(BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT _ تحمل خطای بیزانس چیست؟

(BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT _ تحمل خطای بیزانس یکی از ویژگی های اساسی قوانین یا پروتکل های زنجیره بلاکی قابل اعتماد است.

بلاکچین به رایانه ها و افراد اجازه می دهد تا بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر در مورد چیزهایی به توافق برسند. این شبکه از افراد و کامپیوترها به سادگی باید اعتماد کنند که قوانینی که همگی از آنها پیروی می کنند قابل اعتماد هستند. تحمل خطا بیزانس (BFT) یکی از ویژگی های اساسی ایجاد قوانین یا پروتکل های زنجیره بلاکی قابل اعتماد است.

اما قبل از اینکه بتوانیم درک کنیم که تحمل خطای بیزانسی چیست، باید یک قدم به عقب برداریم و بفهمیم که همتایان، گره‌ها و اجماع به چه معناست و تاکتیک‌های نظامی چه ارتباطی با آن دارند.

همتایان و گره ها چیست؟

بیشتر بلاک‌چین یا ارزهای دیجیتال به‌عنوان شبکه‌هایی عمل می‌کنند که در آن همه رایانه‌های موجود در شبکه دسترسی و حقوق برابر دارند و مستقیماً با یکدیگر در ارتباط هستند. هر کامپیوتر منفرد در این شبکه به عنوان یک همتا یا یک گره شناخته می شود. در یک سیستم واقعاً غیرمتمرکز، هیچ همتا یا گرهی قدرت یا قدرت بیشتری نسبت به سیستم بعدی ندارد. این بدان معناست که هیچ مدیر، هماهنگ کننده یا مدیری وجود ندارد که قوانین را اجرا کند، تشخیص دهد که چه چیزی درست است یا رفتار نادرست را مجازات کند. در عوض، سیستم بر این واقعیت متکی است که همه گره‌ها باید از قوانین یا پروتکل یکسانی پیروی کنند تا به توافق برسند.

اجماع چیست؟

اجماع صرفاً به معنای توافق کلی است. در یک سیستم غیرمتمرکز که هیچ مرجعی وجود ندارد، دستیابی به اجماع یکی از مهم ترین و دشوارترین کارها است. برای اینکه سیستم یا شبکه به درستی کار کند، اکثر گره ها باید در مورد آنچه درست است به توافق برسند و در فواصل زمانی منظم به اجماع برسند. مشکل این است که برخی از گره ها به ناچار شکست می خورند، بد رفتار می کنند یا فقط با اجماع گره های دیگر موافق نیستند، بنابراین سیستم باید به گونه ای طراحی شود که با این اجتناب ناپذیر مقابله کند.

(BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT چیست؟

یک سیستم دارای تحمل خطای بیزانسی (BFT) است که بتواند تا زمانی که دو سوم شبکه موافق باشند یا به اجماع برسد، به درستی کار کند. BFT یک ویژگی یا ویژگی یک سیستم است که می تواند تا یک سوم از گره ها در برابر خرابی یا عملکرد مخرب مقاومت کند.

همه بلاکچین‌های غیرمتمرکز بر اساس پروتکل‌ها یا قوانینی اجرا می‌شوند که تمام گره‌های بلاکچین برای مشارکت باید از آن پیروی کنند. پروتکل‌های اجماع مانند Proof-of-Work و Proof-of-Stake مقاوم در برابر خطای بیزانسی هستند و بنابراین می‌توانند تا یک سوم از گره‌هایی که مخالف هستند مقاومت کنند.

چه کسی BFT را اختراع کرد؟

مسئله ژنرال بیزانسی در سال ۱۹۸۲ توسط لزلی لمپورت، رابرت شوستاک و مارشال پیز ابداع شد و الهام بخش مفهوم تحمل گسل بیزانسی است.

(BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT _ تحمل خطای بیزانس

مشکل ژنرال بیزانس

مفهوم BFT از مسئله ژنرال بیزانسی می آید، که یک آزمایش فکری منطقی است که در آن چندین ژنرال وجود دارند که باید به یک شهر حمله کنند.

ژنرال ها همه در مکان های مختلف هستند و فقط می توانند از طریق پیام رسان، هر بار یک پیام، ارتباط برقرار کنند.
همه آنها باید یک اقدام مشابه را برای حمله یا عقب نشینی موفقیت آمیز هماهنگ کنند.
اگر همه حمله کنند، خوب می شوند. اگر همه عقب نشینی کنند، خوب می شوند.
مشکل زمانی رخ می دهد که برخی از ژنرال ها حمله کنند و برخی دیگر عقب نشینی کنند، در این صورت نتیجه بدی برای همه خواهد بود.
پیچ و تاب این است که برخی از ژنرال ها بی وفا هستند و سعی می کنند ژنرال های دیگر را گیج کنند.
مشکلی که باید حل شود این است: چگونه همه ژنرال ها حتی در مواجهه با خیانت و فریب بر یک اقدام مشترک توافق خواهند کرد؟

چه چیز خاصی در مورد آن وجود دارد؟

یک پروتکل اجماع که دارای (BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT است، هنوز هم می‌تواند با وجود مقداری اختلاف در میان گره‌ها هماهنگ شود و به توافق برسد. این برای بلاکچین های غیرمتمرکز مانند اتریوم یا بیت کوین حیاتی است. یکی از ابداعات اساسی ساتوشی ناکاموتو در هنگام ایجاد بیت کوین، حل مشکل ژنرال بیزانسی با اعمال اثبات کار در شبکه بیت کوین بود. با داشتن ویژگی BFT، شبکه بیت کوین در برابر مخرب بودن یک سوم گره ها محافظت می شود.

سیستم هایی که به BFT نیاز دارند در صنایع فراتر از بلاکچین مانند هوانوردی، فضا و انرژی هسته ای نیز استفاده می شوند. همه این صنایع ایمنی و امنیت را در اولویت قرار می دهند و همچنین با تعداد زیادی حسگر یا رایانه به هم پیوسته کار می کنند که به عنوان گره عمل می کنند. این گره ها باید به طور قابل اعتماد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و BFT زمانی وارد عمل می شود که بخشی از این گره ها معیوب می شوند، اما سیستم همچنان می تواند همانطور که در نظر گرفته شده است به کار خود ادامه دهد.

با (BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT چه کاری می توانید انجام دهید؟

رایج‌ترین پروتکل‌های اجماع مورد استفاده در شبکه‌های بلاکچین مانند اثبات کار، اثبات سهام و اثبات صلاحیت، همگی دارای ویژگی‌های BFT هستند. با اعمال BFT می توان سیستم هایی را طراحی کرد که توسط یک مقام واحد کنترل نمی شوند و متکی به اعتماد برخی از طرفین نیستند. ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز اساسی است.

آینده

اصل BFT همچنان نقش مهمی در شبکه های بلاکچین ایفا خواهد کرد. با کاوش بیشتر افراد و سازمان ها در سیستم های توزیع شده و غیرمتمرکز، روش های نوآورانه تری برای طراحی سیستم های (BYZANTINE FAULT TOLERANCE (BFT کشف و اجرا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *