مبادله اتمی متشکل از تکنیکی است که امکان مبادله سریع دو ارز رمزپایه مختلف را فراهم می کند و در شبکه های مجزای بلاکچین اجرا می شوند. چنین فرآیندی (که به آن معاملات میان زنجیره ای اتمی نیز گفته می شود) مبتنی بر قراردادهای هوشمند است و به کاربران امکان می دهد که کوین های خود را مستقیماً از کیف پول های رمزنگاری شخصی خود معامله کنند. بنابراین مبادله های اتمی ، اساساً معاملات همتا با همتا در بلاکچین های مختلف هستند.

علیرغم اینکه یک تکنیک ابتکاری است ، ایده تجارت میان زنجیره ای سالهاست که مورد بحث است. Tier Nolan اولین کسی بود که پروتکل مبادله اتمی کامل را توصیف کرد ، در سال ۲۰۱۳ با این حال ، پروتکل مبادله ای بی اعتماد به نام P2PTradeX توسط Daniel Larimer در سال ۲۰۱۲ ارائه شد و برخی افراد آن را نمونه اولیه مبادله اتمی می دانند.

در سال های بعد ، بسیاری از توسعه دهندگان شروع به آزمایش پروتکل های مبادله اتمی کردند. شواهد نشان می دهد که جوامع بیت کوین Litecoin ، Komodo و Decred همگی نقش مهمی در روند کار داشتند.

ظاهراً اولین رد و بدل همتایان اتمی در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد. اما فقط در سال ۲۰۱۷ بود که این روش به طور گسترده ای توسط عموم مردم شناخته شد – دلیل اصلی آن مبادله موفقیت آمیز بین LTC / BTC و DCR / LTC بود.

مبادله اتمی چیست؟هرآنچه باید بدانید.

مبادله اتمی چگونه کار می کند؟

پروتکل های مبادله اتمی به گونه ای طراحی شده اند که از تقلب هر یک از طرف های درگیر جلوگیری می کند. برای درک نحوه کار آنها ، بیایید تصور کنیم که آلیس می خواهد (Litecoins) (LTC) خود را با (Bob’s Bitcoins) (BTC) معامله کند.

ابتدا آلیس LTC خود را به آدرس قراردادی واریز می کند که مانند یک گاوصندوق عمل می کند. هنگامی که این گاوصندوق ایجاد می شود ، آلیس نیز یک کلید برای دسترسی به آن تولید می کند. سپس او یک هش رمزنگاری شده از این کلید را با باب به اشتراک می گذارد. توجه داشته باشید که باب هنوز نمی تواند به LTC دسترسی پیدا کند زیرا فقط هش کلید را دارد و نه خود کلید را.

در مرحله بعدی ، باب از هش ارائه شده توسط آلیس برای ایجاد آدرس قرارداد امن دیگری استفاده می کند ، که در آن BTC خود را واریز می کند. برای ادعای BTC ، آلیس موظف است از همان کلید استفاده کند و با این کار آن را برای باب آشکار می کند (به لطف عملکرد خاصی به نام هشلاک). این بدان معناست که به محض اینکه آلیس ادعای BTC کرد ، باب قادر به ادعای LTC است و تعویض کامل است.

اصطلاح “اتمی” مربوط به این واقعیت است که این معاملات یا به طور کامل اتفاق می افتند یا اصلاً اتفاق نمی افتند. اگر هر یک از طرفین انصراف دهند یا نتوانند آنچه را که باید انجام دهند انجام دهند ، قرارداد لغو می شود و وجوه به طور خودکار به صاحبان آنها بازگردانده می شود.

مبادله اتمی می تواند به دو روش مختلف اتفاق بیفتد

مبادله اتمی درون زنجیره ای و مبادله اتمی خارج زنجیره ای

مبادلات اتمی زنجیره ای در هر یک از شبکه های ارز اتفاق می افتد (در این مورد ، بلاکچین بیت کوین یا Litecoin). از طرف دیگر ، مبادله اتمی خارج از زنجیره ، روی یک لایه ثانویه انجام می شود. این نوع مبادله اتمی معمولاً براساس کانالهای پرداخت دو طرفه ، مشابه کانالهای مورد استفاده در شبکه رعد و برق انجام می شود.

از نظر فنی ، بیشتر این سیستم های معاملاتی بی اعتماد بر اساس قراردادهای هوشمندی است که از چند امضا و (Hash Timelock Contracts) (HTLC) استفاده می کنند.

قراردادهای (Hash Timelock) (HTLC)

در حالی که (Hash Timelock Contracts) (HTLC) بخش مهمی از شبکه رعد و برق بیت کوین است ، اما آنها همچنین یکی از اجزای اصلی هستند که امکان تعویض اتمی را فراهم می کنند. همانطور که از نامش پیداست ، آنها بر اساس دو عملکرد اصلی هستند: هش قفل و تایملاک.

هشلاک همان چیزی است که مانع از هزینه شدن بودجه می شود مگر اینکه قطعه ای از داده ها فاش شود (کلید آلیس در مثال قبلی). Timelock تابعی است که اطمینان حاصل می کند قرارداد فقط در یک بازه زمانی از پیش تعیین شده قابل اجرا است. در نتیجه ، استفاده از HTLC نیاز به اعتماد را برطرف می کند زیرا آنها مجموعه خاصی از قوانین را ایجاد می کنند که از اجرای جزئی مبادله های اتمی جلوگیری می کند.

مزایای مبادله اتمی

بزرگترین مزایای مبادله اتمی همه مربوط به ماهیت غیرمتمرکز بودن آن است. با حذف نیاز به مبادله متمرکز یا هر نوع واسطه دیگر ، می توان مبادله های میان زنجیره ای را بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر توسط دو (یا بیشتر) انجام داد. همچنین سطحامنیتی افزایش یافته است زیرا کاربران نیازی به پرداخت وجوه خود به یک صرافی متمرکز یا شخص ثالث ندارند. در عوض ، معاملات می توانند مستقیماً از طریق کیف پول شخصی کاربران انجام شود.

همچنین ، این شکل از معاملات نظیر به نظیر هزینه های عملیاتی بسیار کمتری دارد زیرا هزینه های معاملاتی یا بسیار کم است یا وجود ندارد. سرانجام ، مبادله اتمی این امکان را می دهد که معاملات بسیار سریع و با درجات بالاتر از قابلیت همکاری انجام شود. به عبارت دیگر ، می توان بدون استفاده از بیت کوین یا Ethereum به عنوان یک کوین واسطه ، altcoins را مستقیماً مبادله کرد.

مبادله اتمی چیست؟هرآنچه باید بدانید.

محدودیت های مبادله اتمی

چند شرط وجود دارد که باید برای انجام یک مبادله اتمی رعایت شود ، و اینها احتمالاً موانعی را برای استفاده گسترده از این روش ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، برای انجام یک مبادله اتمی ، این دو ارز رمزپایه باید مبتنی بر بلاکچین هایی باشند که الگوریتم هش کردن یکسانی دارند (به عنوان مثال SHA-256 برای بیت کوین). همچنین ، آنها همچنین باید با HTLC و سایر قابلیت های قابل برنامه ریزی سازگار باشند.

به غیر از این ، مبادله اتمی نگرانی هایی درباره حریم خصوصی کاربران ایجاد می کند. دلیل این امر این است که مبادله ها و معاملات درون زنجیره ای می تواند به سرعت در یک جستجوگر بلاکچین ردیابی شود ، و پیوند دادن آدرس ها را آسان می کند. یک پاسخ کوتاه مدت به این مشکل استفاده از ارزهای رمزپایه متمرکز بر حریم خصوصی به عنوان راهی برای کاهش مواجهه است. هنوز ، بسیاری از توسعه دهندگان در حال استفاده از امضاهای دیجیتالی در مبادله اتمی به عنوان یک راه حل مطمئن تر هستند.

چرا آنها مهم هستند؟

مبادله های اتمی پتانسیل زیادی برای بهبود فضای ارزهای رمزنگاری شده دارند و هنوز در مقیاس وسیع تری آزمایش نشده اند. معاملات بین زنجیره ای در نهایت می تواند بسیاری از مشکلاتی را که بخشی از بیشتر مبادلات متمرکز هستند ، حل کند. اگرچه این صرافی ها تا امروز سیستم های ارز رمزنگاری شده را حفظ کرده اند ، اما نگرانی های زیادی در مورد آنها وجود دارد. برخی از این موضوعات عبارتند از:

آسیب پذیری بیشتر

نگه داشتن بسیاری از منابع با ارزش در یک مکان ، آنها را در برابر هک شدن آسیب پذیرتر می کند و مبادلات متمرکز اهداف اصلی برای دزدان دریایی دیجیتال هستند.

سو مدیریت وجوه و خطای انسانی

مبادلات متمرکز توسط مردم اداره می شود. اگر کسانی که در نقش های مهم هستند اشتباه کنند یا رهبران در مورد عملکرد مبادله گزینه های نادرستی انتخاب کنند ، وجوه کاربران می تواند به خطر بیفتد.

هزینه های عملیاتی بالاتر

صرافی های متمرکز هزینه برداشت و تجارت بالاتری دارند.

ناکارآمدی در رابطه با تقاضای حجم

هنگامی که فعالیت بازار بسیار شدید می شود ، مبادلات متمرکز معمولاً از عهده مقابله با افزایش تقاضای تجاری بر نمی آیند و باعث می شوند سیستم کند شود یا آفلاین شود.

مقررات

در اکثر کشورها ، تنظیم ارز رمزنگاری بسیار ایده آل نیست. هنوز نگرانی های زیادی پیرامون تصویب و مدیریت دولت وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *