در این مقاله کوتاه به سوالات این چنینی خواهیم پرداخت: نرخ هش ریت چیست ؟این فاکتور چه تاثیر در سلامت شبکه و چشم انداز بازار دارد؟ آیا با افزایش نرخ هش ریت،قیمت بیت کوین افزایش می یابد ؟

مفهوم هش ریت (Hashrate)

نرخ هش ریت ،میزان قدرت محاسباتی است که برای تأیید تراکنش ها و افزودن بلاک ها در یک بلاکچین اثبات کار (PoW) استفاده می شود. که در شبکه بیت کوین،بزرگ ترین ارز این بازار قابل مشاهده است که به طور کلی فعالیت ماینر ها در شبکه را بررسی می کند.

هش ریت می تواند تعداد افراد یا نهادهای موجود در جهان را که در فرآیند استخراج شرکت می کنند، نشان دهد. بنابراین، هرچه افراد بیشتری بیت کوین استخراج کنند،نرخ هش ریت بالاتری خواهیم داشت.

چرا نرخ هش ریت در ماینینگ مهم است؟

فرآیند ماینینگ، که شامل حل پازل های محاسباتی پیچیده توسط ماینرها برای افزودن بلاک ها در بلاکچین است، به شبکه ایمن تر منجر می شود. علاوه بر این، ماینرها انگیزه ای برای استخراج دارند. هر بار که یک بلاک جدید استخراج می شود، به آنها پاداش بیت کوینی از پیش تعیین شده داده می شود. این سیستم پاداش برای ماینرها تضمین می کند که فرآیند استخراج خود را اضافه ادامه و یا آغاز کنند و در عین حال یکپارچگی شبکه بلاکچین را حفظ می کند.

نرخ هش ریت با فعالیت شبکه و ماینر ها ارتباط مستقیمی دارد و گمانه زنی صعودی و یا نزولی بازار تنها با این نرخ می تواند منجر به گمراهی مخاطب شود.به طور کلی زمانی می توانیم از افزایش نرح هش ریت گمانه صعودی داشته باشیم که افزایش فعالیت ماینر ها و سلامت شبکه بیت کوین در کنار رشد قیمتی ادامه دار بیت کوین باشد و پاداش دریافتی ماینر ها به طرز قابل توجهی به بازار عرضه نشود.

نرخ هش ریت (Hashrate) چیست ؟

عوامل تاثیر گذار بر نرخ هش ریت

با توجه به ارتباط مستقیم فعالیت ماینر ها با نرخ هش ریت،از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر افزایش و یا کاهش نرخ هش ریت علاقه ی ماینر ها به فعالیت در شبکه و استخراج می باشد.پس زمانی که نرخ هش تولید شده به ازای هزینه ی انرژی ماینر ها صرفه اقتصادی نداشته باشد،فعالیت ماینر کاهش خواهد یافت و در طول بازار های خرسی طولانی منجر به آغاز فاز تسلیم ماینر ها خواهد شد.در صورتی که درآمد ماینر ها از فعالیت در شبکه و ساخت بلاک،صرفه اقتصادی نداشته باشد ترجیح به کاهش فعالیت و فروش کوین ها خواهند داشت که اگر به بازار های خرسی طولانی دقت کنید معمولا میزان کوین های عرضه شده این فعالان در طول بازار های خرسی بیشتر از مقدار استخراج آنها بوده است.پس می توان نتیجه گرفت از عوامل اصلی تاثیر گذار بر نرخ هش ریت درآمد ماینر ها می باشد که در مقاله ی داده های آنچین مربوط به ماینر ها نیز به آن پرداخته ایم.

فاز تسلیم ماینر ها

در طول بازار های خرسی طولانی معمولا شاهد آغاز فاز تسلیم ماینر ها خواهیم بود. در صورت کاهش قیمت بیت کوین به مقدار قابل توجهی که تاثیر مستقیمی بر ارزش پاداش دریافتی ماینر ها دارد،استخراج صرفه اقتصادی نخواهد داشت و دستگاه های ماینینگ بیت کوین به تدریج به روند کاهش فعالیت خود می پردازند و یا درصد بسیار بیشتری از کوین های استخراج شده خود را به صورت مدیریت شده به فروش می رسانند.فاز تسلیم ماینر ها می تواند در طول بازار های خرسی در چند مرحله صورت گیرد و معمولا پس از پایان این فاز و برگشت علاقه ی ماینر ها به دلیل رشد قیمتی بیت کوین در ماه های متوالی،شاهد ریکاوری بازار بیت کوین در بلند مدت خواهیم بود.در پایان این فاز با برگشت ماینر های کارآمد شبکه و بهبود درآمد حاصل از استخراج و دلایلی مانند کاهش شدید سختی شبکه،فعالیت ماینر ها مجدد از سر گرفته می شود که یکی از مهم ترین سیگنال آغاز بولران بیت کوین برای چشم انداز بلند مدتی است.

ارتباط نرخ هش ریت (Hashrate) با سختی استخراج بیت کوین

با افزایش نرخ هش ریت و فعالیت ماینر ها سختی استخراج بیت کوین نیز افزایش خواهد یافت تا میانگین زمان ساخت بلاک به ۱۰ دقیقه تنظیم شود.برای اطلاع بیشتر از سختی شبکه بیت کوین می توانید به مقاله ی سختی استخراج بیت کوین مراجعه کنید.کاهش نرخ Hashrate نیز منجر به کاهش سختی استخراج شبکه برای کاهش میانگین زمان ساخت بلاک جدید و افزایش علاقه برای ساخت بلاک جدید می شود.سختی شبکه ارتباط مستقیمی با نرخ هش و فعالیت ماینر ها دارد و در دوره های ۱۴ روزه تنظیم می شود.ارتباط نرخ هش ریت بر روی سختی استخراج مستقیم می باشد و با افزایش نرخ هش ریت،سختی شبکه به صورت دوره ای افزایش و با کاهش نرخ هش ریت،کاهش خواهد یافت.با این حال نمی توان گفت با کاهش و یا افزایش سختی شبکه نرخ هش ریت یا به طور کلی فعالیت ماینر ها کاهش یا افزایش یابد.ممکن است با افزایش سختی استخراج همچنان Hashrate افزایش یابد و علاقه ماینر ها برای فعالیت در شبکه به دلیل افزایش قیمت بیت کوین همچنان وجود داشته باشد تا زمانی که استخراج آنچنان سخت شود که هزینه های ماینینگ بر پاداش آن صرفه نداشته باشد.این مفهوم در مثال عکس آن نیز صدق خواهد کرذ.ممکن است سختی استخراج به شدت کاهش یابد و فرآیند ساخت بلاک به شدت آسان شود اما علاقه ی ماینر ها به دلیل کاهش شدید قیمت بیت کوین،همچنان رشدی نداشته باشد تا زمانی که قیمت بیت کوین به سطوحی برسد که با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و با توجه به آسان شدن سختی استخراج نشانی از افزایش علاقه ی ماینر ها دیده شود.

نرخ هش ریت (Hashrate) چیست ؟

نتیجه گیری

نرخ هش ریت بیت کوین (Hashrate) نیز یکی از فاکتور های ارزشمند شبکه بیت کوین می باشد و باید در کنار باقی فاکتور های سلامت شبکه و بررسی فعالیت شبکه بررسی شود.اکنون بیشتر از همیشه متوجه فعالان بازار به ماینر ها و صنعت ماینینگ می باشد که جدای جذابیت های آن هزینه های سنگینی نیز به همراه دارد.صنعت ماینینگ با گسترش بیت کوین در حال رشد می باشد و تا به اکنون کمپانی های زیادی مبتنی بر این صنعت به وجود آمده است و فعالیت می کنند.بررسی وضعیت کمپانی های مبتنی بر ماینینگ و استخر های استخراج نیز از یکی از فاکتور های مهم برای پذیرش بیت کوین در اذهان عمومی و رشد فعالیت آن می باشد که بایستی برای شناخت چشم انداز بازار مورد بررسی قرار گیرند.

در این مقاله به نرخ Hashrate بیت کوین پرداختیم و این مقاله بخشی از دنیای جذاب داده های آنچین شبکه بیت کوین می باشد و بررسی تمامی فاکتور ها کنار یکدیگر دید وسیع تری به ما از بازار کریپتوکارنسی و نحوه ی کارکرد شبکه ی مهمی مانند بیت کوین خواهد داد.

منابع استفاده شده در این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *