قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یک قرارداد خوداجرایی است که شرایط توافق نامه بین خریدار و فروشنده مستقیماً در خطوط کد نوشته شده است. کد و توافقات موجود در آن در شبکه توزیع شده و غیرمتمرکز بلاکچین وجود دارد. کد اجرا را کنترل می کند و معاملات قابل پیگیری و برگشت ناپذیر هستند.

قراردادهای هوشمند اجازه می دهد معاملات و توافق نامه های مطمئن بدون نیاز به مرجع مرکزی ، سیستم حقوقی یا سازوکار اجرایی خارجی در بین اشخاص ناشناس ، گمنام انجام شود.

در حالی که فناوری بلاکچین در درجه اول به عنوان پایه و اساس بیت کوین تصور می شود ، اما فراتر از حمایت از ارز مجازی پیشرفت کرده است.

نیک سابو ، دانشمند رایانه ای آمریکایی که در سال ۱۹۹۸ ارز مجازی به نام “بیت طلا” را اختراع کرد ، قراردادهای هوشمند را به عنوان پروتکل های معاملاتی رایانه ای تعریف می کند که شرایط یک قرارداد را اجرا می کنند.

قراردادهای هوشمند معاملات را قابل پیگیری ، شفاف و برگشت ناپذیر می کند.

 

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

قراردادهای هوشمند برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ توسط نیک زابو ، دانشمند رایانه ای آمریکایی که ۱۰ سال قبل از اختراع بیت کوین یک ارز مجازی به نام “بیت طلا” اختراع کرد ، ارائه شد. در حقیقت ، شایعه اغلب عنوان می شود که Satoshi Nakamoto واقعی ، مخترع ناشناس بیت کوین است ، که وی آن را انکار کرده است.

Szabo قراردادهای هوشمند را به عنوان پروتکل های معاملاتی رایانه ای تعریف می کند که شرایط یک قرارداد را اجرا می کنند. او می خواست عملکرد روش های معاملات الکترونیکی مانند POS  (نقطه فروش) را به حوزه دیجیتال گسترش دهد.

سابو در مقاله خود همچنین اجرای قراردادی را برای دارایی های مصنوعی مانند مشتقات و اوراق قرضه پیشنهاد داده است. سزابو نوشت :

“این اوراق بهادار جدید با ترکیب اوراق بهادار (مانند اوراق قرضه) و مشتقات (اختیارات و معاملات آتی) به طرق بسیار متنوعی شکل می گیرد. ساختارهای بسیار پیچیده برای پرداخت ها اکنون می توانند در قراردادهای استاندارد ساخته شده و با هزینه های معاملاتی پایین معامله شوند. ، به دلیل تجزیه و تحلیل رایانه ای این ساختارهای اصطلاح پیچیده. “

Solidity

Solidity یک زبان شی گرا و سطح بالا برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که رفتار حساب ها را در کشور Ethereum کنترل می کنند.

Solidity تحت تأثیر C ++ ، Python و JavaScript قرار گرفت و برای هدف قرار دادن ماشین مجازی (Ethereum) (EVM) طراحی شده است. Solidity بصورت ایستا تایپ می شود ، از ویژگی های ارثی ، کتابخانه ها و انواع پیچیده تعریف شده توسط کاربر پشتیبانی می کند.

با Solidity می توانید قراردادهایی را برای استفاده از قبیل رأی دادن ، سرمایه گذاری گسترده ، حراج کور ، و کیف پول های چند امضایی ایجاد کنید.

هنگام استقرار قراردادها ، باید از آخرین نسخه Solidity منتشر شده استفاده کنید. این به این دلیل است که شکستن تغییرات و همچنین ویژگی های جدید و رفع اشکالات به طور منظم معرفی می شوند. ما در حال حاضر از شماره نسخه ۰٫x برای نشان دادن این سرعت سریع تغییر استفاده می کنیم.

Solidity به تازگی نسخه ۰٫۷٫x را منتشر کرده است که تغییرات زیادی را ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *