در این مقاله به اهمیت و مفهوم داده های درون زنجیره ای یا on-chain data خواهیم پرداخت و نحوه کاربرد و استفاده از این داده های ارزشمند را بررسی خواهیم کرد.

مفهوم داده های درون زنجیره ای on-chain data

در شبکه هر ارز شاید میلیون ها اطلاعات وجود داشته باشد که به صورت های گوناگونی در شبکه ثبت می شود.این اطلاعات می توانند در زنجیره اصلی شبکه ذخیره شوند و یا در زنجیره های جانبی که معمولا به دو صورت off-chain و یا on-chain می باشد.با توجه به ساختار بلاکچین هر ارز دیجیتال این اطلاعات می توانند مورد بررسی قرار گیرند و در این مقاله ما به سراغ داده های درون زنجیره ای یا on-chain data خواهیم رفت.این داده چارچوب جدید برای ما در جهت بررسی بازار و بیت کوین و ارزشگذاری آن بر مبنای جریان مالی موجود در بازار و ارزش حقیقی آن می باشد.

با توجه به ماهیت این داده حتی از روی نام آن،این اطلاعات روی زنجیره ثبت می شوند.یک تراکنش در شبکه را در نظر بگیرید:در شبکه یک ارز ممکن است روزانه ۱۰۰۰ و حتی ۱۰ هزار تراکنش در روز ثبت شود و زمانی که ما بتوانیم این اطلاعات را دسته بندی کنیم و متوجه شویم،این تراکنش ها مربوط به چه موجودیتی در مارکت بوده اند،می توانیم نگاه بهتری به بازار و مقصود تراکنش ها و اطلاعات داشته باشیم.برای اطلاع بیشتر از موجودیت یا Entity  می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.
داده های درون زنجیره ای On-chain data

اهمیت داده های درون زنجیره ای

با توجه به ماهیت داده های آنچین یا درون زنجیره ای این اطلاعات به راحتی قابل بررسی هستند و با توجه به نوع ساختار بلاکچین ارز ها به روش های گوناگونی استخراج و دسته بندی می شوند.با درک و بررسی این داده به راحتی قادر خواهیم بود که ناظر به شبکه یک ارز باشیم و متوجه شویم رفتار فعالان این شبکه به چه صورت می باشد و با این چارچوب های این ارز را ارزشگذاری کنیم.این داده ها بدون سانسور هستند و با توجه به ماهیت تغییر ناپدیری اطلاعات روی بلاکچین می توانیم از این مفهوم اطمینان حاصل کنیم.خوشبختانه به دلیل ساختار جذاب شبکه بیت کوین به عنوان یک پروتکل اوپن سورس امروزه اطلاعات بسیار زیادی به صورت آنچین یا درون زنجیره ای روی شبکه این ارز وجود دارد که توسط پلتفرم و ساخت های مختلفی ارائه می شوند. در ادامه به چندین منبع معتبر برای بررسی این داده های اشاره خواهیم کرد.

از عوامل تاثیرگذار بر رشد این داده ها و اطلاعات در طول این سال ها اساس فکری این بازار و فعالان آن بوده است.در مارکت های سنتی مانند سهام و دیگر بازار های جهانی،اطلاعات شفافی در اختیار افراد وجود ندارد و هر فرد نمی تواند به صورت شفاف و بدون سانسور و دستکاری دولت ها متوجه جریان مالی دقیق مارکت هدف خود شود.عدم شفافیت اطلاعات و فساد های مالی شدید در کنار ورشکستگی بانک های بزرگ جهان در سال ۲۰۰۸ جرقه ای برای خلق و رشد بیت کوین بود.به عنوان مثال شخصی که در مارکت طلا سرمایه گذاری می کند،به راحتی به اطلاعاتی دقیق برای بررسی میزان استخراج طلا و ذخایر آن توسط بانک ها و کشور های مختلف،نخواهد رسید و این در حالی است که در پروتکل بیت کوین به راحتی متوجه تمامی اطلاعات به صورت آنچین،شفاف و بدون سانسور هستیم.

داده های درون زنجیره ای On-chain data

 

توسعه و رشد داده های درون زنجیره ای

در سال های اخیر با توجه به احساس نیاز مخاطبان، داده های درون زنجیره ای on-chain data در طول سالیان اخیر رشد زیادی داشته است و با افزایش و رشد این داده ها ،امروزه داده و اطلاعات گوناگونی برای بررسی مارکت پیش روی ما می باشد.با بررسی این داده ها متوجه نوع فعالیت هر دسته از افراد در بازار اعم از ماینر ها،جریان های مالی صرافی ها،دارندگان و … خواهیم بود.تمامی این اطلاعات در دفتر کل عمومی توزیع شده شبکه ارز ها ثبت می شود و قابل مشاهده و بررسی است.

داده های درون زنجیره ای On-chain data

تصویر بالا که از سایت کریپتوکوانت می باشد،به خوبی نشان از رشد و افزایش نیاز مارکت به داده ها خواهد داد.شاید در سال هایی مانند ۲۰۱۰ در ابتدای بازار بیت کوین و دنیای ارزهای دیجیتال،تنها داده های که در دسترس و توجه افراد قرار می گرفت،میزان برق مصرفی استخراج بیت کوین و وضعیت استخراج بوده است.اکنون تا به اینجا شاهد دسته بندی ها و داده های گوناگون به صورت آنچین و لحظه ای هستیم که توسط پلتفرم های مختلفی ارائه می شود.

 

دسته بندی داده های on-chain data

جدای از نحوه استخراج و دسته بندی این داده ها که در مقاله موجودیت یا Entity به آن اشاره شده است،این داده را می توان در ۳ گروه مختلف از جهت نوع نگاه و استفاده قرار داد.
داده های درون زنجیره ای On-chain data

در تصویر بالا ۳ لایه اصلی این داده ها را مشاهده می کنید:

لایه اول مربوط به تمامی مشاهده گران و فعالان بازار است و در خصوص سلامت شبکه اعم از وضعیت شبکه،فعالیت آدرس ها و تراکنش ها صحبت می کند.لایه دوم مختص سرمایه گذاران می باشد که به طور کلی عرضه و تقاضا بازار را مورد بررسی قرار می دهد.اعم از میزان کوین های جابه جا شده،میزان فروش از باند های مختلف زمانی و ارزشی و سود و زیان تحقق یافته.
لایه سوم مربوط به سرمایه گذاران سازمانی می باشد و در خصوص جهت گیری بازار در بازه های کوتاه مدت به میان مدت و بلند مدت صحبت خواهد کرد.به طور کلی لایه سوم مربوط به ارزشگذاری بیت کوین در بازه های زمانی مختلف با توجه به رفتار ارزش حقیقی صحبت می کند.

منابع و پلتفرم های بررسی  on-chain data

این داده به صورت دسته بندی های مختلف چه از لحاظ نوع موجودیت،بازه زمانی و ارزشی،به صورت روزانه و هفتگی در سایت های زیر قابل بررسی هستند :

Glassnode
CryptoQuant
Coinmetrics
Messari
dune

لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات در این سایت ها،به صورت رایگان موجود نمی باشد و در بعضی از این سایت ها برای دسترسی به داده ها بایستی اشتراک تهیه کنید.بیشتر از اهمیت نوع دسترسی به این داده ها،نحوه بررسی و درک آنها می باشد که می توانید برای اطلاع بیشتر از این داده های در دوره ی آموزشی تحلیل آنچین شرکت کنید.

در جهت درک بهتر از نحوه استفاده از این داده و شفافیت و اهمیت این داده می توانید نگاهی به مقاله گزارش سال ۲۰۲۲ بیت کوین نیز داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *