در این مقاله به یکی از مهم ترین فاکتور های سلامت شبکه به نام سختی استخراج یا Difficulty  خواهیم پرداخت.

اهمیت سختی استخراج یا Difficulty

اولین سوالی که در ذهن مخاطب ایجاد می شود علت وجود سختی استخراج یا Difficulty می باشد.میانگین مدت زمان ساخت بلاک در شبکه بیت کوین ۱۰ دقیقه می باشد که پس از ساخت بلاک جدید و پرداخت پاداش ماینر و اعتبار سنجی فول نود ها ،بلاک جدید به زنجیره ی بلاک ها اضافه خواهد شد .سختی استخراج به منظور کنترل زمان ساخت بلاک توسط ماینر ها در شبکه بیت کوین ایجاد شده است که به صورت دوره ی ۱۴ روزه یا به طور دقیق هر ۲۰۱۶ بلاک یک بار نسبت به سرعت استخراج به صورت داینامیکی تنظیم می شود.سختی استخراج در بلند مدت با تنظیم داینامیکی از ذخایر بیت کوین محافظت می کند.در صورتی که سختی استخراج در شبکه بیت کوین وجود نداشته باشد،بلاک ها در مدت زمان بالایی استخراج خواهند شد که منجر به از بین رفتن ماهیت کمیابی بیت کوین خواهد شد.

کمیابی و ارزش

به جرات کمیابی یکی از مهم ترین دلایل اهمیت و عملکرد فوق العاده بیت کوین در ۱۴ سال اخیر بوده است که ارتباط مستقیمی بر روی ارزش گذاری آن دارد.زمانی که فرآیند تولید و ساخت یک کالا سخت باشد،میزان عرضه و دسترسی به آن نیز کمتر خواهد بود که منجر به ارزشمندی آن خواهد شد.طلا یک مثال بارز برای این مفهوم می باشد زیرا فرآیند استخراج آن سخت می باشد که منجر به کمیابی و ارزشمندی آن شده است. اکنون نگاهی به بیت کوین خواهیم داشت :تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و فرآیند استخراج آن به دلیل هزینه های سنگین ماینینگ سخت می باشد و در کنار آن به دلیل وجود فرآیند هاووینگ و مفاهمیی مثل سختی استخراج،میزان عرضه آن در بلند مدت حفظ می شود و در هر دوره  زمانی کمیاب تر و ارزشمند تر خواهد شد.

افزایش و کاهش سختی استخراج یا Difficulty

میزان تغییرات در سختی استخراج در شبکه بیت کوین،به سرعت بلاک های ساخته شده و نرخ هش ریت بستگی دارد.هرچه ماینر ها با سرعت بیشتری هش هدف را تولید کنند و بلاک ها را بسازند سختی شبکه افزایش خواهد یافت و هر جه میزان فعالیت ماینر ها و میانگین زمان ساخت بلاک ها کاهش یابد،سختی استخراج کاهش خواهد یافت.لازم به ذکر است هرچه میزان فعالیت ماینر ها و سختی شبکه افزایش یابد،شبکه از سلامتی بیشتری برخورد دار است.در تصویر پایین به ترتیب  روند کاهش و افزایش سختی استخراج مشخص شده است :

سختی استخراج یا Difficulty

 مفهوم سختی استخراج یا Difficulty در شبکه بیت کوین

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که از بلاکچین های اثبات کار استفاده می کنند، از طریق فرآیند استخراج حفظ می شوند. ماینرها تراکنش هایی را که روی یک بلاکچین انجام می شود تأیید می کنند و وظایف حسابرسان را برای جلوگیری از تقلب و اطمینان از مشروعیت تراکنش ها انجام می دهند. ماینینگ توسط بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو طراحی شد.

در این سیستم، ماینرها – که نرم‌افزار ارز دیجیتال را روی رایانه‌های خود اجرا می‌کنند – برای یافتن یک بلاک جدید با هم رقابت می‌کنند و جدیدترین دسته از داده‌های تراکنش را به زنجیره اضافه می‌کنند. زمانی که تراکنش های کافی تایید شد، یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می شود.

 ماینرهایی که موفق به ساخت بلاک شده اند برای تلاش خود هزینه ای دریافت کنند، اما شرایط دیگری نیز وجود دارد. میزان قدرت محاسباتی مورد نیاز برای استخراج یک بلاک با DIFFICULTY که مدت زمانی که برای یافتن یک بلاک جدید طول می‌کشد به سطح دشواری ارز دیجیتال و شانس تصادفی بستگی دارد و در اطلاعات تراکنش ها در بلاک ها نمایش داده خواهد شد. برای اندازه‌گیری DIFFICULTY  یک بلاک جدید، درک قدرت هش مهم است که نشان‌دهنده قدرت محاسباتی ترکیبی مورد استفاده برای استخراج و پردازش تراکنش‌های روی بلاکچین تعیین کننده می باشد.

سختی شبکه یا Difficulty و تاثیر آن بر ماینر ها

هر چه نرخ هش ریت بیت کوین که نشان دهنده فعالیت ماینر ها می باشد،افزایش یابد به همان میزان تعداد حدس ها برای به دست آوردن نانس افزایش خواهد یافت.پس در نتیجه در صورت افزایش فعالیت و تعداد ماینر ها در این دوره ۱۴ روزه  و افزایش تعداد حدس ها،میانگین زمان ساخت بلاک کمتر خواهد شد،پس سختی استخراج باید خود را با این میزان مطابقت دهد و در نتیجه افزایش یابد تا میانگین زمان ساخت بلاک به مانگین ۱۰ دقیقه برسد.در صورتی که در این دوره ۱۴ روزه تعداد ماینر ها و فعالیت آنها کاهش یابد،میانگین زمان ساخت بلاک جدید افزایش خواهد یافت.پس در نتیجه،سختی استخراج کاهش خواهد یافت و میانگین حدس ها ماینر ها برای به دست آوردن نانس کاهش می یاد که به طور کلی استخراج بیت کوین راحت تر خواهد شد.مفهوم سختی استخراج در شبکه و اعدادی که در آن به کار رفته است به طور کلی بیانگر میزان سختی و راحتی استخراج بیت کوین در دوره های مشخص شده می باشد.

فرآیند سخت تر شدن استخراج بیت کوین با اضافه شدن صفر های بیشتر به ابتدای هش هدف صورت می گیرد که باعث سخت تر شدن روند ساخت بلاک جدید خواهد شد.دلیل وجود تعداد صفر های بیشتر در ابتدای هش بلاک های جدید نسبت به بلاک های قدیمی بیت کوین بیانگر همین موضوع می باشد. در تصاویر زیر مثالی برای درک بهتر این مفهوم اشاره شده است :

سختی استخراج یا Difficulty

هش این بلاک ۰۰۰۰۰۰۰۰۶a625f06636b8bb6ac7b960a8d03705d1ace08b1a19da3fdcc99ddbd می باشد

سختی استخراج یا Difficulty

هش این بلاک ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۷۳۱۶۸۵۶۹۰۰e76b4f7a9139cfbfba89842c8d196cd5f91 می باشد

در مثال بالا به راحتی این مفهوم را درک خواهیم کرد که سختی استخراج در طولانی مدت منجر به حفظ ارزش بیت کوین و عرضه آن شده است و از دلایل اهمیت این فاکتور در شبکه بیت کوین می باشد.

نتیجه گیری

سختی استخراج یا Difficulty یکی از فاکتور های ارزشمند بیت کوین می باشد و وجود آن در شبکه حیاتی است. درک ما از اهمیت باقی فاکتور هایی مثل سختی استخراج در  شبکه بیت کوین چشم انداز بهتری به ما از نحوه کارکرد شبکه بیت کوین و اهمیت آن خواهد داد.بلاکچین بیت کوین به لطف خالق آن ساتوشی ناکاموتو تا به امروز به یکی از ارزشمند ترین شبکه ها تبدیل شده است و نحوه قرار گیری ساختار بلاکچین بیت کوین در کنار هم با توجه اجماع شبکه،دلیل موفقیت آن بوده است.در این مقاله به یکی از این فاکتور ها در ساختار شبکه بیت کوین پرداختیم که مقاله های بعدی به بخش های بعدی اشاره خواهیم کرد.

منابع استفاده شده در این مقاله :

mempool

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *