ارتفاع بلاک یا block height  نشان دهنده تعداد بلاکی است که در کل تاریخ یک شبکه بلاکچین خاص تأیید شده است – از بلاک پیدایش (یا بلاک صفر) تا آخرین بلاکی که تایید شدن و جای گرفتن آن در بلاکچین را مشاهده می کنید. بر خلاف بلاک پیدایش (Genesis Block) تمام بلاک های دیگر حاوی یک مرجع (هش) به بلاکی است که بلافاصله قبل از آن آمده است و ارتفاع بلاک تعداد هر بلاک در آن دنباله است. بنابراین block height پیدایش #۰ است و ارتفاع بلاک اولین بلاک استخراج شده #۱ است.

از آنجایی که بلاکچین ها از بلاک تشکیل شده اند ، قیاسی که بعضی اوقات برای توصیف آنها استفاده می شود ، تصور بلاکچین ها به صورت دسته های لگو است. هیچ راهی برای برداشتن لگو از وسط پشته بدون بهم ریختن کل ساختار وجود ندارد – مانند Jenga نیست که بتوانید بدون به خطر انداختن سایرین ، یک بلاک را بیرون بیاورید.

بنابراین ، می توان block height را با زمانی که بلاکچین راه اندازی شده است تقسیم بر میانگین زمان بلاک زنجیره محاسبه کرد. به عبارت دیگر ، ارتفاع بلاک از تعداد بلاک های استخراج شده (یا معتبر) از زمان ایجاد یک شبکه بلاکچین خاص تشکیل شده است.

ارتفاع بلاک چیست؟ آشنایی با ساختار بلاکچین

از نظر تئوری بر اساس سطح سختی استخراج ، میانگین زمان تایید بلاک تعیین می شود. سختی استخراج برای بسیاری از بلاکچین ها براساس مقدار هش ریت کل شبکه تنظیم می شود تا دوره بلاک تقریباً ثابت بماند. در مورد بیت کوین ، زمان بلاک به طور متوسط ​​۱۰ دقیقه است. در غیر این صورت ، دوره بلاک مورد انتظار ممکن است در پاسخ به مقدار منابع محاسباتی که ماینرها به آن شبکه خاص اختصاص داده اند ، نوسان داشته باشد.

block height نباید مستقیماً بین بلاکچین های مختلف مقایسه شود ، زیرا میانگین دوره بلاک و نرخ هش آنها متفاوت است. با این حال ، اگر ارتفاع بلاک نسخه محلی با ارتفاع بلاک پذیرفته شده در سطح جهانی متفاوت است ، یک نسخه از بلاکچین “غیر همگام سازی” در نظر گرفته شود. بنابراین ، ارتفاع بلاک یک آمار مفید برای بررسی اینکه آیا نسخه ای از بلاکچین داده شده به روز است یا خیر ، می باشد.

برای مشاهده block height در هر بلاکچین کافی است به Explorer هر بلاکیچن که یک داشبورد اختصاصی برای نمایش فاکتورهای کمی آن بلاکچین مراجعه کنید. برای مثال می توانید جهت مشاهده ارتفاع بلاک و سایر فاکتورهای کمی بلاکچین اتریوم به Etherscan مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *