فارمینگ با بازده در امور مالی غیرمتمرکز DeFi چیست؟

فارمینگ راهی است برای ساختن رمزنگاری بیشتر با رمزنگاری خود. این شامل شما می شود که وجوه خود را از طریق جادوی برنامه های رایانه ای به نام قراردادهای هوشمند به دیگران وام دهید. در ازای خدمات خود ، هزینه هایی را به صورت رمزنگاری کسب می کنید. به اندازه کافی ساده است.

فارمرهای بازده از استراتژی های بسیار پیچیده ای استفاده خواهند کرد. آنها رمزگذارهای خود را به طور مداوم بین بازارهای مختلف وام جابجا می کنند تا محصول خود را به حداکثر برسانند. آنها همچنین در مورد بهترین استراتژی های تولید محصول بسیار محرمانه عمل خواهند کرد. چرا؟ هرچه افراد بیشتر در مورد یک استراتژی بدانند ، ممکن است تأثیر آن کمتر باشد. فارم بازده غرب وحشی مالی غیرمتمرکز DeFi است ، جایی که فارمرها برای بدست آوردن فرصتی برای پرورش بهترین محصولات با یکدیگر رقابت می کنند.

جنبش مالیات غیرمتمرکز DeFi پیشتاز نوآوری در فضای بلاکچین بوده است. چه چیزی برنامه های DeFi را منحصر به فرد می کند؟ آنها مجاز نیستند ، به این معنی که هر کسی (یا هر چیزی ، مانند یک قرارداد هوشمند) با اتصال به اینترنت و کیف پول پشتیبانی شده می تواند با آنها تعامل کند. علاوه بر این ، آنها معمولاً به هیچ متولی یا واسطه ای اعتماد ندارند. به عبارت دیگر ، آنها بی اعتماد هستند. بنابراین ، این خصوصیات چه موارد استفاده جدیدی را فعال می کنند؟

یکی از مفاهیم جدیدی که به وجود آمده است ، تولید محصول است. این یک روش جدید برای کسب پاداش با دارایی های رمز ارز با استفاده از پروتکل های نقدینگی غیرمجاز است. این اجازه می دهد تا هر کسی با استفاده از اکوسیستم غیر متمرکز “لگوهای پول” ساخته شده در Ethereum ، درآمد منفعل کسب کند. در نتیجه ، تولید محصول ممکن است نحوه HODL سرمایه گذاران را در آینده تغییر دهد.

فارمینگ چیست؟

فارمینگ ، که به آن استخر نقدینگی نیز گفته می شود ، راهی برای تولید پاداش با دارایی های رمز ارز است. به زبان ساده ، این به معنای قفل کردن ارزهای رمزپایه و دریافت پاداش است.

به تعبیری ، می توان محصول پرورشی را با تقارن موازی کرد. با این حال ، در پس زمینه پیچیدگی های زیادی وجود دارد. در بسیاری از موارد ، با کاربرانی به نام تأمین کنندگان نقدینگی LP کار می کنند که بودجه هایی را به مجموعه نقدینگی اضافه می کنند.

فارمینگ چیست و چگونه کار میکند؟ آشنایی با استخرهای نقدینگی

استخر نقدینگی چیست؟

در واقع این یک قرارداد هوشمند است که شامل بودجه است. در ازای تأمین نقدینگی به استخر ، LP ها پاداش می گیرند. این پاداش ممکن است از هزینه های تولید شده توسط سیستم عامل DeFi یا منبع دیگر باشد.

برخی از استخرهای نقدینگی جوایز خود را با چندین رمز پرداخت می کنند. سپس آن توکن های پاداش ممکن است به استخرهای نقدینگی دیگر واریز شود تا در آنجا پاداش کسب کنید و غیره. شما هم اکنون می توانید ببینید که چگونه استراتژی های فوق العاده پیچیده می توانند خیلی سریع ظهور کنند. اما ایده اصلی این است که یک تامین کننده نقدینگی وجوه خود را به یک گروه نقدینگی واریز می کند و در ازای آن پاداش می گیرد.

تولید محصول معمولاً با استفاده از توکن های ERC-20 در Ethereum انجام می شود و جوایز نیز معمولاً نوعی رمز ERC-20 است. این ممکن است در آینده تغییر کند. چرا؟ در حال حاضر ، بیشتر این فعالیت ها در اکوسیستم اتریوم اتفاق می افتد.

با این حال ، پل های متقاطع و سایر پیشرفت های مشابه ممکن است به برنامه های DeFi اجازه دهد تا در آینده بلاکچین شوند. این بدان معنی است که آنها می توانند با بلاکچین های دیگری که از قابلیت های قرارداد هوشمند نیز پشتیبانی می کنند ، اجرا شوند.

فارمرهای محصول معمولاً وجوه خود را بین پروتکل های مختلف در جستجوی بازده بالا جابجا می کنند. در نتیجه ، سیستم عامل های DeFi همچنین می توانند انگیزه های اقتصادی دیگری برای جذب سرمایه بیشتر به سیستم عامل خود فراهم کنند. درست مانند مبادلات متمرکز ، نقدینگی تمایل به جذب نقدینگی بیشتری دارد.

چه چیزی رونق تولید محصول را آغاز کرد؟

علاقه شدید ناگهانی به تولید محصول را می توان به راه اندازی رمز COMP – توکن حاکمیت اکوسیستم مالی کامپاند نسبت داد. توکن های حاکمیت به دارندگان توکن حقوق حاکمیت اعطا می کنند. اما اگر می خواهید شبکه را تا حد امکان غیرمتمرکز کنید چگونه این توکن ها را توزیع می کنید؟

یک روش معمول برای شروع یک بلاکچین غیرمتمرکز ، توزیع این توکن های حاکمیت به صورت الگوریتمی ، با مشوق های نقدینگی است. این امر تأمین کنندگان نقدینگی را با “تأمین نقدینگی پروتکل” توکن جدید جذب می کند.

اگرچه این محصول فارم نیست ، اما راه اندازی COMP باعث محبوبیت این نوع مدل توزیع رمز می شود. از آن زمان ، سایر پروژه های DeFi برای جذب نقدینگی به اکوسیستم های خود ، طرح های ابتکاری ارائه داده اند.

ارزش کل قفل شده TVL چیست؟

بنابراین ، چه راهی خوب برای اندازه گیری سلامت کلی صحنه فارمینگ محصول بازده DeFi است؟ ارزش کل قفل شده (TVL) این میزان محصور بودن رمزنگاری در وام های DeFi و انواع دیگر بازارهای پول را اندازه گیری می کند.

به تعبیری ، TVL کل نقدینگی در استخرهای نقدینگی است. این یک شاخص مفید برای اندازه گیری سلامت DeFi و بازار تولید محصول به عنوان یک کل است. همچنین یک معیار موثر برای مقایسه “سهم بازار” پروتکل های مختلف DeFi است.

مکان خوبی برای ردیابی TVL پالس دفی است. می توانید بررسی کنید کدام سیستم عامل ها بیشترین میزان ETH یا سایر رمزهای رمزگذاری شده را دارند که در DeFi قفل شده اند. این می تواند یک ایده کلی در مورد وضعیت فعلی تولید محصول به شما ارائه دهد.

به طور طبیعی ، هرچه مقدار بیشتری قفل شود ، تولید محصول بیشتر ممکن است ادامه داشته باشد. شایان ذکر است که می توانید TVL را با ETH ، USD یا حتی BTC اندازه گیری کنید. هر یک از آنها چشم انداز متفاوتی از وضعیت بازارهای پول DeFi به شما ارائه می دهند.

فارمینگ چیست و چگونه کار میکند؟ آشنایی با استخرهای نقدینگی

فارمینگ عملکرد چگونه کار می کند؟

تولید محصول با مدلی به نام سازنده بازار خودکار AMM ارتباط نزدیک دارد. به طور معمول شامل تأمین کنندگان نقدینگی LP و مجموعه نقدینگی است. بیایید ببینیم چگونه کار می کند.

تأمین کنندگان نقدینگی وجوه خود را به یک گروه نقدینگی واریز می کنند. این مجموعه یک بازار را تأمین می کند که در آن کاربران می توانند به آنها وام بدهند ، وام بگیرند و یا ارز عوض کنند. استفاده از این سیستم عامل ها مستلزم هزینه هایی است که سپس به تأمین کنندگان نقدینگی با توجه به سهم آنها از مجموعه نقدینگی پرداخت می شود. این اساس کارکرد AMM است.

با این حال ، پیاده سازی ها می توانند بسیار متفاوت باشند – نیازی به گفتن نیست که این یک فناوری جدید است. تردیدی نیست که ما شاهد رویکردهای جدیدی هستیم که با پیاده سازی های فعلی بهبود می یابد.

علاوه بر کارمزد ، انگیزه دیگری برای اضافه کردن وجوه به صندوق نقدینگی می تواند توزیع رمز جدید باشد. به عنوان مثال ، ممکن است راهی برای خرید رمز در بازار آزاد وجود نداشته باشد ، فقط در مقادیر کم. از طرف دیگر ، ممکن است با تأمین نقدینگی یک استخر خاص ، انباشته شود.

قوانین توزیع همه به اجرای منحصر به فرد پروتکل بستگی دارد. نکته اصلی این است که تأمین کنندگان نقدینگی براساس میزان نقدینگی که در اختیار آنها قرار می دهند بازدهی دریافت می کنند.

وجوه سپرده شده معمولاً استیبل کوین هایی است که به دلار آمریکا متصل می شوند – البته این یک نیاز کلی نیست. برخی از رایج ترین استیبل کوین که در DeFi استفاده می شوند ، DAI ، USDT ، USDC ، BUSD و غیره هستند. برخی از پروتکل ها توکن هایی را نشان می دهند که کوین های واریز شده شما را در سیستم نشان می دهند. به عنوان مثال ، اگر DAI را به Compound واریز کنید ، cDAI یا Compound DAI دریافت خواهید کرد. اگر ETH را به Compos واریز کنید ، CETH دریافت خواهید کرد.

همانطور که می توانید تصور کنید ، لایه های پیچیدگی زیادی در این امر وجود دارد. شما می توانید cDAI خود را به پروتکل دیگری واریز کنید که رمز سوم را برای نشان دادن cDAI شما نشان می دهد. و به همین ترتیب ، و غیره این زنجیره ها می توانند واقعاً پیچیده و سخت پیگیری شوند.

محصول فارمینگ چگونه محاسبه می شود؟

به طور معمول ، بازده فارمینگ برآورد شده سالانه محاسبه می شود. این بازدهی را که می توانید در طول یک سال انتظار داشته باشید برآورد می کند.

برخی از معیارهای متداول ، نرخ سالانه APR و درصد سالانه APY هستند. تفاوت بین آنها این است که APR اثر ترکیب را در نظر نمی گیرد ، در حالی که APY این کار را انجام می دهد. ترکیب در این حالت به معنای سرمایه گذاری مجدد مستقیم سود برای ایجاد بازده بیشتر است. با این حال ، توجه داشته باشید که ممکن است از APR و APY به جای یکدیگر استفاده شود.

همچنین لازم به یادآوری است که این فقط برآورد و پیش بینی است. برآورد دقیق پاداش های کوتاه مدت نیز بسیار دشوار است. چرا؟ تولید محصول بازاری کاملاً رقابتی و سریع است و پاداش آن می تواند به سرعت در حال نوسان باشد. اگر یک استراتژی تولید محصول برای مدتی کار کند ، بسیاری از فارمرها از این فرصت استفاده می کنند و ممکن است بازده بالا را متوقف کند.

از آنجا که APR و APY از بازارهای قدیمی می آیند ، ممکن است لازم باشد DeFi معیارهای مربوط به خود را برای محاسبه بازده پیدا کند. با توجه به سرعت سریع DeFi ، بازدهی تخمینی هفتگی یا حتی روزانه ممکن است منطقی تر باشد.

وثیقه گذاری در DeFi چیست؟

به طور معمول ، اگر دارایی قرض می گیرید ، برای تأمین وام خود باید وثیقه بگذارید. این اساساً به عنوان بیمه وام شما عمل می کند. این چگونه مرتبط است؟ این بستگی به این دارد که وجوه خود را به چه پروتکلی تأمین می کنید ، اما ممکن است لازم باشد نسبت وثیقه خود را کاملاً زیر نظر داشته باشید.

اگر ارزش وثیقه شما به زیر آستانه مورد نیاز پروتکل برسد ، ممکن است وثیقه شما در بازار آزاد تصفیه شود. برای جلوگیری از تصفیه چه کاری می توانید انجام دهید؟ می توانید وثیقه بیشتری اضافه کنید.

برای تکرار ، هر سیستم عامل قوانین خاص خود را برای این منظور دارد ، یعنی نسبت وثیقه مورد نیاز خود را. علاوه بر این ، آنها معمولاً با مفهومی به نام وثیقه بیش از حد کار می کنند. این بدان معناست که وام گیرندگان باید ارزش بیشتری از آنچه می خواهند وام بگیرند ، واریز کنند. چرا؟ برای کاهش خطر سقوط شدید بازار ، مقدار زیادی وثیقه در سیستم را نقض می کند.

بنابراین ، بگذارید بگوییم پروتکل وام مورد استفاده شما به نسبت وثیقه ۲۰۰٪ نیاز دارد. این بدان معناست که به ازای هر ۱۰۰ دلار ارزشی که می گذارید ، می توانید ۵۰ دلار وام بگیرید. با این حال ، معمولاً افزودن وثیقه بیشتر از حد ضروری برای کاهش خطر تصفیه حتی بیشتر امن است. با این اوصاف ، بسیاری از سیستم ها از نسبت های وثیقه بسیار بالا (مانند ۷۵۰٪) استفاده می کنند تا کل سیستم عامل نسبتاً از خطر تصفیه در امان بماند.

خطرات فارمینگ

فارمینگ ساده نیست. سودآورترین استراتژی های فارمینگ بسیار پیچیده است و فقط برای کاربران پیشرفته توصیه می شود. علاوه بر این ، فارمینگ به طور کلی برای کسانی که سرمایه زیادی برای استقرار دارند (به عنوان مثال نهنگ ها) مناسب تر است.

فارمینگ به همان آسانی که به نظر می رسد آسان نیست و اگر نمی دانید چه کاری انجام می دهید ، احتمالاً ضرر خواهید کرد. ما در مورد چگونگی انحلال وثیقه شما بحث کردیم. اما شما باید از چه خطرات دیگری آگاه باشید؟

یکی از خطرهای آشکار فارمینگ ، قراردادهای هوشمند است. با توجه به ماهیت DeFi ، بسیاری از پروتکل ها توسط تیم های کوچک با بودجه محدود ساخته و توسعه می یابند. این می تواند خطر بروز اشکالات قرارداد هوشمند را افزایش دهد.

حتی در مورد پروتکل های بزرگتر که توسط موسسات معتبر حسابرسی می شوند ، آسیب پذیری ها و اشکالات به طور مداوم کشف می شوند. با توجه به ماهیت تغییر ناپذیر بلاکچین ، این می تواند منجر به از دست رفتن سرمایه کاربران شود. هنگام قفل کردن وجوه خود در یک قرارداد هوشمند ، باید این را در نظر بگیرید.

علاوه بر این ، یکی از بزرگترین مزایای DeFi نیز یکی از بزرگترین خطرات آن است. این ایده ترکیب پذیری است. بیایید ببینیم که چگونه بر عملکرد محصول تأثیر می گذارد.

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم ، پروتکل های DeFi غیرمجاز هستند و می توانند به طور یکپارچه با یکدیگر ادغام شوند. این بدان معنی است که کل اکوسیستم DeFi به شدت به هر یک از عناصر سازنده آن متکی است. این همان چیزی است که وقتی می گوییم این برنامه ها قابل ترکیب هستند – به راحتی می توانند با هم کار کنند.

چرا این یک خطر است؟ خوب ، اگر فقط یکی از بلاک های سازنده مطابق با هدف کار نکند ، ممکن است کل اکوسیستم آسیب ببیند. این همان چیزی است که یکی از بزرگترین خطرات برای فارمرها و استخرهای نقدینگی را به همراه دارد. شما نه تنها باید به پروتکلی که وجوه خود را به آن واریز می کنید اعتماد کنید بلکه به همه پروتکل های دیگر نیز ممکن است اعتماد شود.

فارمینگ چیست و چگونه کار میکند؟ آشنایی با استخرهای نقدینگی

عملکرد سیستم عامل ها و پروتکل های فارمینگ

چگونه می توانید این جوایز فارمینگ را بدست آورید؟ خوب ، روش مشخصی برای انجام کار فارمینگ وجود ندارد. در حقیقت ، استراتژی های تولید محصول ممکن است ساعت به ساعت تغییر کنند. هر پلت فرم و استراتژی قوانین و خطرات خاص خود را دارد. اگر می خواهید کار فارمینگ را شروع کنید ، باید با نحوه کارکرد پروتکل های نقدینگی غیرمتمرکز آشنا شوید.

ما از قبل ایده اصلی را می دانیم. شما وجوه را به یک قرارداد هوشمند واریز می کنید و در ازای آن پاداش می گیرید. اما پیاده سازی ها می توانند بسیار متفاوت باشند. به همین ترتیب ، سپرده گذاری کورکورانه وجوه بدست آمده خود و امید به بازده بالا ، ایده خوبی نیست. به عنوان یک قانون اساسی مدیریت ریسک ، شما باید بتوانید کنترل سرمایه گذاری خود را حفظ کنید.

بنابراین ، محبوب ترین سیستم عامل هایی که فارمرهای بهره وری استفاده می کنند کدامند؟ این یک لیست گسترده نیست ، فقط مجموعه ای از پروتکل ها است که هسته اصلی آنها برای تولید استراتژی های فارمینگ است.

Compound

کامپاند یک بازار پول الگوریتمی است که به کاربران اجازه می دهد دارایی را قرض دهند و قرض بگیرند. هر کسی که کیف پول Ethereum داشته باشد می تواند دارایی های موجودی مجموعه نقدینگی Compound را تأمین کند و پاداشهایی بدست آورد که بلافاصله شروع به ترکیب کند. نرخ ها از نظر الگوریتمی بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می شوند.

Compound یکی از پروتکل های اصلی اکوسیستم تولید محصول است.

Maker DAO

Maker یک پلت فرم اعتباری غیرمتمرکز است که از ایجاد DAI پشتیبانی می کند ، یک الگوریتم پایدار Bitcoin به ارزش USD وابسته است. هر کسی می تواند Maker Vault را در جایی که دارایی های وثیقه مانند ETH ، BAT ، USDC یا WBTC را قفل می کند ، باز کند. آنها می توانند DAI را به عنوان بدهی در مقابل این وثیقه ای که قفل کرده اند تولید کنند. این بدهی در طول زمان با بهره ای روبرو می شود که هزینه ثبات نامیده می شود – نرخ آن توسط دارندگان رمز MKR تعیین می شود.

کشاورزان بازده ممکن است برای استفاده در استراتژی های تولید محصول از Maker برای تهیه DA استفاده کنند.

Synthetix

Synthetix یک پروتکل دارایی مصنوعی است. این اجازه می دهد تا هر کسی قفل سهام (Synthetix Network Token) (SNX) یا ETH به عنوان وثیقه و ضرب و شتم دارایی های مصنوعی در برابر آن. چه چیزی می تواند یک دارایی مصنوعی باشد؟ عملا هر چیزی که دارای قیمت خوراک قابل اعتمادی باشد. این اجازه می دهد تا تقریباً هر دارایی مالی به سیستم عامل Synthetix اضافه شود.

Synthetix ممکن است اجازه دهد انواع دارایی ها در آینده برای تولید محصول استفاده شود. آیا می خواهید از کیسه های طلای بلند مدت خود در استراتژی های تولید محصول استفاده کنید؟ دارایی های مصنوعی ممکن است راهی برای پیش بردن باشد.

Aave

Aave یک پروتکل غیرمتمرکز برای وام است. نرخ بهره براساس شرایط فعلی بازار به صورت الگوریتمی تنظیم می شود. وام دهندگان در ازای دریافت وجه خود aTokens دریافت می کنند. این علامت ها بلافاصله پس از واریز ، شروع به کسب و افزایش سود می کنند. Aave همچنین قابلیت های پیشرفته تری مانند وام های فلاش را نیز فراهم می کند.

به عنوان یک پروتکل وام و وام غیر متمرکز ، Aave به شدت توسط  فارمرها استفاده می شود.

Uniswap

Uniswap یک پروتکل تبادل غیرمتمرکز DEX است که امکان تعویض رمزهای غیر قابل اعتماد را فراهم می کند. ارائه دهندگان نقدینگی برای ایجاد بازار ارزش معادل دو توکن را واریز می کنند. سپس بازرگانان می توانند با آن مجموعه نقدینگی معامله کنند. در ازای تأمین نقدینگی ، تأمین کنندگان نقدینگی از معاملاتی که در استخر آنها اتفاق می افتد کارمزد می گیرند.

Uniswap به دلیل ماهیت بدون اصطکاک یکی از محبوب ترین سیستم عامل ها برای مبادله رمزهای بی اعتماد بوده است. این می تواند برای استراتژی های تولید محصول مفید باشد.

Yearn.finance

Yearn.finance یک اکوسیستم غیر متمرکز جمع کننده خدمات وام مانند Aave ، Compound و سایر خدمات است. این هدف با بهینه سازی وام های رمز با یافتن سودآورترین خدمات وام ، بهینه سازی می شود. وجوه با واریز به تعویض دوره ای برای به حداکثر رساندن سود به yTokens تبدیل می شوند.

Yearn.finance برای فارمرهایی مفید است که پروتکل می خواهند و به طور خودکار بهترین راهکارها را برای آنها انتخاب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *