طرح پامپ و دامپ به گروهی از افراد گفته می شود که از طریق اطلاعات غلط و گمراه کننده قیمت دارایی را به طور مصنوعی تورم می کنند. در اصل ، آنها یک باره دارایی را با قیمت پایین خریداری می کنند و همین امر باعث افزایش قیمت می شود. این افزایش ناگهانی و بی نظیر ارزش اسمی دارایی ، معامله گران ناآگاه را وادار می کند تا در بازارهای گاو سوار شوند و به خرید دارایی بپردازند. سپس خریداران اصلی دارایی ها را می فروشند (رها می کنند) تا سریع سود کسب کنند. این تغییر در عرضه و تقاضا اغلب باعث ضرر قابل توجه بسیاری از کاربران می شود.

پامپ و دامپ چطورکار می کنند؟

در قلب تمام طرح های پامپ و دامپ گروهی از سازمان دهندگان اصلی قرار دارند. این برگزارکنندگان افراد دیگر را وادار می کنند تا در طرح خود شرکت کنند. طرح های پامپ و دامپ اغلب از طریق شبکه های اجتماعی و سیستم عامل های پیام رسانی مانند تلگرام تبلیغ می شوند.

پامپ و دامپرها یک کوین و مبادله را برای هدف انتخاب می کنند. هدف این است که حجم کوین های انتخاب شده را بالا ببرید. هدف ایده آل حجم کمی خواهد داشت و به برنامه ریزان اجازه می دهد تا حد ممکن نقدینگی موجود را قفل کنند. در نتیجه ، برنامه ریزان می توانند قیمت را تعیین کنند در حالی که کوین های تازه خریداری شده خود را به فروش می رسانند.

اگرچه ممکن است طرح های پامپ و دامپ فرصت های سودآوری به نظر برسند ، اما به طور کلی سازمان دهندگان اصلی هستند که بیشترین سود را می گیرند. این بدان دلیل است که آنها می دانند چه زمانی پمپ اتفاق می افتد. هر شخص دیگری احتمالاً طبقه بندی می شود و بسته به درجه خود “نکته” دریافت می کند. واقعیت این است – به خصوص اگر در پایین ترین رتبه قرار داشته باشید – ضرر می کنید.

تسلیم FOMO نشوید

معمولاً می توانید یک طرح پامپ و دامپ را از طریق تبلیغات تشخیص دهید. تبلیغات در شبکه های اجتماعی معمولاً با وعده سود فوری باعث ارتقا رویداد می شود. به نظر می رسد واقعیت خیلی خوب است ، زیرا در بیشتر مواقع چنین است.

از زمان ورود بیت کوین به جریان اصلی ، در سال ۲۰۱۷ به بالاترین رکورد رسید. این احساس بسیاری از افراد به نظر می رسید که گم شده اند. این احساس به عنوان ‘FOMO’ نامیده می شود – ترس از دست دادن ، یا ترس از دست دادن فرصت. بسیاری از طرح های پامپ و دامپ یک دلیل جذاب برای این واقعه را ترسیم می کنند و افرادی را که از از دست دادن پاداش می ترسند فریب می دهند.

پامپ و دامپ چیست؟ Pump and Dump و آشنایی با FOMO

یکی از راه های جلوگیری از قربانی شدن یک طرح پامپ و دامپ عدم تسلیم احساسات FOMO است. تصمیمات سرمایه گذاری که می گیرید باید با تحقیقات بازار و درک روند مداوم پشتیبانی شود. اقامت در بالای آخرین اخبار به شما کمک می کند از بازار جلوتر باشید و طرح های احتمالی Pump and Dump را تشخیص دهید.

علائم هشدار دهنده

چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد یک طرح ممکن است Pump and Dump بالقوه باشد.

بررسی کنید آیا شرکت / مروج اخیراً توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به حالت تعلیق درآمده است. هرچند فقط در اولین شرکت / مروج متوقف نشوید. بیشتر عمیق شوید و سعی کنید تعیین کنید که آیا رئیس شرکت / پروموتر در تاریخ قبلی معلق شده است یا خیر.

اگر همزمان افزایش فعالیت دارایی افزایش ارزش دارایی داشت ، خرید نکنید. اگر قیمت دارایی ناگهان سر به فلک بکشد و غیرمعمول به نظر برسد ، بیش از احتمال وجود دارد.

اطلاعیه های مطبوعاتی یا تبلیغات ممکن است رویدادهایی را اعلام کنند که در واقع اتفاق نمی افتند. این نشانه تبلیغات کاذب پیش از یک طرح است.

بررسی کنید آیا شرکت / مروج فعالیت تجاری واقعی دارد یا خیر. اگر این کار را نکنند ، احتمالاً خبرهای بدی هستند.

اگر شرکت / مروج سهام زیادی دارد بدون افزایش متناظر در دارایی شرکت / مروج ، از تجارت با آنها خودداری کنید.

علامت بد برای یک شرکت / مروج این است که اگر آنها بطور مکرر نام شرکت ، مدیریت یا نوع تجارت را تغییر دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *