گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین ؛ در این مقاله قصد داریم هر آنچه از سقف قیمتی بیت کوین طبق داده های آنچین اتفاق افتاده را بررسی کنیم و گذری به دلایل ریزش های شدید بیت کوین در سال ۲۰۲۲ داشته باشیم.

بیت کوین نیز مانند هر بازار مالی دیگر دارای چرخه قیمتی می باشد و از ویژگی های جذاب این بازار شفافیت اطلاعات در اختیار فعالان این صنعت می باشد و هر فرد فعال در بازار با بررسی داده های آنچین می تواند به راحتی ناظر به اتفاقات روی شبکه باشد و این امر منجر به جذاب شدن این بازار نسبت به بازار های سنتی  شده است .

اکنون وقت آن رسیده است که گذری به این اطلاعات مهم داشته باشیم و دلایل ریزش های اخیر را کنکاوری کنیم :

همه چیز از اولین سقف قیمتی بیت کوین شروع شد

یکی از معمول ترین روند های بازار های مالی چرخش بازار با ورود و خروج سرمایه گذاران بزرگ می باشد که به اسمارت مانی های نیز معروف هستند و بیت کوین نیز  مانند همه ی بازار های مالی دیگر فعالان مهم و ارزشمندی دارد . ما با توجه به فعالیت هر موجودیت اعم از ماینر ها،نهنگ ها،صرافی ها ،خرده فروشان و فعالیت و سلامت شبکه، بیت کوین را ارزشگداری خواهیم کرد و با توجه به میزان تبادلات مالی این فعالان چشم انداز بهتری به مارکت خواهیم داشت.

بیت کوین طبق چرخه های قیمتی  در ماه مارچ سال ۲۰۲۱ شاهد شکل گیری فاز Euphoria بود ( در این فاز عمده معامله گران گمانه زنی های صعودی زیادی برای قیمت دارند و طمع زیاد در بازار مشهود است که درست در این فاز توزیع کوین ها توسط اسمارت مانی های آغاز می شود ).

در گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین به هر آنچه در شبکه بیت کوین به وقوع پیوست گذری خواهیم کرد :

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                                       احساسات دارندگان در طول چرخه قیمتی

سراب بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری

در حالی که بسیاری از معامله گران و فعالان بازار دید بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری را در ذهن می پروراندند و اخبار و رسانه ها همگی متوجه بیت کوین  و تیتر های براق و گول زننده بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری بود ،داده ها و شاخصه های آنچین طبق رفتار دارندگان بزرگ بیت کوین چنین دیدگاهی را تائید نمی کرد و بر اساس شاخصه های زیر شاهد توزیع حجم زیادی بیت کوین از سوی دارندگان بزرگ بیت کوین بودیم که با توجه به در سود بودن میزان سرمایه زیادی در بازار ، نقد شدن مقدار قابل توجهی از سوی هولدر های بلند مدت امری دور از ذهن نبود و سرانجام قیمت پس از ریزش ۵۵ % به سطح ۳۰ هزار دلاری رسید ولی همچنان پایان ماجرا نبود.

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                              ورودی های با حجم زیاد و متوالی و کاهش شدید خروجی بیت کوین از صرافی ها

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                   ردپای نهنگ ها در صرافی ها و فروش کوین های پیر مستقیم در صرافی ها

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                  جابه جایی بسیار شدید کوین ها در کیف پول های نهنگ های بزرگ بیت کوین

بیت کوین در سطح ۳۰ هزار دلاری با توجه به کاهش شدید فعالیت در شبکه و خروجی مقدار قابل توجهی سرمایه مجدد شاهد سقف قیمتی بود اما دلیل این اتفاق چه بود ؟؟چرا در خلال توزیع شدید دارندگان بلند مدت و اسمارت مانی ها شاهد رشد مجدد بودیم ؟؟

بازار فیوچرز لبه ی تیز چاقو

داغ شدن تب معاملات فیوچرز بیت کوین و بسیاری از ارز ها باعث تغییرات عمده ای در بازار و روند های ارگانیک آن در طی این سال ها شده است و قمار معامله گران و علاقه اسمارت مانی ها برای هجینگ و پوشش ریسک و ایجاد اودر در اسپات  منجر به نوسانات شدیدی تا به اکنون در مارکت شده است .

در گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین از اهمیت بازار فیوچرز در این مارکت نیز صحبت خواهیم کرد :

یکی از علل اصلی رشد قیمت بیت کوین و سقف قیمتی جدید در ماه می ۲۰۲۱ قمار پوزیشن های فیوچرز بیت کوین بود. طبق شاخصه های فیوچرز بیت کوین،در سطح ۳۰ هزار دلاری شاهد رشد شدید فعالیت های معامله گران بیت کوین در بازار فیوچرز بودیم و این در حالی بود که میزان حجم خروجی بیت کوین در اسپات در کمترین سطح خود به سر می برد و علاقه ای از سوی دارندگان بزرگ بیت کوین به خرید و انباشت وجود نداشت . برگشت قیمتی بیت کوین از سطح ۳۰ هزار دلاری و سقف جدید قیمتی دیدگاه بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری را برای بسیاری تجلی می کرد و این در حالی بود که طبق داده های آنچین بازار در انتظار ریزشی شدید و آغاز یک زمستان بلند مدت بود.

                                                     رشد شدید تعداد پوزیشن های باز بازار فیوچرز بیت کوین

    رشد شدید حجم خرید در بازار فیوچرز که پس از رشد قیمت تا ۳۷ هزار دلار در یک روز شاهد حجم خرید ۳۳ میلیارد دلاری بودیم

  کاهش شدید خروجی از صرافی ها و ادامه دار بودن رشد قیمتی به خوبی نشان از محرک بودن بازار فیوچرز برای رشد قیمت می داد

    کاهش شدید آدرس های فعال شبکه پس از سقف قیمتی اول و رشد نه چندان زیاد علاقه کاربران به فغالیت در شبکه

بر اساس شاخصه های بالا مولفه و تحرکات اصلی بازار به واسطه بازار فیوچرز بیت کوین بود و همه چیز برای یک ریزش شدید و آغاز زمستان سخت بیت کوین مهیا شده بود.رشد مجدد بیت کوین و سقف جدید قیمتی بازار را مجدد در فاز طمع قرار داده بود و عملکرد شگفت آور بیت کوین گویا رویای بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری را در ذهن بسیاری از دارندگان بسیار به واقعیت نزدیک کرده بود و این در حالی بود که تا زمستان سرد بیت کوین راهی نمانده بود.

آغاز زمستان سخت بیت کوین

سرانجام در ماه می سال ۲۰۲۱ شاهد خروجی سنگین تری در بازار بودیم و بسیاری از بزرگان بازار در سقف قیمتی قبلی از بازار خارج شده بودند و همه چیز برای شروع یک بازار خرسی طولانی طبق چرخه های قبلی آماده بود .لازم به ذکر است در پی آغاز ریزش قیمتی حجم قابل توجهی از پوزیشن های لانگ نیز در این ماه به طور کامل بسته شدند و مقدار قابل توجهی سرمایه لیکوئید شد.

                       لیکوئید شدن مقدار زیادی از پوزیشن های لانگ معامله گران در پی ریزش شدید قیمت

با توجه به چرخه ی قیمتی و مقایسه آن با چرخه های قبلی، بیت کوین شاهد دو سقف قیمتی بود و ریزش شدید قیمتی و شکل گیری بازار خرسی طولانی انتظار بازار را می کشید و این در حالی بود که بسیاری از معامله گران نگاهشان به سطح ۳۰ هزار دلاری بیت کوین و رشد قیمتی مجدد دوخته شده بود.معمولا مدت زمانی به طول خواهد انجامید تا مفهوم بازار خرسی برای سرمایه گذاران نوپا تجلی شود و روند تفهیم قرار گیری در بازار خرسی نتیجه ای جز ضرر های سنگین برای تازه وارد ها ندارد و دیر یا زود این دارندگان تسلیم بازار خرسی خواهند شد.

در ماه ژانویه پس از تست محدوده ۳۰ هزار دلاری شاهد رشد قیمتی بیت کوین تا سطح ۴۷ هزار دلاری بودیم ولی همچنان علاقه ای از سمت دارندگان بلند مدت دیده نمی شد و با هر رشد قیمتی شاهد خروجی شدید دارندگان بیت کوین به خصوص ماینر ها بودیم که با توجه به کاهش شدید قیمت بیت کوین  و کاهش شدید درآمد حاصل از ماین بیت کوین پس از رشد قیمت در سطح ۴۷ هزار دلاری مقدار قابل توجهی را در بازار نقد کردند و فشار فروش سنگین توسط ماینر ها نیز یکی از دلایل ادامه ی ریزش قیمتی بیت کوین به شمار می رفت . این اتفاق آغاز فرآیند تسلیم ماینر ها بود و کاهش شدید نرخ هش ریت نشان از وضعیت وخیم این فعالان مهم شبکه بیت کوین می داد.

                                 نقد شدن بخشی از کوین های پیر و ضرر تحقق یافته ی دارندگان کوتاه مدت

                                   کاهش شدید درآمد ماینر های بیت کوین نسبت به میانگین یک ساله

                          فشار فروش شدید توسط ماینر ها پس از رشد قیمتی بیت کوین تا سطح ۴۷ هزار دلاری

از نکاتی که باید در گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین به آن اشاره شود، اخبار جنگ بین روسیه و اوکراین است که در ریزش های این ماه نیز تاثیر به سزایی داشت .اخبار آغاز جنگ روسیه و اوکراین و خبر اولین حمله ی روسیه به خاک کشور اوکراین در ۲۴ فوریه وحشتی شدیدی را به بازار های ریسکی وارد کرد و پس از شدت گرفتن اخبار جنگ و فشار فروش شدید ماینر ها و دیگر فعالان بازار در ماه مارچ ،آغاز فرآیند تسلیم خریداران در ATH بیت کوین آغاز شد و دیگر  زمان آن رسیده بود تازه وارد ها معنای درد شدید را حس کنند .علت ریزش شدید بیت کوین پس از این اتفاقات با توجه به تسلیم عمده ای از دارندگان بیت کوین بود و ادامه داشتن بازار خرسی دور از انتظار نبود.

فاجعه ی سقوط بنیاد لونا

در روز ۹ ام از ماه می سال ۲۰۲۲ دقیقا یک سال پس از آغاز ریزش شدید بیت کوین و بازار خرسی شاهد سقوط بنیاد لونا بودیم که در زمان خود جزء ۲۰ پروژه معروف و معتبر از لحاظ حجم مارکت کپ بود. آثار مخرب این اتفاق به دلیل فشار فروش شدید بیت کوین توسط این بنیاد اتفاق افتاد و ۸۴ هزار بیت کوین تنها در چند روز به فروش رسید که ۴۵ هزار بیت کوین توسط بنیاد لونا برای جلوگیری از پگ شدن استیبل کوین الگوریتمی خود بود و تمام این فرآیند در طول چند روز به وقوع انجامید .

ریزش شدید بیت کوین و فشار فروش شدید دارندگان با وحشت  توجه دارندگان بلند مدت را نیز برای فروش به خود جلب کرده بود و هیچ شخصی نمی تواند گمانه زنی کند که اگر این اتفاق رخ نمی داد آیا بیت کوین شاهد ادامه ی رشد قیمتی خود می بود یا خیر اما تا زمان سقوط لونا نیز علاقه و دیدگاه صعودی بلند مدتی در رفتار دارندگان دیده نمی شد.

سقوط بنیاد لونا ضربه سنگینی به اعتبار بازار به خصوص استیبل کوین ها زد و شاهد کاهش شدید  مارکت کپ استیبل کوین ها پس از این اتفاق بودیم و با توجه به شاخصه های زیر در چند روز پس از ریزش های سنگین ماه می چیزی حدود ۲٫۵ میلیارد دلار ضرر تنها در چند روز تحقق یافت که ۷۰۳ میلیون دلار این ضرر نقد شده برای بنیاد لونا (LFG ) بود.

                                                کاهش شدید مارکت کپ استیبل کوین ها پس از سقوط لونا

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                                        میزان ضرر نقد شده در بازار تنها در ۲ روز

ریزش قیمت به زیر میانگین جیب دارندگان RP

این شاخصه از مهم ترین و ارزشمند ترین داده ها در گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین می باشد:

پس از ریزش های شدید ماه می و سقوط لونا، بیت کوین به زیر معیار Realized Price  ریزش کرد و اکثر دارندگان بر مبنا آخرین تغییرات جیب خود در ضرر قرار گرفتند . دارندگان بیت کوین به خصوص دارندگان کوتاه مدت در فشار شدیدی به سر می بردند و ضربه ی شدید اتفاق سقوط لونا برای جو این بازار غیر قابل چشم پوشی بود. در همین حوالی  و ریزش شدید بیت کوین به سطح ۱۹ هزار دلاری ردپایی از تقاضا در بازار دیده می شد اما با این تفاوت که اکنون نهنگ ها در حال انباشت بودند و به نظر می رسید در این سطوح  قیمتی ،محدوده ی جذابی برای این دارندگان به شمار می رفت .

در ماه  بعدی ، ماه جولای شاهد خروجی ۱۵۱ هزار بیت کوین مستقیم از صرافی ها بودیم و فشار خرید سنگین در اسپات منجر به رشد قیمتی شده بود اما هر چه قیمتگذاری بالاتری برای بیت کوین ایجاد می شد شاهد خروج سرمایه قابل توجهی از سوی اسمارت مانی ها به خصوص ماینر ها بودیم و به نظر می رسید فشار خرید سنگین در صرافی ها صرفا یک تله می باشد چرا که نهنگ ها در OTC  در حال فروش بیت کوین بودند و در ازای رشد قیمتی بیت کوین سود خوبی به جیب زدند که سرانجام قیمت بیت کوین پس از ۴۴ روز قرار گرفتن در بالای معیار RP مجدد به ریزش خود ادامه داد.

                                 معیار Realized price یکی از مهم ترین شاخص های ارزشگذاری بیت کوین

خرید مستقیم در صرافی و جابه جایی شدید بیت کوین ها از کیف پول دارندگان بلند مدت به خوبی نشان از فروش احتمالی در OTC و تله گاوی به ما می داد

ایجاد فرصت خروج نقدینگی در ماه های متوالی

با بررسی شاخصه های زیر به راحتی می توانیم متوجه علل های ریزش های قیمتی و نوسانات قیمتی در این ماه ها شویم که ریزش های شدید سال ۲۰۲۲ ریشه در داده های اقتصادی وخیم و تورمی جهان نیز داشت و افزایش بی سابقه تورم در کشور آمریکا و کشور های اروپایی بیشتر از همیشه بازار سهام و بیت کوین را زیر فشار شدید گذاشته بود.در ماه های متوالی پس از آغاز ریزش شدید بیت کوین در ماه می ۲۰۲۱ شاهد خروج نقدینگی (Exit Liquidity ) شدیدی بودیم و بسیاری از سرمایه گذاران هوشمند بازار با هر رشد قیمتی کوین های خود را به فروش می رساندند که با توجه به چشم انداز اقتصاد کلان سال ۲۰۲۲ امری طبیعی بود. در شاخصه ی زیر به خوبی متوجه خروجی های پی در پی بیت کوین در سطوح مختلف خواهید شد :

پس از ریزش شدید قیمت و قرار گرفتن زیر عدد ۱ این شاخصه (در ضرر نقد شدن اکثرا بیت کوین های دارندگان ) عدد ۱ این شاخصه به عنوان یک مقاومت مهم عمل کرد و در هر بار نزدیکی دارندگان به سر به سر شدن کوین های خود و در سود رفتن جزئی شاهد نقد شدن مقدار زیادی بیت کوین بودیم

روند نقد شدن پی در پی کوین های در سطح ۱ این شاخصه به خوبی نشانگر دیدگاه نزولی بسیاری از دارندگان بوده است زیرا اگر این دارندگان دیدگاه صعودی داشتند باید در سر به سر شدن و در سود رفتن کوین ها خود دست به فروش نمی زدند و در ازای آن به انباشت ادامه می دادند تا سود بیشتری کسب کنند.رفتار این چنینی دارندگان و نقد کردن کوین های خود در نزدیکی به سر به سر و حتی در اندکی ضرر تنها نشان از تداوم بازار خرسی می داد و معمولا در آغاز بازار گاوی باید شاهد کاهش فشار فروش باشیم و فشار فروش ایجاد شده دلیلی جز قدرت خرس ها نبود.

سقوط FTX  در ماه نوامبر و ضربه دیگری به اعتبار بازار

پس از سقوط لونا و اتفاقات وحشتناک سال ۲۰۲۲ اعم از هک شدن های پی در پی پروتکل های مختلف و بی اعتباری بسیاری از پروزه های مستعد بازار ،اکنون نوبت به فاجعه ای دیگر رسیده بود.صرافی FTX  پس از دامپ شدن توکن بومی صرافی  خود (FTT) ورشکست شد و علت عمده این اتفاق ارتباط نزدیک ذخایر این صرافی با توکن بومی خود بود و به نظر می رسید درصد عمده ای از ذخایر صرافی FTX  و بازوی اقتصادی آن Alameda Research  را توکن FTT  تشکیل می دهد و با دامپ شدن این توکن تمامی این بنیاد نابود شد و تمامی اعلام ورشکستگی کردند.

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

سقوط FTX و بازوی اقتصادی آن Alameda Research  ضربات شدیدی را به دارندگان توکن بومی این صرافی وارد کرد و جدای از دارندگان این توکن، صرافی و پروتکل هایی که ارتباط نزدیکی با این صرافی داشتند،ضرر های شدیدی را متحمل شدند.آثار مخرب ورشکستگی این صرافی معتبر ارز دیجیتال هنوز در بازار موجود می باشد و هیچ شخصی نمی تواند از پایان یافتن این اثرات مخرب در مارکت گمانه زنی کند.

ریزش قیمتی اما داستانی متفاوت

با وجود ریزش قیمتی شدید بیت کوین پس از این فاجعه،نشانه های صعودی بسیار خوبی در بازار دیده می شد و سقوط بیت کوین به سطح ۱۵ هزار دلاری توجه بسیاری را به خود برای خرید جلب کرده بود.درست در زمانی که همه ی بازار در پی هضم کردن این خبر بودند و فشار فروش همچنان در بازار مشهود بود،چند فاکتور متفاوت نسبت به ریزش های قبلی قیمت دیده می شد که با هم دیگر بررسی خواهیم کرد :

ردپایی از فروش شدید دارندگان بلند مدت دیده نمی شد

در خلال ریزش شدید بیت کوین پس از سقوط این صرافی و خدشه دار شدن مجدد اعتبار بازار ،اسمارت مانی تنها تماشاچی این اتفاق بودند و علاقه ای به فروش در این سطوح طبق شاخصه های زیر از سوی این دارندگان بزرگ وجود نداشت و ریزش شدید بیت کوین به سطح ۱۵ هزار دلاری فرصتی برای انباشت مجدد توسط این فعالان بازار به شما می رفت. در شاخصه های زیر سهم کوین های پیر از میزان کوین های نقد شده در ماه نوامبر را  بررسی کرده ایم که به خوبی  نشانگر کاهش فشار فروش دارندگان بلند مدت نسبت به ریزش های قبلی به ما ارائه می داد:

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

           با توجه به شاخصه بالا حجم کمی از تحرکات و فشار فروش در ماه نوامبر متعلق به کوین های پیر بوده است

رشد فعالیت روی شبکه بیت کوین در خلال ریزش های و افزایش شدید آدرس های جدید

در خلال ریزش شدید بیت کوین در  ماه نوامبر شاهد ایجاد آدرس های جدید بسیاری در بیت کوین بودیم و این ریزش قیمتی با توجه به ریزش های قبلی فرصتی خوبی برای سرمایه گذاران جدید برای ورود تلقی شده است و در کنار آن شاهد افزایش خوبی در آدرس های فعال شبکه بیت کوین نیز بودیم :

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                                                   آدرس های جدید بیت کوین

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                                                   آدرس های فعال بیت کوین

افزایش شدید انباشت نهنگ های دارنده بیش از ۱۰ هزار بیت کوین در سطح ۱۹ هزار دلاری

با بررسی میزان بیت کوین این دارندگان شاهد افزایش شدید بالانس در سطح ۱۹ هزار دلاری بودیم و این دارندگان با توجه به ریزش های اخیر علاقه ای به فروش نشان نمی دادند و  در خلال ریزش سنگین بیت کوین از سطح ۲۱ هزار دلاری در ماه نوامبر بالانس این دارندگان به طرز قابل توجهی افزایش یافت و بیت کوین ۱۵ هزار دلار سطحی ارزنده برای این فعالان هوشمند به شمار می رفت :

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

نهنگ های دارنده بیش از ۱۰ هزار بیت کوین پس از ریزش تا سطح ۱۹ هزار دلاری با توجه به ریزش قیمت به انباشت خود ادامه دادند

آغاز سودآوری دارندگان کوتاه مدت نسبت به بلند مدت ها

در ماه نوامبر پس از ریزش شدید و افزایش قابل توجه تقاضا برای بیت کوین ۱۵ هزار دلاری برای اولین بار پس از ماه آوریل ۲۰۱۹ شاهد پیشی گرفتن سودآوری دارندگان کوتاه مدت نسبت به بلند مدت ها بود و این امر نشان صعودی بسیار مهمی برای بازار به شما می رفت :

گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

                                       آغاز سود آوری دارندگان کوتاه مدت نسبت به دارندگان بلند مدت

جمع بندی گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین

طبق نظریه پردازان مختلف اقتصادی  سال ۲۰۲۲ یکی از سخت ترین سال ها برای تمام بازار های مالی به خصوص بیت کوین بود و اتفاقات بد و فاد های بسیار وحشتناک این سال ،روز های سختی را برای دارندگان به همراه داشت . بیت کوین با وجود گذشت ۱۴ سال از عمر خود به موفقیت های بزرگی دست یافته است و اهمیت درک ما از اطلاعات روی شبکه بیت کوین و تاثیر پذیری قیمت از این اتفاقات باعث دید شفاف تر ما نسبت به آینده این بازار خواهد شد.

در گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین ، این چارچوب ارزشگذاری بدون سانسور و شفاف پیش روی ما گذاشته شده است و ما قادر خواهیم بود با این اطلاعات بازار را بررسی کنیم و مبنی تصمیم گیری قرار دهیم. اتفاقات اخیر و سقوط بنیاد هایی که اعتبار زیادی نیز در این بازار داشتند تاثیرات عمده ای بر چرخه قیمتی نسبت به سال های گذشته داشته است و اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز فعالان بازار به شفافیت بیشتر در کنار تمرکز زدایی دیده می شود . داده های آنچین راهی است برای درک بهتر ما از رویکرد یک شبکه و فعالان این صنعت بدون دخالت و دستکاری توسط نهاد نظارت کننده و دستیابی ما تصمیمات بهتر در شرایط مختلف بازار.

منابع استفاده شده در گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین :

Glassnode

cryptoquant

chainexposed

lookintobitcoin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *