در روزهای ابتدایی بیتکوین، علاقه مندان به ارزهای دیجیتال برای تولید توکن های جدید BTC از طریق یک فرآیند محاسباتی توزیع شده به نام ماینینگ تنها به یک رایانه شخصی اولیه با اتصال به اینترنت نیاز داشتند. با این حال، با تعداد بیشتری از افراد که به دنبال همان تعداد پاداش بلاک هستند، فرآیند استخراج بیت کوین با گذشت زمان چالش برانگیزتر شده است.این امر باعث به وجود آمدن Mining Pool شده است.

در واقع، مقدار پاداش‌ها به تدریج هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد و برای استخراج‌کنندگانی که نیاز به تخصیص منابع محاسباتی بیشتری با گذشت زمان دارند، سود کمتری خواهد داشت. این فرآیند استخراج که در پروتکل‌های بلاکچین که از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، به مدارهای مجتمع خاص برنامه (ASIC) نیاز دارد تا در قالب دکل‌های بزرگ مستقر شوند تا ماهیت پیچیده مسائل ریاضی را تکمیل کنند.

استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

زمان مورد نیاز برای استخراج یک بلاک

با افزایش دشواری الگوریتم ماینینگ و پاداش‌های استخراج یک بلاک که با گذشت زمان کاهش می‌یابد، امکان استخراج موفقیت‌آمیز یک بلاک برای یک قطعه از تجهیزات محاسباتی شخصی غیرممکن شده است. این موضوع مفهوم Mining Pool ارز دیجیتال را به عرصه ظهور رسانده است، جایی که ماینرها یا کاربران فردی گرد هم می آیند و منابع محاسباتی خود را با هم ترکیب می کنند تا شانس خود را برای استخراج یک بلاک بهبود بخشند و پاداش های دریافتی را بین خود به اشتراک بگذارند.

از سال ۲۰۱۰، زمانی که Slush Pool به عنوان اولین Mining Pool بیت کوین تشکیل شد، در حال حاضر استخرهای استخراج محبوب زیادی برای ارزهای رمزپایه مانند اتر وجود دارد. استخرهای ماینینگ به کاربران رمزارز این فرصت را می‌دهند که به طور مداوم در فرآیند استخراج یک ارز دیجیتال خاص شرکت کنند و پاداش‌های منظم کسب کنند.

با توجه به منابع سخت افزاری و نرم افزاری پرهزینه مورد نیاز برای استخراج ، گرد هم آمدن ماینرها تولید بلاک را سریعتر می کند. قبل از اینکه ایده استخرها به وجود بیاید ، مدت زمان زیادی طول کشید تا ماینرها با کندی سرعت ، یک بلاک تولید کنند. سرعت بخشیدن به نسل ، پاداش مداوم را تضمین می کند.

آشنایی با ساز و کار استخراج (Mining)

قبل از اینکه به این بپردازیم که استخر استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه یک فرد می تواند به آن ملحق شود، اجازه دهید نحوه استخراج ارز دیجیتال را بررسی کنیم و مشکلات کلیدی مربوط به آن را درک کنیم. در مرحله اول، برای هر پروتکل بلاکچین PoW، فرآیند استخراج توکن بومی آن شامل حل مسائل ریاضی با استفاده از قدرت محاسباتی است، جایی که پاسخ صحیح به عنوان عدد هش بلاک نشان داده می‌شود و به نهادی که سریع‌ترین را ارائه می‌کند، پاداش ارائه می‌شود.

این پاداش‌ها در قالب توکن‌های بومی ارائه می‌شوند، با فرآیند استخراج به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که یک بلاک تراکنش جدید پس از مدت زمان مشخص استخراج شود. در مورد بیت کوین، این زمان حدود ده دقیقه است و پیچیدگی یا نرخ هش بسته به میزان قدرت محاسباتی موجود در شبکه تنظیم می شود. با قدرت محاسباتی بیشتر، نرخ هش به طور متناسبی افزایش می‌یابد و به قدرت محاسباتی قوی‌تری نیاز دارد تا شانس حل معمای ریاضی در هر چرخه را داشته باشید.

به همین دلیل است که ماینرهای رمزارز از استفاده از رایانه های شخصی یا استخراج CPU به استفاده از واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) فارغ شده اند و اکنون به طور کامل به دکل های سفارشی ساخته شده با استفاده از صدها ASIC برای استخراج ارزهای دیجیتال تغییر می کنند. این ماینرهای ASIC به تکامل خود ادامه می دهند و از آخرین فناوری تراشه برای ارائه نرخ هش استفاده می کنند که می تواند شانس استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را افزایش دهد. بسته به نرخ هش، مصرف انرژی، نویز تولید شده و سودآوری در روز استخراج‌کنندگان ASIC مانند Bitmain Antminer S19 Pro، AvalonMiner 1166 Pro و WhatsMiner M32 امروزه در میان جامعه استخراج رمزارز ترجیح داده می‌شوند.

استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

با انتشار توکن‌های جدید در سیستم و تأیید و افزودن تراکنش‌ها به دفتر کل عمومی در قالب بلاک‌ها، فرآیند ماینینگ سخت‌تر می‌شود زیرا ماینرهای بیشتری برای همین موضوع رقابت می‌کنند. از آنجایی که پاداش استخراج یک بلاک بیت کوین ۶٫۲۵ بیت کوین است، از منظر پولی کاملاً سودآور است و بسیاری از ماینرها را برانگیخته است تا ظرفیت محاسباتی خود را با خرید ماینرهای گران قیمت ASIC افزایش دهند.

از طرف دیگر، کسانی که ترجیح می‌دهند ظرفیت محاسباتی موجود خود را برای کسب پاداش‌های کمتر اما ثابت اختصاص دهند، ترجیح می‌دهند به یک استخر استخراج ارز دیجیتال مانند F2pool، Slush Pool یا AntPool بپیوندند و دوست دارند منابع را ترکیب کنند و برای مشارکت‌های خود پاداش‌های روزانه دریافت کنند.

Mining Pool چگونه کار می کند؟

استخراج ارز رمزنگاری شده شامل اجرای ورودی تراکنش از طریق الگوریتم هش است. الگوریتم با توجه به نام هش ، یک خروجی با طول ثابت تولید می کند. یک استخراج کننده رمزنگاری به تنهایی دارای محدودیت در تعداد دستگاه ها و عملکردهای هش کمتر در یک دوره خاص است. به عنوان مثال ، گرد هم آوردن پنج ابزار استخراج ، هرکدام با ظرفیت استخراج ۴۰۰ مگاهرتز در ثانیه ، قدرت استخراج را به صورت تجمعی ۲ گیگاهرتز در ثانیه افزایش می دهد. تقسیم پاداش در بین اعضای گروه به ارائه هر یک از اعضا در فرآیند هش کردن با ارائه اثبات معتبر کار بستگی دارد. سود به طور کلی در واحدهای ارز رمزنگاری شده استخراج شده است.

آنچه قبل از عضویت در Mining Pool نیاز دارید:

قبل از پیوستن به استخر استخراج کنندگان ، یک چک لیست وجود دارد که باید آنها را علامت بزنید.

کیف پول ارز رمزنگاری شده

کیف پول برنامه ای است که به کاربران زنجیره بلاکچینی امکان می دهد در یک مکان قرار بگیرند و با وجوه دیجیتالی خود معامله کنند. کیف پول از مجموعه ای از کلیدهای عمومی و خصوصی تشکیل شده است. بدون مورد کلید عمومی ، نمی توانید پرداخت کنید زیرا هیچ آدرسی برای پرداخت وجود ندارد. از طرف دیگر ، یک کلید خصوصی کاربر را قادر می سازد مبالغی را از آن آدرس خاص معامله کند.

سخت افزار و نرم افزار استخراج

استخراج بیتکوین از ابزارهای سخت افزاری منحصر به فردی استفاده می کند که به ASIC معروف هستند. از طرف دیگر ، استخراج Ethereum با استفاده از GPU miner ، در یک واحد پردازش گرافیک (کارت گرافیک شما) کار می کند. اینها بیشترین قدرت هش ممکن را فراهم می کنند. هنگامی که سخت افزار استخراج به زنجیره بلاک متصل شد ، نرم افزار برای تهیه یک رابط مورد نیاز است. برخی از نرم افزارهای استخراج برتر شامل MinerGate ، NiceHash ، CGMiner هستند.

استخر استخراج چیست؟هر آنچه باید بدانید.

 مهمترین Mining Pool رمزنگاری در سال ۲۰۲۳

به نظر می رسد چین حدود ۸۰٪ از کل ظرفیت استخراج جهانی بیت کوین و اتر را کنترل می کند. از نظر بیت کوین ، F2Pool بزرگترین در جهان است. این امر بر ۲۰٪ از نرخ هش تجمعی جهانی تسلط دارد. دیگر استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین Poolin ، BTC.com ، SlushPool  و بسیاری دیگر هستند. آنها با اعضای جدید استخر استخراج محبوبیت یافته اند. استخرهای مهم استخراج Ethereum Ethermine ، F2pool و Ethermine بزرگترین استخرهای ماینینگ Ether هستند که بیش از ۵۰٪ از کل ETH را استخراج می کنند.

نتیجه گیری

استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال حتی به ماینرهای کوچکتر این فرصت را می دهند که از منابع محاسباتی خود برای کسب درآمد منظم استفاده کنند، بدون اینکه نیازی به سرمایه گذاری هنگفت برای توسعه یک دستگاه استخراج اختصاصی که می تواند میلیون ها دلار هزینه داشته باشد. پرداخت‌های دوره‌ای، مشاهده واضح فرآیند و پاداش و بهره‌مندی از مدیریت حرفه‌ای یک اپراتور استخر تنها برخی از مزایای پیوستن به یک استخر استخراج کریپتو است. با این حال، همه استخرهای ماینینگ کریپتو ایمن نیستند، همانطور که Poolin اخیراً اعلام کرد  Mining Pool بیت کوین و اتر را به حالت تعلیق در می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *