(DEFI) امور مالی غیرمتمرکز – یک فناوری مالی در حال ظهور است که بر اساس دفتر کل توزیع شده ایمن مشابه آنچه توسط ارزهای دیجیتال استفاده می شود، است. این سیستم کنترل بانک ها و موسسات را بر پول، محصولات مالی و خدمات مالی حذف می کند.

برخی از جذابیت های کلیدی DeFi برای بسیاری از مصرف کنندگان عبارتند از:

  1. هزینه هایی را که بانک ها و سایر شرکت های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می کنند حذف می کند.
  2. شما پول خود را به جای اینکه در بانک نگه دارید، در یک کیف پول دیجیتالی امن نگهداری می کنید.
  3. هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند بدون نیاز به تأیید از آن استفاده کند.
  4. شما می توانید پول را در چند ثانیه و چند دقیقه انتقال دهید.

اقلام کلیدی:

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi از فناوری های نوظهور برای حذف اشخاص ثالث در تراکنش های مالی استفاده می کند.
اجزای DeFi عبارتند از استیبل کوین، نرم افزار و سخت افزاری که امکان توسعه اپلیکیشن ها را فراهم می کند.
زیرساخت های DeFi و مقررات آن هنوز در حال توسعه و بحث هستند.

درک DeFi

برای درک امور مالی غیرمتمرکز و نحوه عملکرد آن، به درک تفاوت مالی متمرکز با DeFi کمک می کند.

مالی متمرکز

در امور مالی متمرکز، پول شما توسط بانک ها نگهداری می شود، شرکت هایی که هدف اصلی آنها کسب درآمد است. سیستم مالی مملو از اشخاص ثالثی است که جابجایی پول بین طرفین را تسهیل می‌کنند و هر یک برای استفاده از خدمات خود کارمزد دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید یک گالن شیر با استفاده از کارت اعتباری خود خریداری می کنید. هزینه از تاجر به یک بانک خریدار می رود، که جزئیات کارت را به شبکه کارت اعتباری ارسال می کند.

شبکه هزینه را پاک می کند و از بانک شما درخواست پرداخت می کند. بانک شما هزینه را تأیید می کند و تأییدیه را از طریق بانک گیرنده به شبکه ارسال می کند تا به تاجر برگردد. هر نهاد در زنجیره برای خدمات خود مبلغی را دریافت می کند، عموماً به این دلیل که بازرگانان باید برای توانایی شما برای استفاده از کارت های اعتباری و نقدی پرداخت کنند.

تمام معاملات مالی دیگر هزینه دارد. درخواست وام ممکن است چند روز طول بکشد تا تایید شود. در صورت مسافرت حتی ممکن است نتوانید از خدمات بانک استفاده کنید.

مالی غیرمتمرکز

امور مالی غیرمتمرکز با اجازه دادن به افراد، بازرگانان و مشاغل برای انجام تراکنش های مالی از طریق فناوری نوظهور، واسطه ها را حذف می کند. این از طریق شبکه های مالی نظیر به نظیر که از پروتکل های امنیتی، اتصال، نرم افزار و پیشرفت های سخت افزاری استفاده می کنند، انجام می شود.

از هر جایی که به اینترنت متصل هستید، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزاری که اقدامات مالی را در پایگاه‌های داده مالی توزیع‌شده ثبت و تأیید می‌کند، قرض بدهید، تجارت کنید، و وام بگیرید. یک پایگاه داده توزیع شده در مکان های مختلف قابل دسترسی است. داده‌ها را از همه کاربران جمع‌آوری و جمع‌آوری می‌کند و از مکانیزم اجماع برای تأیید آن استفاده می‌کند.

امور مالی غیرمتمرکز از این فناوری برای حذف مدل‌های مالی متمرکز استفاده می‌کند و هر کسی را قادر می‌سازد تا از خدمات مالی در هر مکانی استفاده کند، صرف نظر از اینکه چه کسی یا کجاست.

برنامه‌های DeFi به کاربران از طریق کیف پول‌های شخصی و خدمات معاملاتی که به افراد خدمات می‌دهند، کنترل بیشتری بر پول خود می‌دهند.

در حالی که کنترل را از اشخاص ثالث سلب می کند، امور مالی غیرمتمرکز باعث ناشناس ماندن نمی شود. تراکنش‌های شما ممکن است نام شما را نداشته باشند، اما توسط نهادهایی که دسترسی دارند قابل ردیابی هستند. این نهادها ممکن است دولت ها، مجریان قانون یا سایر نهادهایی باشند که برای حمایت از منافع مالی افراد وجود دارند.

همه چیز درباره ی DEFI

DEFI چگونه کار می کند؟

امور مالی غیرمتمرکز از فناوری بلاکچین استفاده می کند که ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند. بلاکچین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده و ایمن است. برنامه هایی به نام dApps برای مدیریت تراکنش ها و اجرای زنجیره بلاکی استفاده می شود.

در بلاکچین، تراکنش ها در بلاک ها ثبت می شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می شوند. اگر این تایید کننده ها بر سر یک تراکنش توافق کنند، بلاک بسته و رمزگذاری می شود. بلاک دیگری ایجاد می شود که اطلاعات مربوط به بلاک قبلی را در خود دارد.

بلاک ها از طریق اطلاعات موجود در هر بلاک در حال انجام به یکدیگر «زنجیره» می شوند و نام بلاکچین را به آن می دهند. اطلاعات موجود در بلاک های قبلی را نمی توان بدون تأثیر بر بلاک های زیر تغییر داد، بنابراین راهی برای تغییر زنجیره بلاک وجود ندارد. این مفهوم همراه با سایر پروتکل های امنیتی، ماهیت امن یک بلاکچین را فراهم می کند.

محصولات مالی DEFI

تراکنش های مالی همتا به همتا (P2P) یکی از مقدمات اصلی پشت DeFi است. تراکنش P2P دیفای جایی است که دو طرف توافق می‌کنند ارز دیجیتال را برای کالا یا خدمات با شخص ثالثی که درگیر آن هستند مبادله کنند.

برای درک کامل این موضوع، نحوه دریافت وام در امور مالی متمرکز را در نظر بگیرید. شما باید به بانک خود یا وام دهنده دیگری بروید و برای آن درخواست دهید. اگر تأیید می‌شدید، برای امتیاز استفاده از خدمات آن وام دهنده، بهره و هزینه خدمات پرداخت می‌کردید.

وام دهی همتا به همتا تحت DeFi به این معنی نیست که هیچ سود و کارمزدی وجود نخواهد داشت. با این حال، به این معنی است که شما گزینه های بیشتری خواهید داشت زیرا وام دهنده می تواند در هر نقطه از جهان باشد.

در DeFi، از برنامه مالی غیرمتمرکز خود (dApp) برای وارد کردن نیازهای وام خود استفاده می‌کنید، و یک الگوریتم شما را با همتایان خود مطابقت می‌دهد که نیازهای شما را برآورده می‌کنند. سپس باید با یکی از شرایط وام دهنده موافقت کنید و وام خود را دریافت کنید.

تراکنش در بلاکچین ثبت می شود. وام خود را پس از تأیید مکانیسم اجماع دریافت می کنید. سپس، وام دهنده می تواند در فواصل زمانی توافق شده شروع به جمع آوری پرداخت ها از شما کند. هنگامی که پرداختی را از طریق dApp خود انجام می دهید، فرآیند مشابهی را در بلاکچین دنبال می کند. سپس، وجوه به وام دهنده منتقل می شود.

ارز دیفای

DeFi برای استفاده از ارز دیجیتال برای تراکنش ها طراحی شده است. این فناوری هنوز در حال توسعه است، بنابراین تعیین دقیق نحوه اجرای ارزهای دیجیتالی موجود دشوار است. بیشتر این مفهوم حول محور استیبل کوین می چرخد، یک ارز دیجیتال که توسط یک نهاد حمایت می شود یا به ارزهای فیات مانند دلار متصل است.

همه چیز درباره ی DEFI

آینده DEFI

امور مالی غیرمتمرکز هنوز در مراحل اولیه تکامل خود است. برای شروع، تنظیم نشده است، به این معنی که اکوسیستم هنوز مملو از حوادث ناگوار زیرساختی، هک و کلاهبرداری است.

قوانین فعلی بر اساس ایده صلاحیت های مالی مجزا تدوین شده اند که هر کدام مجموعه ای از قوانین و قوانین خاص خود را دارند. توانایی تراکنش بدون مرز DeFi سوالات اساسی را برای این نوع مقررات مطرح می کند.

به عنوان مثال، چه کسی مسئول بررسی یک جرم مالی است که در سراسر مرزها، پروتکل ها و برنامه های DeFi رخ می دهد؟ چه کسی مقررات را اجرا می کند و چگونه آنها را اجرا می کند؟

ماهیت باز و توزیع شده اکوسیستم مالی غیرمتمرکز نیز ممکن است مشکلاتی را برای مقررات مالی موجود ایجاد کند.
نگرانی های دیگر عبارتند از:

  • ثبات سیستم
  • نیازهای انرژی
  • ردپای کربن
  • ارتقاء سیستم
  • تعمیر و نگهداری سیستم
  • و خرابی های سخت افزاری.

قبل از اینکه DeFi برای استفاده ایمن شود باید به بسیاری از سوالات پاسخ داده شود و پیشرفت هایی ایجاد شود. موسسات مالی قصد ندارند یکی از ابزارهای اصلی خود را برای کسب درآمد کنار بگذارند. اگر نه برای کنترل نحوه دسترسی به پول خود، حداقل برای کسب درآمد از سیستم.

امور مالی غیرمتمرکز چه می کند؟

هدف DeFi خلاص شدن از شر اشخاص ثالثی است که در تمام تراکنش های مالی دخیل هستند.

آیا بیت کوین یک تامین مالی غیرمتمرکز است؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است. دیفای برای استفاده از ارز دیجیتال در اکوسیستم خود طراحی شده است، بنابراین بیت کوین آنقدر که بخشی از آن است، DeFi نیست.

ارزش کل قفل شده در DEFI چیست؟

ارزش کل قفل شده (TVL) مجموع تمام ارزهای دیجیتالی است، قرض داده شده، سپرده شده در یک استخر، یا استفاده برای سایر اقدامات مالی در تمام DeFi است. همچنین می‌تواند مجموع ارزهای دیجیتال خاص مورد استفاده برای فعالیت‌های مالی مانند اتر یا بیت‌کوین را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *