هاوینگ بیتکوین اخیر در ۱۱ مه سال ۲۰۲۰ ، کمی بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر اتفاق افتاد. برای توضیح اینکه Bitcoin Halving چیست ، ابتدا باید کمی در مورد نحوه کار شبکه بیت کوین توضیح دهیم.

بیت کوین و بلاکچین آن در واقع مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها در سراسر جهان است که همه کد بیت کوین را بر روی خود بارگیری می کنند. هر یک از این رایانه ها تمام بلاک های بیت کوین را روی خود ذخیره کرده اند. این بدان معناست که هر رایانه دارای کل سابقه معاملات بیت کوین است ، که این اطمینان را می دهد که هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد ، زیرا هر کامپیوتر اطلاعات را در صورت اشتباه بودن مورد تایید خود قرار نمی دهد.

به این ترتیب ، بلاکچین بیت کوین کاملاً شفاف است و هیچ کس نمی تواند معامله ای انجام دهد بدون اینکه همه آن را ببینند. حتی کسانی که به عنوان یک گره یا ماینر در شبکه شرکت نمی کنند ، می توانند با مشاهده کاوشگران بلاک (Blockchain Explorers)، این معاملات را به صورت زنده مشاهده کنند.

رایانه ها یا گره های بیشتری که به زنجیره بلاک اضافه می شوند ، ثبات و امنیت آن را افزایش می دهند. در حال حاضر بیش از ۱۰،۰۰۰ گره وجود دارد که کد Bitcoin را اجرا می کنند. در حالی که هر کسی می تواند به عنوان یک گره در شبکه بیت کوین شرکت کند ، به شرطی که فضای ذخیره سازی کافی برای بارگیری کل بلاکچین و تاریخچه معاملات آن را داشته باشد.

استخراج

استخراج بیت کوین فرآیندی است که در آن افراد از رایانه های خود برای مشارکت در شبکه بلاکچین بیت کوین به عنوان پردازنده تراکنش استفاده می کنند. بیت کوین از سیستمی به نام اثبات کار استفاده می کند. این بدان معناست که ماینرها باید ثابت کنند که در پردازش معاملات تلاش کرده اند تا پاداش دریافت کنند. این تلاش شامل زمان و انرژی لازم برای اجرای سخت افزار کامپیوتر و حل معادلات پیچیده است.

رایانه های سریعتر با انواع خاصی از سخت افزار جوایز بیشتری را به همراه دارند و برخی از شرکت ها تراشه های رایانه ای مخصوص استخراج را طراحی کرده اند. این رایانه ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را دارند و پاداش این کار را می گیرند.

اصطلاح استخراج به معنای واقعی کلمه استفاده نمی شود بلکه در اشاره به روش جمع آوری پاداش بلاک استفاده می شود. استخراج کنندگان بیت کوین مشکلات ریاضی را حل می کنند و قانونی بودن یک معامله را تأیید می کنند. سپس آنها این تراکنش ها را به انتهای بلاک اضافه می کنند و زنجیره هایی از این بلاک تراکنش ها را ایجاد می کنند و بلاکچین را تشکیل می دهند. هنگامی که یک بلاک با معاملات پر می شود ، ماینرهایی که معاملات درون بلاک را پردازش و تأیید می کنند با بیت کوین پاداش می گیرند.

هاوینگ بیتکوین

هاوینگ بیتکوین رویدادی است که هر چهار سال یکبار در شبکه بیت کوین رخ می دهد. این یک رویداد از پیش برنامه ریزی شده است که پاداش ماینرهای بیت کوین را به نصف کاهش می دهد و از این رو به آن “Halving” می گویند. هدف از این رویداد کنترل عرضه بیت کوین است که روی ۲۱ میلیون کوین ثابت شده است. با هر نصف شدن، نرخ ایجاد بیت کوین های جدید کاهش می یابد که منجر به کاهش عرضه و در نهایت افزایش ارزش بیت کوین می شود. تز نظر فنی هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک استخراج شده،  پاداش داده شده برای استخراج کنندگان بیت کوین برای پردازش معاملات به نصف کاهش می یابد.

هاوینگ بیتکوین از زمان ایجاد بیت کوین در سال ۲۰۰۹ وجود داشته است و این یک رویداد بسیار مورد انتظار در جامعه ارزهای دیجیتال است. هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲ و دومی در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. جدیدترین هاوینگ بیتکوین در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و انتظار می‌رود نیمه دوم در سال ۲۰۲۴ باز هم رخ دهد.

در سال ۲۰۰۹ ، پاداش هر بلاک در زنجیره استخراج شده ۵۰ بیت کوین بود. بعد از اولین هاوینگ بیتکوین ۲۵، سپس ۱۲/۵ بود ، و در ۱۱ می سال ۲۰۲۰ به ۶/۲۵ بیت کوین در هر بلاک تبدیل شد. برای قرار دادن این موضوع در یک زمینه دیگر ، تصور کنید اگر مقدار طلای استخراج شده از زمین هر چهار سال به نصف تقسیم شود. اگر ارزش طلا بر اساس کمبود آن باشد ، پس  هر  “نصف کردن” تولید طلا قیمت آن را بالاتر می برد.

اثرات هاوینگ بیتکوین بر قیمت بیت کوین به خوبی مستند شده است و می توان آنها را به اقتصاد اساسی عرضه و تقاضا ردیابی کرد. زمانی که عرضه بیت کوین کاهش می یابد و تقاضا ثابت می ماند یا افزایش می یابد، قیمت بیت کوین احتمالاً افزایش می یابد. این به این دلیل است که کوین های کمتری در گردش موجود است که باعث می شود ارزش بیشتری داشته باشند.

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد ؟

از لحاظ تاریخی، پس از هر هاوینگ بیتکوین، افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین قبل از نصف شدن حدود ۱۱ دلار بود و در عرض یک سال به بیش از ۱۰۰۰ دلار رسید. در سال ۲۰۱۶، قیمت بیت کوین قبل از نصف شدن حدود ۶۵۰ دلار بود و در دسامبر ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰۰۰۰ دلار رسید. پس از نصف شدن اخیر در سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین از حدود ۸۰۰۰ دلار به بیش از ۶۰۰۰۰ دلار در یک سال افزایش یافت.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اثرات هاوینگ بیتکوین بر قیمت بیت کوین فوری نیست. بازار ممکن است مدتی طول بکشد تا عرضه کاهش یافته را جذب کند و قیمت ممکن است تا ماه ها یا حتی سال ها پس از هاوینگ افزایش پیدا نکند. علاوه بر این، عوامل دیگری مانند احساسات بازار، تحولات نظارتی و پیشرفت‌های فناوری نیز می‌توانند بر قیمت بیت‌کوین تأثیر بگذارند.

این سیستم تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت. در آن زمان ، برای پردازش تراکنش هایی که کاربران شبکه پرداخت می کنند، به ماینرها پاداش داده می شود. این هزینه ها اطمینان می دهد که ماینرها همچنان انگیزه استخراج و ادامه شبکه را دارند. مشکل این است که رقابت برای این پاداش ها باعث می شود که پس از اتمام هاوینگ بیتکوین، آنها کم باقی بمانند و انگیزه ماینر ها به مرور زمان از دست برود، اما راه حل چیست ؟

درصورتی که یک Bitcoin Halving تقاضا و قیمت را افزایش ندهد ، استخراج کنندگان هیچ انگیزه ای نخواهند داشت زیرا پاداش برای انجام معاملات کمتر و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر ، بیت کوین فرایندی را برای تغییر دشواری دریافت جوایز استخراج یا به عبارتی سختی استخراج یک معامله در پیش دارد.

در صورتی که پاداش به نصف کاهش یابد و ارزش بیت کوین افزایش نیافته باشد ، مشکل انگیزه استخراج کاهش می یابد تا ماینرها انگیزه بیشتری پیدا کنند. این بدان معناست که مقدار بیت کوین منتشر شده به عنوان پاداش هنوز کمتر است اما مشکل پردازش یک معامله کاهش می یابد و در نتیجه بلاک سریع تر تولید شده و پاداش نیز سریع تر توزیع می شود.

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد ؟

این روند دو بار موفقیت آمیز به اثبات رسیده است. تاکنون نتیجه این هاوینگ ها پامپ شدن قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. سقوط هایی که به دنبال این سودها به وجود آمده اند ، هنوز قیمت ها را بالاتر از قبل  این وقایع هاوینگ حفظ کرده اند. به عنوان مثال، حباب ۲۰۱۷-۲۰۱۸ شاهد افزایش بیت کوین به حدود ۲۰،۰۰۰ دلار بود ، اما قیمت آن تا حدود ۳۲۰۰ دلار کاهش یافت.

این یک افت قیمت بزرگ است اما قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ حدود ۶۵۰ دلار بود. در حالی که این سیستم تاکنون کار کرده است ، هاوینگ بیتکوین معمولاً با گمانه زنی ها و نوسانات بسیار زیاد احاطه می شود و در مورد واکنش بازار در مقابل این حوادث در آینده غیرقابل پیش بینی است. جهت دنبال کردن قیمت بیکوین و مقایسه ی آن در هاوینگ ها به این وب سایت مراجعه کنید.

نتیچه گیری

هاوینگ بیتکوین یک رویداد مهم در شبکه بیت کوین است که تأثیرات قابل توجهی بر قیمت بیت کوین دارد. کاهش عرضه بیت کوین از طریق نصف کردن پاداش بلاک، از نظر تاریخی منجر به افزایش ارزش بیت کوین شده است، زیرا تقاضا برای ارز دیجیتال همچنان بالاست. با این حال، مهم است که با احتیاط به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نزدیک شوید و قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، تحقیقات کاملی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *