استخراج ارز رمزنگاری یا ماینینگ شده فرآیندی است که در آن معاملات بین کاربران تأیید و به دفتر عمومی بلاکچین اضافه می شود. فرآیند استخراج همچنین مسئول معرفی کوین های جدید به عرضه موجود در گردش است و یکی از عناصر اصلی است که به ارزهای رمزپایه اجازه می دهد بدون نیاز به مرجع مرکزی شخص ثالث به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر کار کنند.

به طور کلی ماینینگ فرآیندی است که در آن شبکه‌های کامپیوترهای تخصصی با قدرت پردازش خود تراکنش ها را تایید کرده و امنیت شبکه را تامین می کنند. در طی این فرآیند اطلاعات تراکنش ها در بلاک ها ثبت شده و به بلاکچین اضافه می شود و  ارز دیجیتال جدید تولید و منتشر می شود که به عنوان پاداش بلاک به استخراج کنندگان یا ماینر ها اهدا می شود.

این یک دایره با فضیلت است: استخراج‌کنندگان بلاکچین را حفظ و ایمن می‌کنند، بلاکچین به آنها کوین جایزه می‌دهد، کوین ها انگیزه‌ای برای ماینرها برای حفظ بلاکچین فراهم می‌کنند.

بیت کوین محبوب ترین و ثابت ترین نمونه ارز رمزپایه قابل استخراج است ، اما شایان ذکر است که همه ارزهای رمزپایه قابل استخراج نیستند. استخراج بیت کوین بر اساس الگوریتمی اجماع به نام اثبات کار است.

ماینینگ یا استخراج ارز رمزنگاری شده چگونه اتفاق می افتد؟

ماینینگ چگونه کار می کند؟

ممکن است به این فکر کرده باشید که خودتان استخراج بیت کوین را امتحان کنید. یک دهه پیش، هر کسی که یک کامپیوتر خانگی مناسب داشت می‌توانست این کار را انجام دهد. اما با رشد بلاکچین، قدرت محاسباتی مورد نیاز برای حفظ ماینینگ افزایش یافته است. (در اکتبر ۲۰۱۹، برای استخراج یک بیت کوین به ۱۲ تریلیون برابر بیشتر از زمانی که اولین بلاک ها در ژانویه ۲۰۰۹ استخراج شد، به قدرت محاسباتی نیاز بود.)

در نتیجه، استخراج بیت کوین انفرادی و بدون تجهیزات پیشرفته بعید است برای علاقمندان سودآور باشد. این روزها تقریباً تمام ماینینگ ها در حال حاضر توسط شرکت های تخصصی یا گروه هایی از افراد انجام می شود که منابع خود را با هم ترکیب می کنند. اما هنوز هم خوب است بدانید که چگونه کار می کند ؟

کامپیوترهای تخصصی محاسبات مورد نیاز را برای تایید و ثبت هر تراکنش جدید بیت کوین و اطمینان از ایمن بودن بلاک چین انجام می دهند. تأیید بلاکچین به مقدار زیادی از قدرت محاسباتی نیاز دارد که به طور داوطلبانه توسط ماینرها ارائه می شود. استخراج بیت کوین بسیار شبیه به راه اندازی یک مرکز داده بزرگ است. شرکت‌ها سخت‌افزار ماینینگ را خریداری می‌کنند و هزینه برق مورد نیاز برای فعال نگه داشتن (و خنک) آن را پرداخت می‌کنند. برای اینکه این کار سودآور باشد، ارزش کوین های به دست آمده باید بیشتر از هزینه استخراج آن کوین ها باشد.

انگیزه ماینرها چیست؟

این شبکه یک قرعه کشی برگزار می کند. هر کامپیوتر موجود در شبکه اولین کسی است که یک عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال معروف به “هش” را حدس می‌زند. هر چه رایانه سریعتر بتواند حدس‌ها را بیرون بیاورد، احتمال کسب پاداش توسط ماینر بیشتر می‌شود. برنده دفتر کل بلاکچین را با تمام تراکنش‌های تازه تأیید شده به‌روزرسانی می‌کند – به این ترتیب یک «بلاک» تأیید شده جدید حاوی همه آن تراکنش‌ها به زنجیره اضافه می‌کند – و مقدار از پیش تعیین‌شده بیت‌کوین تازه تولید شده به او تعلق می‌گیرد. (به طور متوسط، هر ده دقیقه این اتفاق می افتد.)

تا اواخر سال ۲۰۲۰، پاداش بلاک ۶٫۲۵ بیت کوین بود – اما در سال ۲۰۲۴ و هر چهار سال پس از آن به نصف کاهش می یابد. در واقع، با افزایش سختی استخراج، پاداش همچنان کاهش می یابد تا زمانی که بیت کوین دیگری برای استخراج باقی نماند. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. بلاک نهایی از نظر تئوری باید در سال ۲۱۴۰ استخراج شود. از آن نقطه به بعد، ماینرها دیگر به بیت کوین تازه صادر شده به عنوان پاداش متکی نخواهند بود، بلکه به کارمزدی که برای انجام تراکنش دریافت می کنند متکی خواهند بود.

ماینینگ یا استخراج ارز رمزنگاری شده چگونه اتفاق می افتد؟

چرا ماینینگ مهم است؟

فراتر از انتشار کوین های جدید در گردش، استخراج برای امنیت بیت‌کوین (و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال) اصلی ترین عنصر است. این فرآیند بلاکچین را تأیید و ایمن می کند، که به ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا بدون نیاز به نظارت شخص ثالث عمل کنند و انگیزه را برای ماینرها ایجاد می کند تا با قدرت محاسباتی خود به شبکه کمک کنند.

 استخرهای استخراج

در حالی که پاداش بلاک به ماینری اعطا می شود که ابتدا هش معتبر را کشف کند ، احتمال یافتن هش برابر با بخشی از کل توان استخراج در شبکه است. ماینرها با درصد کمی از توان استخراج ، شانس بسیار کمی برای کشف بلاک بعدی به خودی خود دارند. استخرهای استخراج برای حل این مشکل ایجاد شده اند. این به معنای تجمع منابع توسط ماینرهایی است که قدرت پردازش خود را از طریق یک شبکه تقسیم می کنند ، تا بتوانند پاداش را به طور مساوی بین هر کس با توجه به میزان کار آنها در یافتن یک بلاک در استخر تقسیم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *