AR یک شبکه ذخیره سازی غیر متمرکز است که به دنبال ارائه بستری برای ذخیره نامحدود داده ها است. این شبکه که خود را “هارد دیسک جمعی که هرگز فراموش نمی کند” توصیف می کند ، عمدتا “permaweb” را میزبانی می کند-یک وب دائمی و غیر متمرکز با تعدادی از برنامه ها و سیستم عامل های جامعه محور.

به این ترتیب ، این ارز مشترکات زیادی با سایر سیستم عامل های ذخیره سازی غیر متمرکز مانند Filecoin و Sia دارد ، که هر دو از ارزهای دیجیتالی برای ایجاد بازار برای کاربرانی که مایل به خرید و فروش خدمات ذخیره سازی داده هستند ، استفاده می کنند.

مانند این پروتکل های بلندپروازانه ، این ارز نیز به دنبال بر هم زدن بازار تحت تسلط غول های ذخیره سازی موجود مانند گوگل ، آمازون و مایکروسافت است.

با این حال ، آنچه این ارز را از رقبا متمایز می کند ، تعهد آن برای ذخیره دائمی داده ها از طریق انگیزه های منحصر به فرد ایجاد شده در اطراف رمزنگاری آن است.

شبکه Arweave از یک ارز دیجیتالی بومی ، AR استفاده می کند تا به ماینرها پول بدهد تا اطلاعات شبکه را به طور نامحدود ذخیره کند.

این پروژه ابتدا در آگوست ۲۰۱۷ به عنوان Archain اعلام شد ، بعداً در فوریه ۲۰۱۸ به Arweave تغییر نام داد و در ژوئن ۲۰۱۸ به طور رسمی راه اندازی شد.

بنیانگذاران AR چه کسانی هستند؟

Arweave توسط سام ویلیامز و ویلیام جونز ، دو Ph.D. تاسیس شد. نامزدهای دانشگاه کنت ویلیامز با تجربه در سیستم های غیرمتمرکز و توزیع شده ، با ایجاد یک سیستم عامل به نام HydrOS به عنوان بخشی از مطالعات خود ، به پروژه آمد ، در حالی که تمرکز جونز بر نظریه نمودار و شبکه عصبی بود. در حالی که ویلیامز تحصیلات تکمیلی را رها کرد تا بر شرکت متمرکز شود ، جونز اوایل اواسط سال ۲۰۱۸ پروژه را ترک کرد و دکتری خود را به پایان رساند.

به گفته ویلیامز ، او هنگام قدم زدن در کوهی در اسکاتلند به این ایده رسید و بعدها این مفهوم را به جونز آورد ، که با او جزئیات فنی را توسعه داد. پس از راه اندازی این ارز ، ویلیامز بعداً به عنوان مشاور Minespider ، شرکتی که ردیابی زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین را برای صنعت مواد اولیه ارائه می دهد ، انتخاب شد و او به عنوان مربی برنامه شتاب دهنده Techstars خدمت کرده است.

اگرچه این ارز با رهبری متمرکز تأسیس شد ، اما در ژانویه ۲۰۲۰ یک سازمان مستقل غیر متمرکز متشکل از اعضای اصلی جامعه را برای توسعه و گسترش شبکه و اکوسیستم آن راه اندازی کرد.

AR چیست؟آشنایی با پلتفرم ARWEAVE

چه چیزی AR را منحصر به فرد می کند؟

AR در تلاش است تا “توانایی جمعی برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات بین افراد و در طول زمان برای نسل های جدید” را تضمین کند. به منظور دستیابی به این هدف ، پرماو وب پرچمدار آن بر روی “blockweave”  ساخته شده است ، نوعی فناوری بلاکچین که در آن هر بلاک به بلاک قبلی بلافاصله و همچنین به صورت تصادفی قبلی متصل می شود. این ارز می گوید این کار باعث می شود که ماینرها داده های بیشتری را ذخیره کنند زیرا آنها باید بتوانند به بلوک های قبلی تصادفی برای افزودن موارد جدید و دریافت پاداش دسترسی داشته باشند.

AR بر ایجاد یک اکوسیستم پایدار در اطراف شبکه متمرکز شده است. در ژوئن ۲۰۲۰ ، “توزیع سود” را رونمایی کرد ، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد در صورت ایجاد هزینه تراکنش شبکه از برنامه آنها ، سود سهام دریافت کنند و از دستگاههای جوجه کشی برای حمایت از ساخت برنامه های مبتنی بر permaweb استفاده می کند. این پروژه همچنین از طریق برنامه “Boost” خود با استارتاپ ها همکاری می کند و ذخیره و دسترسی رایگان به تیم و سرمایه گذاران صنعت ارائه می دهد.

 این پروتکل پایه و اساس permaweb را ارائه می دهد – نسخه جدیدی از وب که در آن وب سایت ها و برنامه ها برای همیشه ذخیره می شوند و منشأ اطلاعات قابل ردیابی است. معماری منحصر به فرد پروژه بلاک ویو ، سیاست های تعدیل محتوای استخراج کننده و رویکرد مبتنی بر رقابت ، این ارز را از گزینه های شبکه ذخیره سازی غیر متمرکز موجود متمایز می کند. این ارز را به بیش از یک پروتکل ذخیره داده ارتقا می دهد – این یک لایه کامل و دائمی از اینترنت است.

ذخیره اطلاعات بلاکچین در Permaweb

ما تمایل داریم که اینترنت را مجموعه ای بی پایان از اطلاعات بدانیم که در ابدیت وجود دارد. در واقع ، وب سایت ها ، اطلاعات و داده هایی که محتوای اینترنت را تشکیل می دهند اغلب تغییر می کنند ، ویرایش می شوند و در بسیاری از موارد به طور کامل حذف می شوند. ذخیره اطلاعات تا حد زیادی توسط چند نهاد متمرکز کنترل می شود که واسطه دسترسی ما به وب سایت ها و برنامه ها هستند و می توانند آن را در هر زمان لغو کنند. به همین ترتیب ، داده های ذخیره شده به صورت متمرکز می توانند به راحتی از دست رفته ، دستکاری یا سانسور شوند و وب سایت ها و برنامه ها زمانی که دیگر هزینه ای برای هزینه های نگهداری آنها در دسترس نباشد ، ناپدید می شوند. AR برای حل این ناپایداری داده ها در اینترنت با ارائه یک پروتکل انعطاف پذیر و غیر متمرکز برای حفظ اطلاعات توسعه یافته است.

در اصل ، این ارز  یک شبکه ذخیره سازی غیر متمرکز است که افراد دارای فضای دیسک در سخت افزار رایانه خود را به کسانی که نیاز به ذخیره سازی دارند وصل می کند. این ارز که برای ارائه داده های مقیاس پذیر ، مقرون به صرفه و دائمی طراحی شده است ، بر اساس یک ساختار داده شبیه به بلاکچین به نام blockweave ساخته شده است. بافت بلوک تحت عنوان آنچه permaweb نامیده می شود – مجموعه ای از داده ها ، وب سایت ها و برنامه های غیر متمرکز (dApps) است که یک وب دائمی و غیر متمرکز را از طریق مرورگرهای اینترنتی معمولی قابل دسترسی تشکیل می دهد. نتیجه یک شبکه اطلاعاتی دائمی و غیر متمرکز است که کاربران را تشویق به مشارکت می کند. کلید عملکرد این ارز توکن Arweave (AR) بومی آن است که برای ایجاد انگیزه در استخراج کنندگان برای حفظ کپی داده ها و پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود.

Blockweave و اثبات اجماع دسترسی AR

مانند شبکه های سنتی بلاکچین ، بلاک وی این ارز از مجموعه ای از بلاک ها تشکیل شده است که اطلاعاتی را که وب سایت ها و برنامه های کاربردی را در وب سایت همیشگی در دسترس قرار می دهد ، در خود نگه می دارد. با این حال ، بلاک های موجود در ساختار بلاکچین سنتی فقط به بلاک قبلی این زنجیره به صورت خطی متصل می شوند. با معماری بافت موهای این ارز ، هر بلاک هم به بلاک قبلی و هم به بلاک دوم از تاریخچه بلاک بافت شبکه که به عنوان بلاک فراخوانی شناخته می شود ، متصل می شود. عنصر بلاک فراخوانی کلید عملکرد مکانیسم اجماع منحصر به فرد این ارز است که به عنوان اثبات دسترسی شناخته می شود.

نحوه عملکرد آن این است: بلاک ویو توسط ماینرهایی که فضای دیسک را فراهم می کنند و داده های ذخیره شده در شبکه را برای بدست آوردن توکن AR حفظ می کنند،حفظ می شود. برای استخراج یا تأیید یک بلاک جدید ، ماینرها باید مدارک دیجیتالی را ارائه دهند که نشان می دهد به بلاک فراخوانی بلوک دسترسی دارند. به همین دلیل ، الگوریتم اجماع Arweave Proof of Access (PoA) نامیده می شود و تنوع الگوریتم اثبات کار (PoW) است. هدف PoA ایجاد انگیزه برای ذخیره سازی طولانی مدت داده ها است زیرا ماینرها برای استخراج بلاک های جدید و دریافت پاداش های استخراج باید به بلاک های قدیمی و تصادفی از تاریخچه بلاک ویو دسترسی داشته باشند.

PoA همچنین استخراج کنندگان را تشویق می کند تا بلاک هایی که به طور گسترده تکرار نمی شوند را ذخیره کنند زیرا وقتی یک بلاک فراخوان کمیاب انتخاب می شود ، ماینرهایی که به آن دسترسی دارند با استخراج کنندگان کمتری برای پاداش رقابت می کنند. این بدان معناست که ماینرهایی که بلاک های کمیاب تری ذخیره می کنند ، در دراز مدت پاداش بیشتری دریافت می کنند. قابل ذکر است که ماینرها موظف به ذخیره همه داده ها در شبکه نیستند. AR به ماینرها اجازه می دهد که کدام بلاک ها و تراکنش ها را ذخیره کنند. هر استخراج کننده می تواند “خط مشی محتوا” را ایجاد کند که از ذخیره شدن داده های خاص توسط استخراج کننده جلوگیری می کند. هنگامی که داده ها به شبکه توزیع می شود ، بر اساس خط مشی های محتوای هر استخراج کننده اسکن می شود و اگر حاوی محتوای ممنوعه باشد ، در مجموعه معاملات معدنچی پذیرفته نمی شود.

تعدیل محتوا

یکی دیگر از ویژگی های شبکه این است که هرکسی که نرم افزار را اجرا می کند نوع داده ای را که می خواهد ذخیره کند انتخاب کند. این فرایند در Arweave به تعدیل محتوا معروف است. به بیان ساده ، رایانه های موجود در شبکه می توانند تصمیم بگیرند که چه نوع محتوایی را می خواهند میزبانی کنند.

شاید آنها می خواهند فقط فایل های صوتی را میزبانی کنند و نه تصاویر. با بارگذاری محتوای جدید در شبکه ، این ارز از هر رایانه ای می پرسد که آیا داده ها را قبول می کند یا خیر. با این حال ، انگیزه هایی برای ذخیره سازی داده های فشرده تر وجود دارد ، زیرا کاربرانی که این کار را انجام دهند ، درصد بالاتری از کارمزد تراکنش را دریافت خواهند کرد.

AR چیست؟آشنایی با پلتفرم ARWEAVE

چند کوین  (AR) در گردش وجود دارد؟

این ارز دارای حداکثر عرضه ۶۶ میلیون AR است. ۵۵ میلیون هنگام ایجاد بلاک پیدایش blockweave در ژوئن ۲۰۱۸ ضرب شد و ۱۱ میلیون دیگر نیز به تدریج به عنوان پاداش بلاک معرفی می شوند.

این ارز یک رویداد پیش فروش توکن در آگوست ۲۰۱۷ برگزار کرد که در آن ۱۰٫۸ درصد از عرضه توکن اولیه تولید شده فروخته شد و دو فروش عمومی در ماه مه ۲۰۱۸ و ژوئن ۲۰۱۸ به پایان رسید که به ترتیب ۷٫۱ و ۱٫۱ درصد از عرضه به فروش رسید.

  • به این شرکت ۱۹٫۵ additional اضافی برای فروش خصوصی ،
  • ۲٫۹ for برای مشاوران پروژه ،
  • ۱۳ for برای تیم (مشروط به پنج سال حبس با ۲۰ released انتشار در سال) ،
  • ۱۹٫۱ for برای توسعه اکوسیستم و ۲۶٫۵ allocated اختصاص داد. برای استفاده در پروژه های آینده (مشروط به قفل پنج ساله با ۲۰ درصد انتشار در سال).

در مارس ۲۰۲۰ ، AR اعلام کرد که ۸٫۳ میلیون دلار بودجه از:

Andreessen Horowitz  Union Square Ventures و Coinbase Ventures دریافت کرده است.

چگونه شبکه امن است؟

شبکه بر روی یک نسخه اصلاح شده از فناوری بلاکچین ساخته شده است که آن را “blockweave” می نامد و از الگوریتم اجماع “اثبات دسترسی” استفاده می کند-نسخه اصلاح شده اثبات کار. با استفاده از PoA ، هر بلوک جدید نه تنها به بلاک قبل از آن بلکه به یک بلوک قبلی تصادفی نیز مرتبط است و هر دو بلوک برای تولید بلاک جدید هش می شوند. ماینرها ملزم به ذخیره کل بلاکچین نیستند ، اما آنها انگیزه دارند تا اطلاعات بیشتری را ذخیره کنند تا ثابت کنند می توانند به بلوک های قدیمی مورد نیاز برای استخراج یک بلاک جدید دسترسی داشته باشند.

پروتکل استخراج مورد استفاده Arweave ، RandomX ، توسط چهار شرکت امنیت سایبری-Trail of Bits ، Kudelski Security ، X41 D-Sec و QuarksLab-در آگوست ۲۰۱۹ با موفقیت ممیزی شد. این پروژه قصد دارد از یک الگوریتم استخراج جدید استفاده کند که از اوایل سال ۲۰۲۱ شروع می شود. SPoRA ، که اعلام کرد در دسامبر ۲۰۲۰ توسط NCC Group ممیزی شده است.

بایننس Arweave (AR) و معاملات باز برای جفت های معاملاتی AR/BTC ، AR/BNB ، AR/BUSD و AR/USDT را در ۲۰۲۱-۰۵-۱۴ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر (UTC) لیست کرد. کاربران اکنون می توانند سپرده گذاری AR را برای آماده سازی برای تجارت آغاز کنند.

چگونه و از کجا کوین AR بخریم؟

این ارز در تعدادی از صرافی های دیجیتالی ذکر شده است ، برخلاف سایر ارزهای دیجیتالی اصلی ، نمی توان آن را مستقیماً با پول فیات خریداری کرد. با این حال ، شما هنوز هم می توانید به راحتی این کوین را با خرید بیت کوین ، ETH ، USDT ، BNB از هر صرافی بزرگ خریداری کرده و سپس به صرافی که برای معامله این کوین پیشنهاد می شود انتقال دهید .پس از اتمام فرآیند KYC. از شما خواسته می شود روش پرداخت را اضافه کنید. در اینجا می توانید یک کارت اعتباری/نقدی ارائه دهید یا از انتقال بانکی استفاده کنید و یکی از ارزهای دیجیتالی اصلی را خریداری کنید

نتیجه

AR قصد دارد استانداردهای صنعت ذخیره سازی داده ها را به میزان قابل توجهی تغییر دهد و اینترنت جدیدی ایجاد کند که در آن اطلاعات به طور دائمی در دسترس باشند. معماری منحصر به فرد پروژه بلاک ویو ، سیاست های تعدیل محتوای استخراج کننده و رویکرد مبتنی بر رقابت ، Arweave را از گزینه های ذخیره سازی غیر متمرکز داده های بلاکچین متمایز می کند. این عناصر با هم ، Arweave را از یک پروتکل ذخیره اطلاعات به یک لایه کامل و دائمی از اینترنت ارتقا می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *