BAND PROTOCOL همانطور که از نام مالی غیر متمرکز (DeFi) مشخص است ، این برنامه ها کاملاً غیر متمرکز (dApps) هستند. با این حال ، این احتمالاً یکی از بزرگترین مشکلات را ایجاد می کند – چگونه می توانید دنیای واقعی را به دنیای غیر متمرکز وصل کنید؟ برای بسیاری از برنامه های غیر متمرکز ، داده های خارجی مانند قیمت سهام و فلزات گرانبها باید به برنامه وارد شود. برای اجتناب از تکیه بر ارائه دهندگان متمرکز در این مرحله ، شخص از معجزات غیر متمرکز استفاده می کند. این دقیقاً همان کاری است که Band Protocol انجام می دهد. در سایت رسمی BAND ، روند به شرح زیر توضیح داده شده است:
پروتکل باند ، قراردادهای هوشمند را با زنجیره معتبر متصل می کند

با افزودن برنامه های غیرمتمرکز جدید هر روز و احتمال کاهش روند در چند سال آینده ، خدمات اوراکل مانند Band Protocol اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. بنابراین ، اوراکل های غیر متمرکز حلقه مفقوده هستند. آنها در نتیجه تلاش می کنند تا پروتکل را تا حد ممکن غیر متمرکز نگه دارند.

بنیانگذاران

BAND PROTOCOL در سال ۲۰۱۷ توسط سوراوویس سریناواکون (Soravis Srinawakoon)، پال چونپیامی (Paul Chonpiami) و سوراویت سوریاکام (Sorawit Suriyakam) بنیان گذاری شد.

سوراوویس که هم اکنون مدیرعامل بند پروتکل است، سابقا مهندس نرم افزار در شرکت اریکسن و مشاور مدیریتی در گروه مشاوره ای بوستون بوده است. چونپیامی نیز در band protocol مقام مدیر تولید را بر عهده دارد و سابقا یک طراح وب در تورفمپ و مهندس در تریپ ادوایزر بوده است.

در نهایت سوریاکام مهندس سابق در دراپ باکس و کورا (Quora) بوده و در حال حاضر مدیر ارشد فناوری در بند پروتکل می باشد. سوریاکام مدال طلای مسابقات برنامه نویسی را نیز در دست دارد.

به علاوه تیم موسس،band protocol در صفحه لینکدین خود اسامی ۲۰ نفر را لیست می‌کند که اکثر آن ها در آسیا پراکنده اند و شامل طراح، توسعه دهنده و مهندسین هستند. این پلتفرم توسط سرمایه گذاران بین المللی بزرگی همچون سکویا کپیتال، دونامو و شرکا، گروه اسپارتان و باینانس پشتیبانی می‌شود.

BAND PROTOCOL چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد،BAND زنجیره ای را با زنجیره ای متصل می کند. به طور خاص،Band protocol با در دسترس قرار دادن داده ها برای پرس و جو بلاکچین ، یک اوراکل داده غیر متمرکز را ارائه می دهد. برای اطمینان از یکپارچگی داده ها ، از مدارک مورد علاقه خود استفاده می کند. هدف آن این است که با ارائه داده های غیر متمرکز خارج از زنجیره به قراردادهای هوشمند مختلف از طریق اوراکل هایی که توسط مکانیسم اجماع dPoS مدیریت می شود ، لایه زیرساخت داده برای برنامه های Web 3.0 باشد.
برای درک بهتر نحوه عملکرد Band protocol ، ابتدا باید دقیقاً مشخص کنیم که مشکل چیست و چرا هنوز به طور کامل حل نشده است.

BAND PROTOCOL چیست؟آشنایی با توکن BAND

مشکل dApps

همانطور که قبلاً ذکر شد ، برای بسیاری از برنامه های غیر متمرکز (dApps) ضروری است که قراردادهای هوشمند مربوطه بتوانند داده های قابل اطمینان از دنیای واقعی به دست آورند. به عنوان مثال ، تمام پروژه های مالی غیر متمرکز عمده برای عملکرد و بدست آوردن داده های دقیق حساس به زمان ، به یک معامله قیمت متکی هستند.
قمار و شرط بندی dApps پرداخت ها را بر اساس یک عدد تصادفی قابل تایید یا رویداد واقعی در یک اوراکل تعیین می کند. برای اطمینان از تمرکززدایی کامل ، باید یک پل امن بین داده های مورد اعتماد خارج از زنجیره و dApps وجود داشته باشد.
اگرچه چندین بار برای حل این مشکل تلاش شده است ، اما اغلب پروژه ها از نظر طراحی غیرمتمرکز هستند ، ادغام آنها برای توسعه دهندگان دشوار است ، یا از انگیزه اقتصادی برای ارائه دهندگان داده برای ارائه اطلاعات با کیفیت بالا برخوردار نیستند.

راه حل BAND PROTOCOL

اکنون که ما مشکل dApp های امروزی را درک کرده ایم و چرا راه حل های موجود ناکافی هستند ، به هسته اصلی BAND می رسیم.
برای دسترسی به داده های خارجی ، dApp ها مستقیماً از نقاط داده عمومی قراردادهای هوشمند Band protocol  به جای اوراکل هایی که در خارج از بلاکچین قرار دارند استفاده می کنند. فیدهای داده BAND منابع داده مدیریت شده توسط جامعه هستند که چارچوبی را برای کاربران و توسعه دهندگان dApp فراهم می کند تا خود منابع داده را تعدیل ، کار و مدیریت کنند. این مکانیسم اطمینان می دهد که داده ها قابل اعتماد و قابل اعتماد هستند.

فرایند قابلیت اطمینان داده ها چگونه کار می کند؟

“Token Curate Data Sources” (TCD) یک روش اجتماعی برای کنترل و مدیریت داده های جمعی است. برای جمع آوری اطلاعات عینی با مجموعه داده های زیادی مانند قیمت دارایی ها ، معاملات بلاکچین و رویدادهای دنیای واقعی مناسب است.
دارنده توکن BAND PROTOCOL می تواند با به کارگیری قرارداد منبع داده و داده های مربوطه در آن ، به ارائه دهنده داده تبدیل شود. سپس با استقرار توکن هایی که حداقل شرایط را برآورده می کنند و به عنوان وثیقه عمل می کنند ، به عنوان ارائه دهنده نامزد ثبت نام می کند.
اینها به نوبه خود می توانند برای تغذیه استیبل کوین ها و سایر خوراک های قیمت گذاری دارایی ها برای انجام وام های غیر متمرکز ، معاملات مشتقات و سایر خدمات پرداخت استفاده شوند – dApps از طریق یک تابع تجمیع به داده ها دسترسی پیدا می کند.

مشوق های اقتصادی هماهنگ

برای تشویق کاربران به ارائه داده های دنیای واقعی ، منبع اصلی سیستم فروش داده ها به قراردادهای هوشمند است. هر بار که داده ها فروخته می شوند ، پاداش ها به هر ارائه دهنده داده و سپس به همه کاربران جامعه که به آن رای داده اند، توزیع می شود.
جامعه می تواند ارائه دهندگان خاصی را از طریق رای گیری انتخاب کند ، که سپس در رتبه بندی افزایش می یابد. بنابراین ، داده ها در دراز مدت قابل اعتمادتر می شوند و درآمد و ارزش بالقوه را برای هر دارنده توکن BAND PROTOCOL  افزایش می دهند.
این مکانیزم تضمین می کند که همه افرادی که در ایجاد مجموعه داده مشارکت دارند دارای انگیزه اقتصادی هماهنگ هستند – رقابت از مجموعه داده های متعدد در یک عمودی یکسان باعث افزایش کیفیت هر مجموعه داده می شود. در نهایت ، ذینفعان واقعی در اینجا همه کاربران هستند که از قراردادهای هوشمند امن تر سود می برند.

توکن پروتکل باند (BAND)

توکن های BAND به عنوان امنیت توکن های رکورد عمل می کنند. اینها از طریق مکانیزم منحنی پیوندی که نقدشوندگی فوری و ارزش متقابل کافی را برای تضمین انگیزه های مناسب برای عملکرد مناسب مجموعه داده ، تضمین و بازخرید می کند.
با استفاده از band protocol ، هر کاربر می تواند BAND خود را به اشتراک بگذارد و برای خود درآمد غیرفعال ایجاد کند و در تمرکززدایی سرویس اوراکل سهیم باشد. بازده سالانه کمی متفاوت است و در حال حاضر حدود ۱۵٫۵ است.

BAND روی Binance به شکل IEO (پیشنهاد اولیه مبادله) راه اندازی شد. در آن زمان ، تنها کاربران منتخب Binance می توانستند در فروش شرکت کنند. توکن BAND با قیمت ۰٫۴۷۳ دلار در بایننس عرضه شد. در کل ، ۲۷،۳۷۰،۰۰۰ BAND فروخته شد. این معادل ۲۷٫۳۷ of از ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ BAND در کل بود. بنابراین این شرکت توانست حدود ۱۰٫۸۵ میلیون دلار جمع آوری کند. این یکی از معدود پروژه هایی بود که پروژه برجسته را اجرا کرد و در حال حاضر مکانی را در طاقچه غیر عادی اوراکل تضمین کرده است.

  • حجم معاملات ۲۴ ساعته ۶۹٫۰۵۰٫۳۲۴ دلار آمریکا است.
  • رتبه فعلی ۱۵۶ است ،
  • با ارزش بازار زنده ۳۴۳،۲۶۷،۱۹۳ دلار آمریکا.
  • دارای حجم گردش ۳۵،۱۹۱،۸۲۱ کوین  BAND

اگر می خواهید بدانید از کجا Band Protocol بخرید ، صرافی های برتر برای معامله در Band Protocol در حال حاضر Binance ، OKEx ، FTX ، CoinTiger و Huobi Global هستند.

BAND PROTOCOL چیست؟آشنایی با توکن BAND

موارد استفاده از توکن BAND PROTOCOL

اکوسیستم Band Protocol از دو نوع توکن تشکیل شده است: توکن BAND و توکن ثبت.

BAND توکن اصلی Band protocol  است و ارزش جمعی همه مجموعه داده ها را در داخل پروتکل نشان می دهد. موارد استفاده برای BAND شامل موارد زیر است:

وثیقه برای صدور توکن رکورد:

توکن BAND به عنوان وثیقه برای صدور توکن های رکورد استفاده می شود که قیمت و عرضه آنها به صورت الگوریتمی با منحنی پیوند مداوم روی زنجیره تعیین می شود.

مدیریت:

توکن BAND برای رای دادن به تصمیمات کنترل شبکه استفاده می شود.

مشارکت در الگوریتم اجماع BandChain:

پس از استقرار از شبکه اصلی ، BAND برای رای دادن به منظور ایمن سازی شبکه از طریق مکانیزم اجماع اثبات سهام (dPoS) مورد استفاده قرار می گیرد.

کد مجموعه داده نشان دهنده علاقه مالکیت در یک مجموعه داده خاص در پروتکل Band است. موارد استفاده از توکن مجموعه داده شامل موارد زیر است:

مشارکت برای به دست آوردن شکاف های ارائه دهنده داده:

ارائه دهندگان داده ها ملزم به نگهداری مقدار مشخصی از توکن های مجموعه داده برای به دست آوردن شکاف برای ارائه داده هستند.

استفاده برای مدیریت ارائه دهندگان داده:

دارندگان توکن مجموعه داده ها می توانند در مدیریت ارائه دهندگان داده با استفاده از توکن های مجموعه داده خود در ارائه دهندگان داده مشارکت کنند.

رای گیری:

توکن های مجموعه داده برای تصمیم گیری جمعی در مورد تنظیمات مجموعه داده مانند تعداد ارائه دهندگان داده ، هزینه بازیابی اطلاعات یا حداقل مشارکت ارائه دهندگان داده استفاده می شود.

پروتکل باند (BAND) در مقابل Chainlink (LINK)

می توان گفت که band protocol سخت ترین رقیب Chainlink است. از آنجا که به سختی می توان جایگزینی برای اوراکل های غیر متمرکز یافت ، این دو پروژه در حال حاضر یکی از مهمترین پروژه ها در این طاقچه هستند. با این وجود ، تفاوت هایی بین این دو پروتکل وجود دارد.
LINK یک سرویس غیر متمرکز محض نیست زیرا در مورد همکاری ها و تا حدی در مورد ارائه دهندگان داده تصمیم می گیرد. بنابراین ، کاربران باید در برابر تصمیمات شرکت تعظیم کنند زیرا نرخ LINK نیز بستگی زیادی به آنها دارد.
وضعیت با پروتکل Band متفاوت است. در اینجا ، این یک پروتکل باز و غیر متمرکز Oracle است که در آن قدرت تصمیم گیری به کاربران منتقل می شود. با این وجود ، Chainlink خیلی زودتر آنجا بود و قبلاً توانسته در این مدت مشارکتهای مهم و مهمی ایجاد کند.
علاوه بر این ، LINK دارای سرمایه بازار ۲۰ برابر BAND است. اینکه آیا پروتکل باند می تواند به اندازه Chainlink برسد ، هنوز در ستارگان نوشته شده است. با این حال ، زمینه DeFi هنوز جوان است و پتانسیل رشد فوق العاده ای دارد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه ، ما می توانیم اظهار کنیم که هیاهوی فعلی پیرامون پروتکل Band کاملاً موجه است. نیاز به داده های غیر متمرکز Oracles برای dApps در حال حاضر ضروری است و در آینده بسیار بیشتر خواهد شد.
ما هنوز در یک بازار بسیار جوان هستیم و در حال حاضر نمی توان پیش بینی کرد که در نهایت چقدر بزرگ خواهد شد. بنابراین ، قطعاً پتانسیل بالایی برای BAND در این مرحله وجود دارد. با این وجود ، هنوز از LINK بسیار عقب است و در حال حاضر هنوز مشخص نیست که Band Protocol در حال اجرا است.
در صورت سرمایه گذاری طولانی مدت در پروژه ، با در نظر گرفتن توکن های BAND ، می توانید درآمد غیرفعال ایجاد کنید. با این حال ، هنوز خطرات وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود.

Band Protocol یک پروژه نسبتاً جدید است. از آنجا که شامل قراردادهای هوشمند خودکار است که برای کارکرد سهام و رای گیری و سایر مکانیزم ها استفاده می شود ، همیشه احتمال وجود خطاهایی وجود دارد که می تواند از خارج مورد سوء استفاده قرار گیرد.
اینها هنوز آزمایش هستند و معلوم نیست که آیا امنیت لازم کافی خواهد بود یا خیر. در گذشته ، هکرها در حال حاضر شکاف هایی در پروتکل های مختلف کشف کرده و از آنها برای حملات پیچیده استفاده می کردند.
با این حال ، همانطور که مشهور است ، بدون ریسک هیچ سودی وجود ندارد. بنابراین ، در حال حاضر هنوز فرصت های زیادی با BAND وجود دارد. نه تنها به دلیل عملکرد واقعی قیمت توکن ، بلکه به ویژه به دلیل بازده بالای سهام. بازده های آینده بسیار جذاب تر از بازارهای مالی سنتی است و افراد بیشتری را به فضای دیجیتالی  جذب می کند.
بنابراین ، ما می توانیم بیان کنیم که Band Protocol اوراکلهای غیر متمرکز را به سطح جدیدی می برد. این مطمئناً آن را به یکی از هیجان انگیزترین پروژه ها در بخش DeFi تبدیل می کند. ما مشتاقانه منتظریم ببینیم چگونه مدیریت توکن پروتکل (BAND) و اقتصاد توکن تکامل می یابد و آیا BAND در نهایت به اندازه Chainlink می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *