طرح پامپ و دامپ به طرح گروهی از افراد گفته می شود که از طریق اطلاعات غلط و گمراه کننده قیمت دارایی را به طور غیر طبیعی تغییر می دهند. در اصل ، آنها یک باره دارایی را با قیمت پایین خریداری می کنند و همین امر باعث افزایش قیمت می شود. این افزایش ناگهانی و بی نظیر ارزش قیمت دارایی ، معامله گران ناآگاه را وادار می کند تا در بازارهای گاوی سوار قیمت شوند و به خرید دارایی بپردازند. سپس خریداران اصلی دارایی ها را می فروشند تا سریع سود کسب کنند. این تغییر در عرضه و تقاضا اغلب باعث ضرر قابل توجه بسیاری از کاربران می شود.

پامپ و دامپ چگونه کار می کند؟

در قلب تمام طرح های پامپ و دامپ گروهی از سازمان دهندگان اصلی قرار دارند. این برگزارکنندگان افراد دیگر را وادار می کنند تا در طرح خود شرکت کنند. طرح های پامپ و دامپ اغلب از طریق شبکه های اجتماعی و سیستم عامل های پیام رسانی مانند تلگرام تبلیغ می شوند.

پامپ و دامپرها یک کوین و مبادله را برای هدف انتخاب می کنند. هدف این است که حجم کوین های انتخاب شده را بالا ببرید. هدف ایده آل یک توکن با مارکت کپ پایین و حجم معاملات کم است که به برنامه ریزان اجازه می دهد تا حد ممکن نقدینگی موجود را قفل کنند و قیمت را دستکاری کنند. در نتیجه، برنامه ریزان می توانند قیمت را تعیین کنند در حالی که کوین های تازه خریداری شده خود را به فروش می رسانند.

اگرچه ممکن است طرح های پامپ و دامپ فرصت های سودآوری به نظر برسند، اما به طور کلی سازمان دهندگان اصلی هستند که بیشترین سود را می گیرند. این بدان دلیل است که آنها می دانند چه زمانی پامپ اتفاق می افتد. هر شخص دیگری احتمالاً طبقه بندی می شود و بسته به درجه خود “سیگنال” دریافت می کند. واقعیت این است – به خصوص اگر در پایین ترین رتبه قرار داشته باشید – ضرر می کنید.

به طور کلی پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه در طرح های پامپ و دامپ شرکت نکنید و از شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی که این طرح ها را تبلیغ می کنند دوری کنید. ۹۹% موارد چیزی جز ضرر و زیان عاید شما نمی شود و سرمایه خود را از دست خواهید داد.

تسلیم FOMO نشوید

معمولاً می توانید یک طرح پامپ و دامپ را از طریق تبلیغات تشخیص دهید. تبلیغات در شبکه های اجتماعی معمولاً با وعده سود فوری باعث استقبال از رویداد می شود. از زمان ورود بیت کوین به چرخه ی صعودی، در سال ۲۰۱۷ به بالاترین قیمت خود در آن تاریخ رسید. بسیاری از افراد احساس می کنند که از قیمت جا مانده اند. این احساس به عنوان FOMO (ترس از دست دادن) نامیده می شود. بسیاری از طرح های پامپ و دامپ یک دلیل جذاب برای این واقعه را ترسیم می کنند و افرادی را که از از دست دادن پاداش می ترسند فریب می دهند.

پامپ و دامپ چیست؟ Pump and Dump و آشنایی با FOMO

یکی از راه های جلوگیری از قربانی شدن یک طرح پامپ و دامپ عدم تسلیم احساسات FOMO است. تصمیمات سرمایه گذاری که می گیرید باید با تحقیقات بازار و درک روند مداوم پشتیبانی شود. اقامت در بالای آخرین اخبار به شما کمک می کند از بازار جلوتر باشید و طرح های احتمالی Pump and Dump را تشخیص دهید.

به یاد داشته باشید که هیچ وقت نمی توانید در یک شب مسیر چند ساله را طی کنید و با خرید یک توکن هزاران درصد سود کنید.اگر به دنبال کسب درآمد فعال و مداوم در بازار ارزهای دیجیتال هستید پیشنهاد می کنیم بعد از گذراندن دوره های آموزشی اصولی و کاربردی به دنبال کسب درآمد آهسته و پیوسته در طی چند سال باشید تا بتوانید قله های موفقیت را فتح کنید.

یک تریدر و فعال بازار مالی به دنبال کسب ۱۰۰۰% سود در یک معامله نیست، بلکه جویای ۱۰۰۰% سود در طی یک روند برنامه ریزی شده با پیش زمینه ی دانش فاندامنتالی و رعایت نکات تکنیکالی و مدیریت سرمایه است.

علائم هشدار دهنده

چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد یک طرح ممکن است Pump and Dump بالقوه باشد.

  • بررسی کنید آیا شرکت / مروج اخیراً توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به حالت تعلیق درآمده است. هرچند فقط در اولین شرکت / مروج متوقف نشوید. بیشتر عمیق شوید و سعی کنید تعیین کنید که آیا رئیس شرکت / پروموتر در تاریخ قبلی معلق شده است یا خیر.
  • اگر همزمان افزایش فعالیت دارایی افزایش ارزش دارایی داشت ، خرید نکنید. اگر قیمت دارایی ناگهان سر به فلک بکشد و غیرمعمول به نظر برسد ، بیش از احتمال طرح Pump and Dump است.
  • اطلاعیه های مطبوعاتی یا تبلیغات ممکن است رویدادهایی را اعلام کنند که در واقع اتفاق نمی افتند. این نشانه تبلیغات کاذب پیش از یک طرح است.
  • بررسی کنید آیا شرکت / مروج فعالیت تجاری واقعی دارد یا خیر. اگر این کار را نکنند ، احتمالاً خبرهای بدی هستند.
  • اگر شرکت / مروج سهام زیادی دارد بدون افزایش متناظر در دارایی شرکت / مروج ، از تجارت با آنها خودداری کنید.
  • علامت بد برای یک شرکت / مروج این است که اگر آنها بطور مکرر نام شرکت ، مدیریت یا نوع تجارت را تغییر دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *