طرح Ponzi چیست؟

طرح Ponzi یک کلاهبرداری متقلبانه است که امیدوار است نرخ بالایی از بازده داشته باشد و ریسک کمی برای سرمایه گذاران داشته باشد. طرح Ponzi یک کلاهبرداری متقلبانه است که با پول گرفته شده از سرمایه گذاران بعدی بازدهی را برای سرمایه گذاران قبلی ایجاد می کند.

این شبیه به یک طرح هرمی است از این رو که هر دو مبتنی بر استفاده از وجوه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت به پشتوانه های قبلی هستند.

هر دو طرح Ponzi و هرم در نهایت زمانی که سیل سرمایه گذاران جدید خشک شود و پول کافی برای خرید وجود نداشته باشد ، از بین می روند.

روشهای کلیدی

همانند طرح هرمی ، طرح Ponzi با به دست آوردن سرمایه گذاران جدید که به آنها قول می دهند سود زیادی بدست بیاورند بدون هیچ گونه خطر ، بازدهی را برای سرمایه گذاران مسن ایجاد می کند.

پیش بینی هر دو ترتیب تقلب در مورد استفاده از وجوه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت به پشتوانه های قبلی است.

شرکت هایی که در یک طرح Ponzi شرکت می کنند تمام انرژی خود را برای جذب مشتری های جدید برای سرمایه گذاری متمرکز می کنند.

درک طرح های پانزی

طرح Ponzi یک کلاهبرداری در سرمایه گذاری است که در آن به مشتریان وعده داده می شود که سود زیادی را بدون هیچ خطری دریافت کنند. شرکت هایی که در یک طرح Ponzi شرکت می کنند تمام انرژی خود را برای جذب مشتری های جدید برای سرمایه گذاری متمرکز می کنند.

این درآمد جدید برای پرداخت بازده سرمایه گذاران اصلی استفاده می شود که به عنوان سود حاصل از یک معامله قانونی مشخص شده است. طرح های پانزی برای ادامه بازده سرمایه گذاران قدیمی به جریان مداوم سرمایه گذاری های جدید متکی هستند. وقتی این جریان تمام شود ، این طرح از بین می رود.

طرح های Ponzi چیست؟آشنایی با اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال

منشأ طرح Ponzi

اصطلاح “طرح Ponzi” پس از کلاهبرداری به نام چارلز پانزی در سال ۱۹۱۹ ابداع شد. با این حال ، اولین موارد ثبت شده از این نوع کلاهبرداری های سرمایه گذاری را می توان در اواسط تا اواخر دهه ۱۸۰۰ جستجو کرد و توسط آدل اسپیتزدر در آلمان تنظیم شد و سارا هاو در ایالات متحده در حقیقت ، روش هایی که به عنوان طرح Ponzi شناخته شد ، در دو رمان جداگانه نوشته شده توسط چارلز دیکنز ، مارتین چولگزویت ، در سال ۱۸۴۴ و دوریل کوچک در ۱۸۵۷ منتشر شده است.

طرح اصلی چارلز پونزی در سال ۱۹۱۹ معطوف به خدمات پستی ایالات متحده بود. سرویس پستی ، در آن زمان ، کوپن های پاسخ بین المللی تهیه کرده بود که به یک فرستنده امکان می دهد پیش از خرید پست هزینه کند و آن را در مکاتبات خود قرار دهد. گیرنده کوپن را به یک اداره پست محلی می برد و آن را با تمبرهای پست الکترونیکی اولویت دار مورد نیاز برای ارسال پاسخ عوض می کند.

 طرح های پونزی برای ادامه بازده سرمایه گذاران قدیمی به جریان مداوم سرمایه گذاری های جدید متکی هستند.

این نوع مبادله به عنوان آربیتراژ شناخته می شود که عملی غیرقانونی نیست. اما پونزی حریص شد و تلاش خود را گسترش داد.

وی تحت عنوان شرکت خود ، شرکت بورس اوراق بهادار ، قول بازگشت ۵۰٪ در ۴۵ روز یا ۱۰۰٪ در ۹۰ روز را داد. به دلیل موفقیت وی در طرح تمبر پستی ، بلافاصله سرمایه گذاران جذب شدند. پونزی به جای سرمایه گذاری واقعی ، فقط توزیع مجدد آن را انجام داد و به سرمایه گذاران گفت که سود کسب کردند. این طرح تا اوت سال ۱۹۲۰ ادامه داشت ، زمانی که روزنامه بوستون پست شروع به تحقیق در مورد شرکت بورس اوراق بهادار کرد. در نتیجه تحقیقات روزنامه ، پونزی توسط مقامات فدرال در ۱۲ آگوست ۱۹۲۰ دستگیر شد و به چندین فقره کلاهبرداری از طریق پست متهم شد.

طرح Ponzi پرچم های قرمز

مفهوم طرح پونزی در سال ۱۹۲۰ به پایان نرسید. همزمان با تغییر فناوری ، طرح پونزی نیز تغییر کرد. در سال ۲۰۰۸ ، برنارد مادوف به دلیل اجرای یک طرح Ponzi که گزارش های تجاری را جعل می کرد و نشان می داد مشتری از سرمایه گذاری هایی که وجود ندارد سود کسب می کند ، محکوم شد .

صرف نظر از فناوری استفاده شده در طرح Ponzi ، اکثر آنها دارای ویژگی های مشابه هستند:

  • قول تضمینی برای بازده بالا با ریسک کم
  • جریان مداوم بازده صرف نظر از شرایط بازار
  • سرمایه گذاری هایی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت نشده اند
  • استراتژی های سرمایه گذاری که مخفیانه است یا توصیف آنها بسیار پیچیده است
  • مشتریان مجاز به مشاهده اسناد رسمی برای سرمایه گذاری خود نیستند
  • مشتریانی که در برداشتن پول خود با مشکل روبرو می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *