در این مقاله به داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow) و تاثیرات آن بر قیمت و ارزشگذاری بیت کوین در بازار خواهیم پرداخت.قبل از توضیحات این نکته بسیار مهم می باشد که صرافی ها و رفتار کوین های داخل صرافی تنها یک موجودیت از بخش بندی داده های آنچین می باشد و تصمیم گیری صعودی و نزولی به تنهایی بر مبنای این اطلاعات نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت.

جریان مبادلات صرافی ها(Exchanges Flow)

صرافی ها یکی از موجودیت (Entity) های مهم بازار به شمار می روند و میزان تبادلات داخل صرافی ها به کیف پول های مختلف فعالان بازار،امروزه به مورد توجه ترین فاکتور ها تبدیل شده است و احساسات فعالان بازار نسبت به اتفاقات و اخبار منتشر شده در صرافی ها معمولا بسیار شدید تر است.امروزه بسیاری از ترید ها و هولدر های بیت کوین در کنار تحلیل خود نگاهی به وضعیت ذخایر و تبادلات صرافی ها دارند که در این بخش به چندین داده ی آنچین مربوط به صرافی ها گذری خواهیم کرد :

رزرو صرافی ها (Exchanges Reserve)

این شاخصه میزان کوین موجود در صرافی ها را نشان می دهد که با با پیشی گرفتن جریان ورودی به صرافی ها افزایش و با کاهش میزان حجم خروجی ها کاهش خواهد یافت.

داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow)

این شاخصه به صورت میزان کوین موجود در صرافی ها در کنار ارزش دلاری آن در سایت های ارائه دهنده داده های آنچین موجود می باشد.

میزان حجم ورودی به صرافی ها (Inflow)

این شاخصه میزان حجم ورودی یک کوین مشخص که در این مقاله بیت کوین می باشد را به صرافی ها نشان می دهد. ورودی بیت کوین به صرافی ها می تواند به قصد فروش و یا مشارکت در بازار فیوچرز به عنوان وثیقه کانترکت صورت گیرد و با توجه به فعالیت بازار اسپات و فیوچرز متوجه مقصود ورودی ها به صرافی ها خواهیم شد.

داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow)

میزان حجم خروجی از صرافی ها (Outflow)

این شاخصه میزان حجم خروجی بیت کوین را از  صرافی ها را نشان می دهد .بر خلاف عقیده ی بسیاری از فعالان بازار،خروجی از صرافی ها همیشه به قصد خرید و نگه داری بلند مدت نمی باشد و دلایلی متعددی مانند خروج سرمایه به صرافی دیگر و یا برداشت سرمایه از بازار فیوچرز صرافی ها می تواند صورت پذیرد.اگر به نوسانات متعدد بازار دقت کنید، معمولا در رشد و ریزش های ناگهانی قیمت معمولا تبادلات صرافی ها افزایش می یابد و این اتفاق با توجه به توضیحات قبلی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

حجم ورودی – حجم خروجی در صرافی ها (Netflow)

این شاخصه میزان بالانس میان ورودی بیت کوین نسبت به خروجی از صرافی ها را بررسی می کند(ورودی-خروجی).فاز مثبت هیستوگرام این شاخصه به معنی برتری میزان حجم ورودی بیت کوین نسبت به خروجی در صرافی ها می باشد و فاز منفی آن به معنی برتری خروجی ها نسبت به ورودی ها می دهد.افزایش ادامه دار روند برتری خروجی ها نسبت به جریان ورودی به صرافی ها در صورتی که به قصد خرید در اسپات صورت گیرد می تواند نشانه ی صعودی تلقی شود و افزایش ورودی ها نسبت به خروجی از صرافی ها در صورت ادامه دار بودن و وجود سنتیمنت منفی در بازار فیوچرز نشانه ی نزولی تلقی خواهد شد.

داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow)به طور کلی شاخصه های جریان مبادلات بیت کوین در صرافی ها با توجه موجودیت های کیف پول های مختلف، نسبت حجم تراکنش ها و دسته بندی آنها در صرافی ها توسط تکنیک ها پیچیده ای استخراج و دسته بندی می شوند.جهت بررسی داده های آنچین مربوط به صرافی ها می توانید از سایت زیر استفاده کنید.

مبادلات صرافی به صرافی دیگر (EXCHANGE TO EXCHANGE)

کل مقدار کوین های منتقل شده از صرافی به کیف پول های صرافی دیگر.

  • کل جریان:کل مقدار BTC که از صرافی به کیف پول های صرافی دیگر منتقل می شود.
  • میانگین جریان:میانگین مقدار BTC که از صرافی به کیف پول های صرافی دیگر منتقل می شود.
  • جریان شمارش معاملات:تعداد تراکنش ها از صرافی به کیف پول های صرافی دیگر.

اهمیت داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow)

با توجه به توضیحات قبلی و اهمیت صرافی ها به عنوان یکی از موجودیت های بزرگ بازار،بررسی اطلاعات و داده های در جریان صرافی ها بسیار اهمیت دارد.امروزه بسیاری از تبادلات مهم بازار در صرافی ها صورت می گیرد و اولین واکنش های بازار و فعالان در صرافی ها متمرکز می باشد.بررسی این داده های مهم در کنار فاکتور های مهم دیگر می تواند در کنار چشم اندار بهتر نسبت به مارکت و چرخه ی قیمت ،ما را متوجه به سلامت و معتبر بودن یک صرافی کند.

میزان ذخایر و دارایی صرافی ها با توجه به اثبات رزرو (Proof of reserve)

پس از سقوط صرافی FTX و فروپاشی اطمینان بسیاری از فعالان نسبت به صرافی های متمرکز جریان اثبات دارایی به وجود آمد.طبق این اتفاق همه ی صرافی ها بایستی میزان کوین های در اختیار خود را به نسبت میزان بدهی (Proof of liabilities) خود را به صورت آنچین مشخص کنند و این کوچک ترین حق یک مشتری ،برای انتخاب استفاده از کدام صرافی و فعالیت در آن می باشد.در این اطلاعات میزان دارایی صرافی ها اعم از بیت کوین، اتریوم،توکن بومی، استیبل کوین ها و … به همراه میزان بدهی آنها مشخص می شود.به طور کلی صرافی هایی که دارای ذخایر امن تری از جمله بیت کوین و اتریوم در کیف پول های مربوط به خود می باشند و حجم کمی از دارایی آنها مختص توکن بومی خود است،صرافی های مطمئن تری هستند.اکنون بیشترین ذخایر بیت کوین متعلق به صرافی بایننس می باشد که در زمان به روز رسانی این مقاله چیزی حدود ۵۹۷ هزار بیت کوین است.

در داشبورد سایت کریپتوکوانت می توانید از دارای و ذخایر صرافی ها مختلف از طریق این لینک اطلاع کسب کنید.

سوالات متداول درباره داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow)

آیا فعالیت شدید در صرافی ها نشانه خوبی است ؟

اگر فعالیت در صرافی ها نشان از تقویت تقاضا باشد و افزایش شدید خروجی ها منجر به افزایش دید صعودی دارندگان به صورت ادامه دار باشد،نشانه ی صعودی تلقی می شود.البته نا گفته نماند عواملی مختلفی برای تداوم روند های قیمتی با توجه به نوع رفتار فعالان وجود دارد که بایستی همگی در کنار یکدیگر بررسی شوند.

آیا افزایش قیمت بیت کوین در صرافی ها نشانه ی صعودی می باشد؟

خیر،قیمت بیت کوین و هر کوین دیگر در صرافی ها به دلیل عرضه و تقاضا می باشد و می تواند دلایل مختلفی از جمله فشار خرید در فیوچرز و یا گمانه زنی صعودی کوتاه مدتی در اسپات اتفاق بیفتد.تصمیم گیری بر مبنای تبادلات صرافی ها باید با در نظر گرفتن باقی فاکتور ها از قبیل تحرکات دارندگان کوتاه مدت و بلند مدت،ماینر ها و سرمایه گذاران سازمانی و .. انجام شود.

نتیجه گیری مقاله داده های آنچین مربوط به صرافی ها (Exchanges Flow)

صرافی ها و جریان تبادلات آنها امروزه به داغ ترین مباحث حال حاضر بازار کریپتوکارنسی تبدیل شده است و  تغییرات عمده ای در چرخه های بازار و نوع دید فعالان در کنار رشد صرافی های مختلف قابل مشاهده می باشد.فعالیت های مشکوک و فساد های مالی برخی صرافی ها تا به امروز صربه بزرگی به بازار وارد کرده است و ما با بررسی فعالیت صرافی ها و میزان جچم تبادلات و دارایی آنها به کمک داده های آنچین،نیازی به اطمینان به نهاد های مختلف برای شناخت صرافی ها و تصمیم گیری فعالیت در آنها نخواهیم داشت.با بزرگ تر شدن بازار توجه و نظارت شدید تری مخصوصا بر روی صرافی ها متمرکز خواهد شد که از مهم ترین مباحث آینده بازار برای بررسی و تفکر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *