در این مقاله درباره ی اهمیت داده های آنچین مربوط به ماینر ها و به طور کلی ساز و کار مایننیگ بیت کوین صحبت خواهیم کرد و گذری به ارزشگذاری و تاثیرات این داده ها بر قیمت بیت کوین و چشم انداز بازار خواهیم داشت.

ساز و کار استخراج بیت کوین

اساس کار استحراج در شبکه هایی با الگوریتم اثبات کار (POW) مانند بیت کوین حل کردن مسئله ی ریاضی پیچیده ای به نام هش هر بلاک می باشد که اولین ماینری که موفق به حل کردن پازل اثبات کار شود از نظر اجماع شبکه بیشترین کار را انجام داده است و مستحق ساخت بلاک و تائیدیه تراکنش ها در کنار دریافت پاداش بیت کوینی می باشد.استخراج بیت کوین نیازمند سخت افزار قوی با توان پردازش بالا می باشد و هر ماینری که بتواند نزدیک ترین حدس را نسبت به هش هدف یا برابر آن بزند،بلاک را خواهد ساخت. به هش هدف nonce نیز می گویند که رشته ای تصادفی است که بر اساس سختی شبکه در دوره ای ۱۴ روزه یا ۲۰۱۶ بلاک یک بار تنظیم می شود.

در نگاه اول شاید صرفا حل یک مسئله ریاضی باشد اما یک توافق مستقلانه بر روی انجام اولیت ها می باشد به طرزی که هر فرد در شبکه هر چه اتفاق افتاده است را به ترتیب زمانی اعتبارسنجی خواهد کرد و طبق اجماع ناکاماتو فردی که بیشترین کار را انجام داده است،زنجیره حقیقی است و مستحق دریافت پاداش می باشد.

داده های آنچین مربوط به ماینر ها

از تراکنش بیت کوین تا تائید و اعتبارسنجی در شبکه

اهمیت داده های آنچین مربوط به ماینر ها در شبکه

ماینر ها در کنار تائید تراکنش ها و دریافت پاداش،امنیت شبکه را نیز حفظ می کنند و پس از ساخت بلاک جدید و تائید تراکنش ها و اعتبارسنجی فول نود های شبکه بیت کوین،بلاک جدید به زنجیره بلاک ها افزوده می شود و ماینر ها برای ساخت بلاک بعدی رقابت خواهند کرد.هر چه فعالیت ماینر ها بیشتر باشد نرخ هش ریت افزایش خواهد یافت و امنیت شبکه نیز تقویت می شود.

درآمد ماینر ها و تاثیر پذیری از قیمت بیت کوین

از مهم ترین فاکتور های بررسی وضعیت ماینر ها میزان درآمد آنها می باشد که تاثیر مستقیمی بر روی رفتار احتمالی این فعالان خواهد داشت.ماینر ها به طور معمول بخشی از درآمد حاصل از ساخت بلاک و تائید تراکنش ها را خرج می کنند تا هزینه های استخراج اعم از انرژی و سخت افزار تامین شود.با این حال میزان بیت کوین های نقد شده از سوی ماینر ها می تواند در چرخه های مختلف افزایش و یا کاهش یابد که ارتباط مستقیم با درآمد آنها خواهد داشت.در این مقاله به چندین فاکتور تاثیر گذار بر درآمد ماینر ها اشاره خواهیم داشت:

  • قیمت بیت کوین : پاداش ساخت بلاک و تائید تراکنش ها به بیت کوین می باشد و با کاهش و یا افزایش قیمت بیت کوین،این مقدار نیز تغییر خواهد کرد.
  • شلوغی شبکه : در صورت شلوغی شبکه،افراد برای تسریع تائید تراکنش های خود کارمزد بیشتری را پرداخت خواهند کرد که در نتیجه درآمد حاصل از تائید تراکنش ماینر ها افزایش خواهد یافت و بالعکس.
  • هاووینگ : رویدادی که در آن طی هر ۴ سال یا به طور دقیق ۲۱۰ هزار بلاک یک بار،پاداش ساخت بلاک نصف خواهد شد.(اکنون ۶٫۲۵ بیت کوین می باشد)

استخراج بیت کوین به صورت فردی و به شیوه ی استخرج استخراج نیز صورت می گیرد که برای اطالاعات بیشتر از استخر استخراج می توانید به لینک مشخص شده مراجعه کنید.

داده های آنچین مربوط به ماینر ها

میزان درآمد ماهانه ماینر ها

نحوه استفاده از داده های آنچین مربوط به ماینر ها

به طور کلی داده های آنچین مربوط به ماینر ها درباره ی فعالیت،سلامت شبکه،میزان بالانس ماینر ها و درآمد آنها می باشند و اکنون قصد معرفی چندین شاخصه ی مهم آنچین ماینر ها را داریم که هر یک چشم انداز مناسبی از وضعیت ماینر ها به ما ارائه می دهند :
لازم به ذکر است که تغییرات در ورودی و خروجی کیف پول های ماینر ها صرفا به دلیل فروش احتمالی نیست و امکان جابه جایی بیت کوین توسط ماینر ها به کیف پول های مختلف نیز می باشد.

ورودی/خروجی کیف پول ماینر ها

داده های آنچین مربوط به ماینر ها

میزان حجم ورودی به کیف پول ماینر ها

داده های آنچین مربوط به ماینر ها

میزان حجم خروجی از کیف پول ماینر ها

جابه جایی بیت کوین از کیف پول ماینر ها می تواند به دلیل فروش احتمالی در صرافی ها و یا صرفا به قصد انتقال به کیف پول دیگری انجام شود

شاخصه MPI (Miner’s Position Index)

این شاخصه میزان حجم خروجی بیت کوین از کیف پول ماینر ها را نسبت به میانگین یک ساله آن بررسی می کند و نشان از افزایش و کاهش خروجی ها برای فروش احتمالی ماینر ها خواهد داد :

داده های آنچین مربوط به ماینر ها

معمولا در بازار های خرسی میزان خروجی ماینر ها نسبت به میانگین سالانه آنها افزایش قابل توجهی پیدا می کند که نشان از فشار فروش احتمالی این فعالان برای کسب درآمد می باشد.

شاخصه Puell Multiple در داده های آنچین مربوط به ماینر ها

این شاخصه از مهم ترین داده های آنچین مربوط به ماینر ها برای بررسی میزان درآمد آنها می باشد.این شاخصه میزان درآمد روزانه ماینر ها را نسبت به میانگین یک ساله آن بررسی می کند که معمولا در کف بازار های خرسی با توجه به کاهش شدید قیمت بیت کوین و کاهش شدید درآمد ماینر ها،فشار فروش از سوی این فعالان توجیه اقتصادی نخواهد داشت و فشار فروش کاهش و روند هولد کردن بیت کوین توسط ماینر ها آغاز می شود و در زمان هایی که قیمت بیت کوین به طرز قابل توجهی افزایش یابد در سقف های قیمتی،این فعالان با توجه به در سود بودن میزان زیادی از سرمایه خود برای پوشش ریسک و کسب سود فشار فروش احتمالی خواهند داشت. برای کسب اطلاع بیشتر به مقاله شاخصه Puell Mutiple مراجعه کنید.

داده های آنچین مربوط به ماینر ها

سوالات متداول داده های آنچین مربوط به ماینر ها (FAQ)

آیا فشار فروش ماینر ها تعیین کننده اصلی رفتار قیمت است؟؟

خیر،داده های آنچین مربوط به ماینر ها تنها چندین فاکتور برای بررسی بازار می باشند و برای شناخت کلی سنتیمنت بازار باید شاخصه های مختلفی بررسی شود و تصمیم گیری بر اساس یک فاکتو و رفتار ماینر ها می تواند باعث گمراهی و تصمیم گیری اشتباه شود.

آیا با کاهش فعالیت ماینر ها فشار فروش کاهش خواهد یافت؟؟

خیر،ماینر ها در کنار تائید تراکنش ها،امنیت شبکه را نیز حفظ می کنند و کاهش شدید فعالیت ماینر ها می تواند امنیت شبکه را به خطر بیاندازد و در نگاهی دیگر ماینر ها تنها یک موجودیت از فعالان بازار می باشند و بایستی برای چشم انداز بهتر به بازار رفتار تمامی فعالان بررسی شود.

چگونه می توانم به داده های آنچین مربوط به ماینر ها دسترسی پیدا کنم ؟

برای بررسی داده های آنچین می توانید به سایت های مختلف ارائه دهنده داده های آنچین که در زیر اشاره خواهیم کرد مراجعه کنید.در صورتی که تمایل به آموزش و نحوه استفاده از داده های آنچین را دارید می توانید از دوره ی آموزشی تحلیل آنچین آکادمی استفاده کنید.

جمع بندی

داده های آنچین از مهم ترین داده های بازار برای بررسی رفتار فعالان بازار و چشم انداز بازار می باشند که چندین سال است به یکی از پرطرفدار ترین تحلیل های بازار کریپتوکارنسی تبدیل شده است.با در نظر گرفتن اهمیت این داده ها هر فرد باید به شیوه ی مناسبی از این داده ها استفاده کند و درک ما از استفاده ی صحیح از این داده های شفاف و جذاب بازار می تواند باعث تقویت عمق دید ما به بازار و تصمیم گیری بهتری طبق چرخه ی قیمتی شود.در این مقاله به چندین فاکتور مهم داده های آنچین مربوط به ماینر ها اشاره شد که دلایل اقتصادی و چرخه ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *