وقتی وام دهندگان بودجه هایی را به استخرهای نقدینگی عرضه می کنند ، iTokens را دریافت می کنند. اینها با حرف “i” پیش ساخته و نشان دهنده ادعای وام دهنده در مورد وجوه تأمین شده آنها هستند. iTokens همچنین می تواند سود کاملی کسب کند. و خبر خوب این است که این توکن ها می توانند در هر زمان برای وجوه اصلی بعلاوه سود خریداری شوند.

اما ، هنگامی که کاربران برای باز کردن موقعیت های تجاری در حاشیه وجوه وام می گیرند ، pTokens دریافت می کنند. “p” مخفف موقعیت است و می تواند نشان دهنده سمت بلند یا کوتاه یک موقعیت معاملاتی حاشیه باشد. علاوه بر این ، کاربران همچنین می توانند iTokens و pTokens را در DEX های خاصی مانند Uniswap و Kyber دریافت کنند. به طور معمول ، با این حال ، این توکن ها فقط با استفاده از bZX ایجاد می شوند.

چگونه از BZRX استفاده کنیم؟

شما می توانید از طریق Fulcrum یا Torque وارد سیستم bZx شوید. طبق روحیه DeFi ، هیچ ثبت نامی لازم نیست و bZx سرپرستی وجوه شما را بر عهده نمی گیرد. شما فقط باید با MetaMask یا کیف پول Ethereum دیگر ارتباط برقرار کنید.

برای معاملات حاشیه ای ، شما می خواهید از Fulcrum ، پیش فروش معاملات bZX استفاده کنید. از طرف دیگر ، شما Torque را برای قسمت قبل وام bZx می خواهید. این جایی است که می توانید وام هایی را با نرخ بهره ثابت وام بگیرید که به پیش بینی بیشتر وام ها کمک می کند. همچنین ، Fulcrum وام را به “فقط معاملات” محدود می کند در حالی که Torque به وام گیرندگان اجازه می دهد تا از پول برای هر چیزی که می خواهند استفاده کنند.

هک های bZx

در حال حاضر برای خبر بد. bZx در سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است ، اما همیشه به بهترین دلایل نیست. هک ها یک بار ، دو بار بلکه سه بار تخمین زده شده برای خسارت ۱ میلیون دلاری ، پروتکل جدید را آزار داده اند.

معمولاً اولین بودن خوب است ، اما در این مورد نه. bZx این افتخار را دارد که اولین سکوی DeFi بوده که با حمله ای گسترده مورد اصابت قرار می گیرد. همچنین افتخار برجسته بودن دومین سکوی DeFi را دارد که مورد حمله قرار می گیرد. دو هک پشت سر هم پروژه را به زانو درآورد و تیم را مجبور کرد برای تنظیم مجدد پروتکل در حالی که بقیه در اوج رونق DeFi امسال سود زیادی می بردند ، به حاشیه عقب نشینی کنند.

BZRX هک شماره ۱

مشکلات در فوریه سال جاری آغاز شد در حالی که بنیانگذاران به کنفرانس ETHDenver سفر می کردند. در یک مهمانی ، آنها متوجه شدند که نرخ بهره ETH به طور غیرعادی در حال افزایش است. در مرحله بعدی ، آنها معامله مشکوکی را پیدا کردند که باعث شد کاربر حدود ۳۰۰ هزار دلار درآمد کسب کند. اتفاقی که افتاد این بود که یک هکر وام فوری را به مبلغ ۱۰،۰۰۰ ETH گرفت و ۱۱۲ بیت کوین پیچیده (WBTC) را از کامپاند وام گرفت. او سپس یک موقعیت کوتاه ۵ برابر در برابر ETH-BTC در Fulcrum باز کرد.

در مرحله بعدی ، هکر ۵۱ WBTC را در Uniswap عوض کرد. با این معاملات ، مهاجم باعث لغزش کافی در بازار شد تا از موقعیت کوتاه خود خارج شود ، وام اولیه را پرداخت کند و بقیه را برای خودش نگه دارد.

BZRX چیست؟آشنایی با شبکه و رمز ارز bZx (BZRX)

مشکلات در ETHDenver

بنابراین ، در حالی که همه افراد دیگر در ETHDenver شرکت کردند ، تیم مجبور به عمل شد. اینطور نبود که آنها فقط بتوانند یک دکمه عظیم “مکث” را فشار دهند. خوشبختانه ، با این حال ، آنها توانستند کل سیستم را با همدست کردن هک خود که شامل غیرفعال کردن لیست سفید اوراکل است ، مسدود کنند.

خوشبختانه ، این خونریزی را متوقف کرد. با این حال ، تحمل در حضور همتایان DeFi خود یک وضعیت شرم آور بود.

خوشبختانه پروتکل به طور خودکار ضرر ۳۰۰ هزار دلاری را به همه کاربران bZx منتقل نکرد. کاربران پول خود را پس گرفتند و تیم قول ارتقا multiple چندگانه را داد. این موارد شامل استفاده از کلید مدیر برای جلوگیری از حملات بعدی از این دست است. آنها همچنین از مارک های حاشیه ETH-BTC و همچنین حداکثر اندازه تجارت استفاده کردند.

وقتی همه کارها گفته و انجام شد ، افراد دیگر در ETHDenver حمایت و حتی تبریک می گفتند که تیم bZx چگونه تجارت خود را اداره می کند. حداقل ، یعنی تا هک دوم.

BZRX هک شماره ۲

هک شماره دو بلافاصله پس از به روزرسانی سیستم اتفاق افتاد. این بار مهاجم از وام های فوری bZx استفاده کرده و با ۲،۳۸۸ ETH جالب کنار رفت.

یک بار دیگر تیم در کلارادو در حال عقب نشینی بود که معامله ای غیرمعمول توجه آنها را جلب کرد ، شامل وام سریع

طولی نکشید که متوجه شدیم مشکلی پیش آمده است. متأسفانه ، تیم مجبور شد قبض رستوران خود را بدون غذا خوردن پرداخت کند. آنها که ظاهراً صدها دلار غذای کم خورده را روی میز گذاشته بودند ، به برف کلرادو پیوستند تا ایستگاه های نبرد را تأمین کنند.

این هک به شرح زیر کاهش یافت: مهاجم وام فوری ۷،۵۰۰ ETH را گرفت و sUSD را خریداری کرد که نزدیک به مارک ۱ دلار معامله می شد. وی سپس sUSD را به عنوان وثیقه در bZx واریز کرد. در مرحله بعد ، مهاجم از ۹۰۰ ETH برای خرید sUSD بیشتر در هر دو سایت Cyber ​​و Uniswap استفاده کرد. این اقدام قیمت را به بالای مارک ۲ دلار رساند.

پس از گران شدن قیمت sUSD ، هکر برای بازپرداخت وام فلش خود تقریباً ۶،۸۰۰ ETH در برابر sUSD در bZx وام گرفت. وقتی همه چیز گفته شد و تمام شد ، مهاجم نزدیک به ۶۴۵،۰۰۰ دلار درآمد کسب کرد.

تیم به سرعت سیستم را متوقف کرده و شروع به تشخیص موضوع کردند. خوشبختانه ، آنها می دانستند که چگونه آن را اداره کنند. متأسفانه ، همان افرادی که در هک اول با اوضاع و احوال خود همدرد بودند ، برای بار دوم نیز آنقدر بخشنده نبودند. به خصوص که هک دوم در چنین بازه کوتاهی رخ داده است. طبیعی است که تیم دچار پارانوئید شود که اصطلاح “بی لیاقتی” به ذهن خطور کند.

تشخیص هر دو هک bZx

به نظر می رسد که هک اول بیشتر یک اشکال در سطح غلط تایپی است که ناشی از نداشتن فرآیندهای مناسب است. تیم این مقاله را نوشت تا مانند سایر پروتکل های DeFi پشت سر سرمایه های بزرگ سرمایه گذاری نداشته باشد.

در هک دوم ، معلوم شد که آسیب پذیری اصلی وابستگی آنها به Kyber به عنوان یک حرف عادی است. این تیم تشخیص داد که Kyber یک راه حل مطلوب نیست ، اما آنها احساس کردند که حسابرسان نیز باید آن را پرچم گذاری می کردند. در آن زمان Chainlink گزینه ای نبود ، بنابراین آنها سخنرانی خود را متمرکز کردند.

بنابراین ، اگرچه تیم دومین سو استفاده را عامل اصلی دستکاری در اوراکل دانست ، با این وجود این حملات بحثی را در مورد جامعه DeFi درمورد خطر وامهای سریع آغاز کرد.

این دو هک تیم را مجبور کرد که bZx را تعطیل کند ، در مورد آنچه اشتباه رخ داده تأمل کند و شروع به بازسازی کند. نوشتن آن برای بدشانسی یا تعصب خرافی نسبت به عقب نشینی های کلرادو آسان بود. با این حال ، آنچه در آن خلاصه شد این بود که تیم مجبور است به کمبودهای خود اعتراف کند و همچنین مقصر سرزنش را متوجه حسابرسان امنیتی خود کند.

BZRX چیست؟آشنایی با شبکه و رمز ارز bZx (BZRX)

حسابرسی قراردادهای هوشمند

حسابرسی قرارداد هوشمند یک گام اساسی برای پیش فروش هر پروتکل است. این به این دلیل است که همه سیستم عامل های حسابرسی نشده را بسیار خطرناک می دانند.

در مصاحبه ای ، تیم اعتراف کرد که وقتی نسخه اول bZx را روی آزمایشگاه قرار دادند ، هنوز “سبز” بودند. همچنین آنها هیچ ممیزی امنیتی یا اطلاعات زیادی درباره روند حسابرسی خود قراردادهای هوشمند نمی دانستند.

هرچند یک چیز سریع یاد گرفتند این است که همه حسابرسان برابر نیستند. سرانجام ، آنها آزمایشگاه های ZK را برای انجام ممیزی انتخاب کردند. با این حال ، آنها نه از برچسب قیمت ۵۰ هزار دلاری و نه از خدمات راضی نبودند.

BZRX هک شماره ۳

اگر تا اینجا خوانده اید ، احتمالاً آرزو می کنید که اخبار بد پایان می یافت. اما به نظر می رسد اتفاقات بد سه نفری رخ می دهد. و اندکی پس از راه اندازی مجدد ماه سپتامبر ، هکرها bZx را دوباره هدف قرار دادند!

هک سوم بالغ بر ۸ میلیون دلار بوده و دلیل اصلی آن وجود مجلسی در قرارداد هوشمند بوده است. مهندس ارشد Bitcoin.com قبلاً این روزنه را کشف کرده بود (به عنوان “آسیب پذیری تکثیر” تعریف شده بود) و به bZx گزارش داد که میلیون ها دلار در معرض خطر هستند.

خوب ، یک هکر همین روزنه را پیدا کرد که به او امکان می داد ۲۱۹،۲۰۰ توکن LINK ، ۴۵۰۳ ETH ، ۱،۷۵۶،۳۵۱ USDT ، ۱،۴۱۲،۰۴۸ USDC و در کل ۶۶۷،۹۸۹ DAI ضبط کند.

تیم ابتدا متوجه حمله شد که باعث حرکات غیرمعمول در مقدار قفل شده پروتکل (TVL) شد. آنها سپس اقدامات عجیبی را با عملکرد transferFrom در قرارداد iToken شناسایی کردند.

عملکرد transferFrom

حال ، هکر می دانست که توکن های ERC-20 دارای عملکرد transferFrom هستند. این عملکرد وظیفه انتقال رمزها را بر عهده دارد. و در این هک ، مهاجم متوجه شد که چگونه می توان با این عملکرد تماس گرفت تا iTokens را ایجاد و به خود منتقل کرد. آنها با این کار تعادل خود را به طور مصنوعی افزایش دادند.

وقتی تیم موفق به شکستن این نقض شد ، آنها بلافاصله ضبط و سوزاندن iTokens را متوقف کردند. و آنها نسخه وصله ای از کد منبع را برای شرکت های حسابرسی امنیتی خود ، Certik و Peckshield ارسال کردند. پس از پایان بررسی ، تیم نسخه جدید قرارداد هوشمند iToken را به کار گرفت.

کایل کیستنر ، بنیانگذار شرکت ، با اطمینان دادن به اینکه هیچ یک از سرمایه های آنها در معرض خطر نیست ، ترس سرمایه گذاران را آرام کرد. و هکر پس از ردیابی از طریق تجزیه و تحلیل داخلی ، در پایان پول را پس داد.

وقتی همه چیز گفته شد و تمام شد ، آنها کد ناقص را مسئول حمله می دانند. این اجازه را به هکر داد تا دارایی ها را تکثیر کند و موجودی iTokens را افزایش دهد. این تیم همچنین شرکت های حسابرسی خود ، PeckShield و Certik را به دلیل عدم دستیابی به کد ناقص مقصر دانست. این به نوبه خود شرکت PeckShield را تحریک کرد تا با این روش پاسخ دهد: “یک حسابرسی نمی تواند تضمین کند که همه مسائل احتمالی را پیدا می کند …”

پیش بینی قیمت BZRX

پیش بینی قیمت رمزنگاری می تواند نسبتاً دشوار باشد. در زمان نوشتن این مقاله ، قیمت BZRX 0.9 دلار است. بسیاری از کارشناسان رمزنگاری پیش بینی قیمت BZRX را ارائه داده اند. طبق DigitalCoinPrice ، BZRX یک سرمایه گذاری بالقوه سودآور است. DigitalCoinPrice پیش بینی می کند که BZRX تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱٫۴۳ دلار صعود کند و در پایان سال ۲۰۲۳ به ۱٫۹۸ دلار برسد.

آینده برای bZX

خوشبختانه هیچ یک از مشتریان در هنگام حمله سرمایه خود را از دست ندادند. و گرچه ممکن است سه هک روح بنیانگذار معمولی را فلج کند ، کستنر همچنان در مورد آینده bZx خوشبین است. سه هک قابل قبول است و این سال پر جنب و جوش ۲۰۲۰ هنوز تمام نشده است ، بنابراین انگشتانتان را رد کنید.

با این حال ، با رشد سریع DeFi ، می توان تصور کرد که برخی از استارت آپ ها با اشتیاق به حمل و نقل با کد حامل راه اندازی شده اند. امیدوارم که مشکلات bZx پشت آنها باشد و خوشبختانه برای آنها ، حجم معاملات آنها هنوز در حال رشد است.

از این گذشته ، تلاش آنها برای تمرکززدایی قابل ستایش است. و با تمام سیستم های پیچیده ای که توسعه دهندگان می توانند روی DeFi روی هم ایجاد کنند ، bZx چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

با ترکیب مواردی از جمله TokenSets با iTokens bZx ، سازندگان می توانند محصولات کاملاً جدیدی بسازند. سایر برنامه های dApp مانند DeFiZap محصولی را ایجاد کرده اند که با استفاده از bZx’s pTokens از استراتژی های جدید تجاری استفاده می کنند. و همه ما باید به یاد داشته باشیم که DeFi هنوز در مراحل ابتدایی است ، بنابراین چیزهای بسیار بزرگتری در افق وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *