چه چیزی بلاکچین بیت کوین را ایمن می کند؟

بلاکچین بیت کوین در تاریخ بیش از یک دهه خود ثابت کرده است که به طور قابل توجهی انعطاف پذیر است.

به خطر انداختن و کنترل شبکه بیت کوین یک چشم انداز چالش برانگیز است. به این دلیل که برگشت ناپذیر، توزیع شده و عمومی است.

یک شرکت را نام ببرید که به احتمال زیاد هک شده است:

با توجه به انگیزه مالی ۷۱ درصدی هک ها، این سوال پیش می آید که آیا شبکه بیت کوین را نیز می توان هک کرد؟ به هر حال، این یک هدف وسوسه انگیز با ارزش بازاری نزدیک به ۳۳۵ میلیارد دلار است.

پاسخ این است: تقریباً نه. در واقع، این ارز در تاریخ بیش از یک دهه خود به طور قابل توجهی در برابر شوک ها و استرس ها مقاوم است.

و در حالی که صرافی‌های کریپتو با فرکانس افسرده‌کننده هک شده‌اند و فروشگاه‌های بیت‌کوین آن‌ها دوباره توزیع شده‌اند، در واقع به خطر انداختن و در دست گرفتن کنترل خود شبکه چشم‌اندازی بسیار دلهره‌آور است.

از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند

BITCOIN ارز دیجیتال اصلی است. “Crypto” مخفف دیجیتال است. به طور خاص، “رمزنگاری کلید عمومی”.

این بدان معناست که از یک کلید خصوصی و عمومی برای اطمینان از صحت و یکپارچگی تراکنش ها استفاده می کند. امضای دیجیتال این ارز با استفاده از الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضی (ECDSA) امضا می شود.

تنها راه برای کسی که بتواند یک کلید خصوصی را از یک کلید عمومی معین استخراج کند، جستجوی brute-force با امتحان هر مقدار ممکن برای یک کلید خصوصی و دیدن اینکه آیا کلید عمومی مربوطه را ایجاد می‌کند یا خیر، خواهد بود. از نظر عملی، این غیرممکن است، زیرا ۱۰۷۷ ترکیب ممکن وجود دارد.

بلاکچین بیت کوین چگونه امن است؟

تراکنش ها برگشت ناپذیر هستند

یک “بلاک” فقط دسته ای از تراکنش های تازه پردازش شده است. هر بلاک توسط یک تابع دیجیتالی یک طرفه به دسته قبلی تراکنش ها متصل می شود و یک “زنجیره” را تشکیل می دهد.

بلاکچین ها دفتر کل فقط نوشتنی هستند. شما می توانید اطلاعاتی را به آنها اضافه کنید، اما بلاک ها، پس از نوشتن، قابل تغییر نیستند. گویی همه تراکنش ها زیر وزن بلاک های دیگر دفن شده اند.

این بدان معناست که مردم نمی توانند به سادگی تراکنش یک هفته قبل را معکوس کنند، مانند کاری که شرکت کارت اعتباری شما ممکن است

بیت کوین از یک دفتر کل توزیع شده استفاده می کند

اکوسیستم مالی سنتی برای ثبت تراکنش ها و جلوگیری از تراکنش های تقلبی به طرف های متمرکز مانند بانک ها متکی است. اما این بدان معناست که شما به آن احزاب متکی هستید تا با حسن نیت عمل کنید.

هر یک از آن طرفین می تواند دفتر کل معاملات را به گونه ای تنظیم کند که یک تراکنش جعلی یا معکوس شود. بلاکچین ها متفاوت هستند.

هرکسی که نرم افزار کوین را با یک “گره” – یک کامپیوتر – اجرا می کند، مسئول تایید تراکنش ها است. اکثر گره ها باید کم و بیش موافق باشند که رکورد تراکنش ها قبل از تایید آنها دقیق است.

با وجود تعداد زیادی از افراد مختلف که نرم افزار را اجرا می کنند – و علاقه جمعی به حفظ امنیت کوین ارزشمند – به احتمال زیاد این اتفاق نمی افتد. به سادگی بسیار گران و دشوار است برای هماهنگی.

بلاکچین بیت کوین عمومی است

همه می توانند تراکنش های روی بلاکچین بیت کوین را ببینند. این یک دفتر کل است.

در حالی که این بدان معناست که شخصی می تواند آنچه را در کیف پول شما وجود دارد ببیند، اما نمی داند که متعلق به شما است، زیرا وجوه شما در یک آدرس مستعار است.

علاوه بر این، آنها نمی توانند پول شما را بگیرند. فقط شخصی که کلید خصوصی آدرس را در اختیار دارد می تواند وجوه را جابجا کند.

به دلیل این شفافیت، همه می توانند دفتر کل معاملات را ببینند و تأیید کنند که همه چیز در بالا است. هر کسی می‌تواند سیستم را ممیزی کند، که اعتماد را ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *