نهنگ بیتکوین یک اصطلاح رایج در بازار ارز دیجیتال است که به افراد یا نهادهایی گفته می شود که مقادیر زیادی بیت کوین دارند. به طور کلی نهنگ ها به اندازه کافی ارز رمزنگاری شده ای دارند که پتانسیل دستکاری در قیمت ارز را داشته باشند. ۳ کیف پول بزرگ بیتکوین ۲٫۷۱ درصد از کل بیتکوین های در گردش را تشکیل می دهند و ارزش تقریبی معادل ۳۱/۴ میلیارد دلار دارند.

نهنگ های بیتکوین افراد یا نهادهایی هستند که مقدار قابل توجهی بیت کوین، اغلب در محدوده هزاران یا ده ها هزار بیت کوین در اختیار دارند. آنها می توانند بازار را تحت تأثیر قرار دهند و به دلیل توانایی آنها در خرید یا فروش مقادیر زیادی از بیتکوین به طور همزمان، باعث نوسان قیمت بیت کوین شوند.

سه نوع نهنگ بیت کوین وجود دارد :

نهنگ های خرده فروشی

اینها سرمایه گذاران فردی هستند که مقدار قابل توجهی بیتکوین در اختیار دارند. آنها ممکن است در اوایل بیتکوین را خریداری کرده باشند و با افزایش قیمت آن را حفظ کرده باشند، یا ممکن است مقادیر زیادی بیتکوین را از طریق استخراج یا تجارت به دست آورده باشند.

نهنگ‌ های نهادی

اینها سرمایه‌گذاران نهادی مانند صندوق‌های تامینی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند که مقدار زیادی بیت‌کوین را به نمایندگی از مشتریان خود نگهداری می‌کنند. این موسسات اغلب به مقادیر زیادی سرمایه دسترسی دارند و می توانند با معاملات خود بازارها را به حرکت درآورند.

نهنگ های ماینر

این ها ماینرهای بیت کوین هستند که مقدار زیادی بیت کوین را از طریق فعالیت های ماینینگ جمع آوری کرده اند. آنها می توانند با فروش یا نگهداری بیتکوین خود تأثیر قابل توجهی بر بازار داشته باشند.

درک نهنگ بیت کوین

نهنگ بیت کوین کیست؟ معرفی نهنگ های معروف جهانی

دارندگان بزرگ بیتکوین نهنگ نامیده می شوند زیرا حرکات آنها باعث اختلال در آبهایی می شود که ماهی های کوچکتر در آن شنا می کنند. طبق قانون ۸۰-۲۰ (همچنین به عنوان اصل پارتو شناخته می شود) بالای ۲۰٪  دارندگان بیتکوین بیش از ۸۰٪ ارزش بیتکوین در ایالات متحده دارند. طبق BitInfoCharts ، فقط سه کیف پول بیتکوین ۲٫۷۱٪ از کل بیت کوین در گردش را با ارزش ۴٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ در اختیار دارند و ۱۰۶ کیف پول برتر ۱۵٪ کل بیت کوین را با ارزش ۲۵٫۱ میلیارد دلار دارند که عمده آنها متعلق به صرافی بایننس است.

طبق آمار ها بعد از ساتوشی، صرافی بایننس بزرگ ترین دارنده بیتکوین در سطح جهان است.

یکی از مهم ترین خطرات مرتبط با نهنگ های ارز دیجیتال، توانایی آنها در دستکاری قیمت ها است. از آنجایی که آنها مقادیر زیادی ارز دیجیتال را در اختیار دارند، می توانند به راحتی مقادیر زیادی کوین را خریداری یا بفروشند که باعث نوسانات قابل توجه قیمت می شود. به عنوان مثال، یک نهنگ می تواند مقدار زیادی بیتکوین را به یکباره بفروشد و باعث کاهش سریع قیمت شود. این می تواند باعث ایجاد وحشت در بین سایر سرمایه گذاران شود و باعث شود آنها کوین های خود را بفروشند و در نتیجه قیمت آنها کاهش یابد.

نهنگ ها همچنین می توانند از دارایی های بزرگ خود برای کنترل بازار استفاده کنند. به عنوان مثال، یک نهنگ می تواند بخش قابل توجهی از یک ارز دیجیتال خاص را خریداری کند و باعث افزایش قیمت شود. این می تواند سرمایه گذاران دیگر را جذب کند و باعث ادامه افزایش قیمت شود. هنگامی که قیمت به سطح معینی رسید، نهنگ می تواند دارایی های خود را بفروشد و باعث کاهش مجدد قیمت شود.

خطرات نهنگ های ارز دیجیتال فراتر از دستکاری قیمت است. از آنجایی که آنها دارای مقادیر زیادی ارز دیجیتال هستند، در معرض خطر حملات سایبری نیز قرار دارند. هکرها می توانند نهنگ ها را در تلاش برای سرقت دارایی های آنها هدف قرار دهند و به طور بالقوه باعث خسارات مالی قابل توجهی شوند. علاوه بر این، نهنگ‌ها می‌توانند مورد هدف مجرمانی قرار گیرند که به دنبال اخاذی یا باج‌گیری از آنها برای دارایی‌هایشان هستند.

علاوه بر این، تمرکز ثروت در دست چند فرد یا نهاد، تهدیدی بالقوه برای ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است. تمرکززدایی یکی از اصول کلیدی ارزهای دیجیتال است و برای جلوگیری از کنترل بیش از حد یک نهاد بر بازار طراحی شده است. با این حال، زمانی که نهنگ ها مقادیر زیادی ارز دیجیتال را در اختیار دارند، این پتانسیل را دارند که این اصل را تضعیف کنند. در نتیجه، نهنگ های ارز دیجیتال یک تهدید بالقوه برای ثبات و امنیت بازار ارزهای دیجیتال هستند. توانایی آنها در دستکاری قیمت ها و کنترل بازار، همراه با خطرات حملات سایبری و اخاذی، نیاز به مقررات و نظارت بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال را برجسته می کند. از آنجایی که بازار به تکامل و بلوغ خود ادامه می دهد، ضروری است که تدابیری برای جلوگیری از تمرکز ثروت در دست چند فرد یا نهاد اتخاذ شود.

نمونه هایی از یک نهنگ بیت کوین

با توجه به این واقعیت که ۱۰۶ کیف پول حاوی ۱۵٫۵ درصد از کل بیتکوین ها هستند، آیا می توان دانست که این نهنگ ها چه کسانی هستند؟ در بلاکچین نامی بر روی کیف پول ها ثبت نشده است، به این معنی که نام دارندگان حساب مشخص نیست ، اما بلاکچین تمام آدرس ها و معاملات را نشان می دهد. بنابراین ، می توانیم با اطمینان در مورد هویت برخی از نهنگ های بیتکوین حدس بزنیم. در اینجا لیستی نامزدهای احتمالی وجود دارد :

ساتوشی ناکاموتو

نهنگ بیت کوین کیست؟ معرفی نهنگ های معروف جهانی

رمز و راز ساتوشی ناکاموتو تاکنون به طور رضایت بخشی حل نشده است. تنها چیزی که از ساتوشی به قطعیت می دانیم این است که صاحب ۱ میلیون بیتکوین می باشد و این او را به بزرگ ترین دارنده و نهنگ بیتکوین تا به اینجای تاریخ تبدیل می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی ساتوشی ناکاموتو کیست مراجعه کنید.

دوقلوهای وینکلوس

نهنگ بیت کوین کیست؟ معرفی نهنگ های معروف جهانی

کامرون و تایلر وینکلوس ، معروف به آرمی هامر در شبکه های اجتماعی در اوایل پذیرش ، جز علاقه مندان و بشارت دهندگان بیتکوین بودند. گزارش شده است که آنها تقریباً ۱۱۵۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارند و آنها را در لیست سه نهنگ برتر قرار می دهد.

تیم دراپر

نهنگ بیت کوین کیست؟ معرفی نهنگ های معروف جهانی

تیم دراپر یک سرمایه گذار ریسک پذیر آمریکایی و بنیانگذار شرکت Draper Fisher Jurvetson ، شبکه Draper Venture ، Draper Associated و Draper Goren Holm است.

تیم دراپر در Baidu ، Hotmail ، Skype ، Tesla ، SpaceX ، AngelList ، Twitter ، DocuSign ، Coinbase ، Robinhood ، Ancestry.com ، Twitch و Cruise Automation سرمایه گذاری کرده است. او همچنین یک سرمایه گذار اولیه در بیت کوین بود ، تقریباً ۴۲۰۰۰ بیتکوین به قیمت هر یک شش دلار خرید و آنها را در صرافی Mt Gox که اکنون از کار افتاده است ، ذخیره کرد . پس از هک Mt Gox ، دراپر کل دارایی های خود را از دست داد.

در ژوئیه ۲۰۱۴ ، Draper پوشش گسترده ای را برای خرید خود در حراج خدمات مارشال ایالات متحده دریافت کرد که حدود ۳۰،۰۰۰ بیتکوین از وب سایت بازار راه ابریشم کشف و ضبط شده است.

باری سیلبرت

نهنگ بیت کوین کیست؟ معرفی نهنگ های معروف جهانی

باری سیلبرت مدیر عامل و بنیانگذار Digital Currency Group است که در بیش از ۷۵ شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. همچنین مالک CoinDesk، منبع اصلی اخبار بیتکوین و ارز های دیجیتال است. سیلبرت در همان حراج دولت آمریکا مانند Draper بود و گفته شد که ۴۸۰۰۰ بیت کوین را خریداری کرد و این اقدام او را به عنوان آخرین نهنگ های بیتکوین در آب قرار داده است.

نهنگ خرسی

یک نهنگ خرسی شخصی است که مقادیر زیادی ارز رمزنگاری شده دارد و با استفاده از حساب گسترده خود و سفارش گذاری فیک قیمت را پایین می آورد و از آن سود می برد. بازار خرسی و پوزیشن های Short حجیم دو واژه ای است که می توانیم به نهنگ های خرسی ربط بدهیم.

نتیجه گیری

نهنگ های ارز دیجیتال یک تهدید بالقوه برای ثبات و امنیت بازار ارز دیجیتال هستند. توانایی آنها در دستکاری قیمت ها و کنترل بازار، همراه با خطرات حملات سایبری و اخاذی، نیاز به مقررات و نظارت بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال را برجسته می کند. از آنجایی که بازار به تکامل و بلوغ خود ادامه می دهد، ضروری است که تدابیری برای جلوگیری از تمرکز ثروت در دست چند فرد یا نهاد اتخاذ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *