DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز به کاربران کمک می کند تا هویت دیجیتالی خود را بدون دخالت واسطه کنترل کنند. راه‌حل‌های هویت غیرمتمرکز، علاوه بر مزایای فردی کاربر، پتانسیل ایجاد اکوسیستم‌های یکپارچه، در دسترس و قابل تأیید را دارند. هویت غیرمتمرکز پتانسیل حل بسیاری از مسائل در حوزه DeFi و موارد دیگر را دارد.

DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز چیست؟

برای شروع، مهم است که منظورمان از هویت غیرمتمرکز یا DID را تعریف کنیم. یک DID می تواند به هر کسی یا هر چیزی ارائه شود، خواه یک شخص، سازمان یا دستگاه باشد. برخلاف شناسه‌های معمولی مانند گواهینامه رانندگی یا پاسپورت، DIDها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به مراکز ثبت مرکزی، ارائه‌دهندگان هویت یا مقامات گواهی متکی نباشند.

به عنوان مثال، جفت‌های کلیدی که برای ایجاد کیف پول‌های دیجیتال استفاده می‌شوند، به زنجیره بلاکی که در آن ایجاد می‌شوند، قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، DID ها می توانند در پلتفرم های مختلف از جمله بلاکچین های مختلف عمل کنند. همراه با اعتبارنامه‌های قابل تأیید (VC)، افراد می‌توانند نسخه قوی‌تری از هویت خود ایجاد کنند، اعتبارنامه‌های دنیای واقعی مانند مدارک دانشگاهی و گواهی‌نامه‌های شما، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، و اسناد دولتی مانند گواهینامه رانندگی یا گذرنامه را تحت یک امن مرتبط کنند.

در حالی که صادرکنندگان هویت و تأییدکنندگان ممکن است برای کشف اطلاعات مربوط به یک DID تعامل داشته باشند، این طرح به دارنده DID امکان می‌دهد کنترل کاملی بر هویت و داده‌های خود داشته باشد و انتخاب کند که در صورت وجود، چه اطلاعاتی را می‌خواهد با هر طرف دیگری به اشتراک بگذارد. آنچه در واقعیت به نظر می‌رسد این است که کاربرانی که از پروتکل‌های هویت غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، می‌توانند هویت دیجیتال خود را با ذخیره کردن آن در تلفن یا سرویس ابری با کلید خصوصی که فقط به کاربر تأیید شده دسترسی می‌دهد، به‌طور ایمن مدیریت کنند.

برخی از چالش هایی که DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز به دنبال حل آنهاست چیست؟

در حال حاضر کریپتو عمدتاً حول موارد استفاده پولی می چرخد. نمونه‌ای از این برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) هستند که سرمایه را بر عضویت یا کمک به اکوسیستم‌ها ترجیح می‌دهند. سیستم‌های پلوتوکرات (یک نشانه-یک رای) چرخه ناخوشایندی را تقویت می‌کنند که اکثر dApp‌ها را سوداگرانه می‌کند و فقط برای کسانی که سرمایه دارند مفید است.

به جای ایجاد نهنگ های کریپتو، ادغام DID در پروتکل های دیجیتالی می تواند تضمین کند که مشارکت برای همه آزاد است و پول می تواند به طور مساوی در اطراف اکوسیستم ها توزیع شود. علاوه بر این، پروتکل‌های یک انسان-یک-رای، که توسط DID پشتیبانی می‌شود، می‌تواند به تعیین کمیت دقیق‌تر مشارکت در حکومت کمک کند، و ساختار پروتکل‌های خاصی را که به اعضا بر اساس سرمایه رای می‌دهند، از بین ببرد.

DEFI

وقتی صحبت از DeFi به میان می آید، DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز می تواند به رفع برخی از مشکلات مرتبط با airdrops کمک کند. اگر پروژه‌ها فقط برای کاربرانی که با استفاده از پروتکل‌های DID تأیید شده‌اند پخش می‌شد، توزیع عادلانه توکن‌ها در بین استخرهای شرکت‌کننده را تضمین می‌کرد. اعضا باید احراز هویت شوند، و پتانسیل ربات‌ها برای تخلیه قراردادهای airdrop را کاهش می‌دهد، که برای برخی در فضای DeFi یک مسئله مبرم است.

پروتکل های DID به سیستم های ارزیابی اعتبار اجازه می دهد تا امتیازات و پیشینه کاربران را بر اساس داده های ذخیره شده در بلاکچین تأیید کنند. این بدان معنی است که کاربران می توانند به وام های مبتنی بر اعتبار دسترسی داشته باشند، در حالی که همچنان کنترل هویت خود را حفظ می کنند. از طریق DID، همه طرف ها می توانند به سیستم های مالی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند، نه فقط نهنگ ها.

سیستم‌های شهرت که رفتار زنجیره‌ای را اندازه‌گیری می‌کنند می‌توانند به جدا کردن وام‌گیرندگان مسئول از دژن‌ها کمک کنند و اساساً کل سیستم را قوی‌تر و قابل اعتمادتر می‌کنند. DID می تواند به کاربران امتیاز اعتباری مستقلی بدهد که می توانند از آن برای دسترسی به اعتبار، وام گرفتن و سرمایه گذاری استفاده کنند.

نقش DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز در بلاکچین

NFT

مزایای تصاعدی از پیاده‌سازی راه‌حل‌های DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز در حوزه NFT به دست می‌آید. NFT ها، که در ماه های اخیر افزایش بی نظیری از علاقه را تجربه کرده اند، موارد استفاده بالقوه زیادی دارند، اما عمدتاً با استفاده از آنها در هنر دیجیتال رایج شده اند. با استقرار راه‌حل‌های DID با NFT، خریداران و فروشندگان می‌توانند سازنده یا هر اثر هنری دیجیتال معین و همچنین گردآورنده را تأیید کنند.

این تضمین می کند که ارزش نماینده به سازنده یا فروشنده منتقل می شود. DID همچنین می تواند برای کمک به نگه داشتن NFT ها در دست جوامعی که از آنها حمایت می کنند، به جای اسکالپرهایی که توکن ها را برای حدس و گمان ضرب می کنند، پیاده سازی کرد، قیمت توکن ها را افزایش داد و دسترسی افراد بدون سرمایه را تقریبا غیرممکن کرد.

DAO

DAO ها گروهی از افراد هستند که با یک حساب بانکی مشترک در جهت یک هدف مشترک کار می کنند. بدون ابزار اندازه گیری نیازهای جامعه و مشارکت اعضا، آنها می توانند در ارزیابی نیازهای اعضای خود شکست بخورند یا مشوق های مناسبی برای مشارکت کنندگان خوب ایجاد کنند.

DAO هایی که از حاکمیت مبتنی بر توکن استفاده می کنند، دیدگاه ها و نیازهای دارندگان توکن بزرگ را که ممکن است مشارکت کنندگان فعال نباشند، اولویت بندی می کنند، و گروه هایی از افرادی را که ممکن است مشارکت کنندگان فعال باشند اما مقادیر زیادی توکن در اختیار ندارند، کنار بگذارند. DID می تواند مکانیسم های حاکمیتی را فعال کند که با دقت بیشتری نظر جامعه را اندازه گیری کند.

بسیار مهم است که DAO ها اعضایی را که کمک های موثری می کنند بشناسند و بر اساس آن به آنها پاداش دهند. DID ها می توانند مشارکت های اعضا را به وضوح نشان دهند و امکان استفاده از مشوق ها برای پاداش دادن و حفظ افراد خوب را فراهم کنند.

علاوه بر این، وقتی اعضای DAO در نقش‌های خود مهارت پیدا می‌کنند، DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز می‌توانند به آن‌ها اجازه دهند تا رزومه‌های قابل تأییدی را ایجاد کنند تا مشارکت‌های خود را به سایر DAO‌ها ارائه دهند که ممکن است ارزش خود را از قبل ارزیابی کنند و بر این اساس به آنها انگیزه بدهند.

چند پروژه در حال توسعه پروتکل های DID هستند؟

هستی شناسی اعتماد، حریم خصوصی و امنیت را از طریق راه حل های هویت و داده غیرمتمرکز به وب ۳٫۰ می آورد. آنها یک زیرساخت هویتی جامع از جمله کیف پول هویتی ایجاد کرده‌اند که به شما امکان می‌دهد به راحتی هویت‌های دیجیتال ایجاد کنید، یک پروتکل شهرت زنجیره‌ای متقابل، و یک پروتکل DeFi که از هویت غیرمتمرکز و شهرت مستقل شما برای فعال کردن وام‌های تحت وثیقه استفاده می‌کند.

ایدنا اولین بلاکچین اثبات شخص بر اساس اصول دموکراتیک است. هر کاربر یک هویت دیجیتالی دارد – یک نفر با قدرت رای و درآمد استخراج برابر. هر انسان منحصر به فردی که گره اعتبارسنجی Idena را اجرا می کند، می تواند استخراج Idena را آغاز کند. برای تأیید اینکه شما یک انسان منحصر به فرد هستید، نیازی به افشای هیچ گونه اطلاعات شخصی ندارید (بدون KYC). شما به یک مراسم اعتبار سنجی ملحق می شوید و یک سری تست های تلنگر (CAPTCHAهای ساخت بشر) را حل می کنید.

Serto یک پلتفرم هویت غیرمتمرکز است که تبادل داده ها را به روشی قابل اعتماد، خصوصی و مقیاس پذیر برای همه آسان می کند. به راحتی صادرکننده هر قطعه داده را تأیید کنید. داده‌های آزاد را به اعتبارنامه‌های قابل تأیید تبدیل کنید، آنها را برای شرکا و مشتریان صادر کنید، و داده‌های طرف‌های دیگر را در فرآیندهای خود ادغام کنید – همه به روشی قابل اعتماد.

گیت کوین جامعه را در توسعه کالاهای عمومی دیجیتال، ایجاد آزادی مالی و تعریف آینده وب باز به هم متصل می کند. آن‌ها پاسپورت Proof of Personhood را توسعه داده‌اند، یک مدرک قابل حمل برای اثبات هویت شخصی برای فضای وب ۳ که به شما امکان می‌دهد با اثبات شخصیت خود در هر dApp یکپارچه، جوایزی کسب کنید، و از همان هویتی که قبلاً در Grants Gitcoin استفاده می‌کردید استفاده کنید.

آینده برای DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز چیست؟

برجستگی راه حل های DECENTRALIZED IDENTITY _ هویت غیرمتمرکز در داخل و خارج از بلاکچین و صنعت کریپتو احتمالاً در سال های آینده به طور تصاعدی رشد خواهد کرد. هرچه خطوط بین زندگی دیجیتال و فیزیکی محو شود، هویت آنلاین ما بیشتر رشد می‌کند و از نظر پیچیدگی تکامل می‌یابد. اگر این هویت ها در میان چندین سیستم متمرکز ذخیره شوند، مدیریت آنها سخت تر می شود. تمرکززدایی این مشکلات را حل می کند و تأثیر آن بر آینده احتمالاً قابل توجه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *