هر یک از پیشنهادات اولیه کوین ICO در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به یک White Paper نیاز دارد.

White Paper سندی است که شامل طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است ، راه حل این مشکل و همچنین شرح مفصلی از محصول آنها ، معماری آن و تعامل آن با کاربران.

محتوای هر White Paper باید شامل نکات گفتاری زیر باشد (بدون ترتیب خاصی) ، اما نباید به آنها محدود شود:

  • معرفی
  • سلب مسئولیت
  • فهرست مطالب
  • شرح بازار و مشکل
  • توضیحات محصول و نحوه حل این مشکل
  • توکن ها: چند ، چرا ، چگونه ، چه زمانی ، و غیره
  • نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
  • تیم
  • نقشه راه

چگونه یک White Paper بنویسیم؟

ابتدای یک White Paper نیز می تواند بخش خوبی برای قرار دادن اخطار قانونی یا سلب مسئولیت باشد ، که باید حاوی هرگونه محدودیت یا اعلان مهم باشد. این ممکن است در مورد معافیت ساکنان برخی از کشورها از خرید توکن های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد ، یا به راحتی به سرمایه گذاران آینده اطلاع دهید که سرمایه گذاری خود تضمین کننده سود نیست.

شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن تقریباً هر سندی نوشتن یک مقدمه جذاب باشد. یک اقدام خوب ارائه مقدمه در قالب نامه ای از یک مدیر عامل شرکت است که خطاب به دارندگان توکن آینده است.

این بخش جایی است که شما باید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد ارائه دهید ، توضیحی در مورد مهم بودن این مشکل ارائه دهید ، و حتی ممکن است به عواقب عدم حل آن اشاره کنید.

اینجا جایی است که شما باید توجه خواننده را به خود جلب کنید ، مزایای خواندن سند را توضیح دهید و یک نمای کلی از آنچه آنها از آن انتظار دارند ارائه دهید. برای انجام این کار از هر ابزاری که در دسترس است استفاده کنید: نمودارها ، گرافیک ها و غیره.

White Paper بیشتر یک سند فنی است و به طور متوسط ​​می تواند حدود ۲۵ صفحه باشد. بنابراین بسیار مهم است که وایت پیپر خود را در دسترس و برای پیمایش مناسب کنید. یک جدول مطالب آموزنده و خوش ساخت قطعاً در اینجا بسیار کمک خواهد کرد.

اگر White Paper شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید باید تعریف شوند ، می توانید در همان بخش واژه نامه درست کنید.

درباره پروژه صحبت کنید

برای صحبت عمیق در مورد پروژه خود به همان اندازه فضای لازم اختصاص دهید و برای سرمایه گذاران بالقوه توضیح دهید که دقیقاً در کجای بازار فعلی مناسب است. از همه مهمتر ، اطمینان حاصل کنید که پروژه چیست و از چه قسمتهایی تشکیل شده است.

هیچ کس در واقع به هیچ یک از اعدادی که ممکن است بخواهید در White Paper وارد کنید احتیاج ندارد ، مگر اینکه با تحقیق ، حقایق یا تجزیه و تحلیل پشتیبان تهیه شود.

وضعیت پروژه

این بخش همچنین باید حاوی شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه باشد: داده های نمونه اولیه ، در صورت وجود کاربران اول ، استراتژی توسعه و اهداف کلی.

اکثر سرمایه گذاران جدی فقط از پروژه هایی پشتیبانی می کنند که قبلاً چیزی برای نشان دادن دارند ، زیرا داشتن یک اکوسیستم و یک پایگاه کاربر ، شانس بقای رمز پروژه را در بازار افزایش می دهد. اگر هرکدام از این عناصر را دارید ، حتماً خوانندگان را در این باره روشن کنید.

امور مالی

اطمینان حاصل کنید که بخش بزرگی از White Paper خود را به امور مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن های خاص خود احتیاج دارد ، نحوه و زمان دقیق توزیع آنها ، آیا مسئله توکن برای ICO محدود می شود ، چه زمانی فروش در بازار شروع می شود و غیره.

برنامه استفاده از وجوه

سرمایه گذاران باید بدانند که پولشان دقیقاً به کجا می رود و پروژه برای انجام بعضی از کارهای مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

از همه مهمتر ، در White Paper نباید مواردی مانند “رویداد شبکه” ، “توسعه صنعت” ، “متفرقه” و غیره ذکر شود. در White Paper شما باید به وضوح ذکر شود که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه می شود و نه چیز دیگری.

نقشه راه سرانجام

White Paper باید نه تنها شرح فنی دقیق پروژه ، بلکه نقشه راه توسعه را نیز شامل شود. در حالت ایده آل ، یک برنامه کاری عمیق برای ۱۲-۲۴ ماه آینده باید ارائه شود ، و حداقل شامل یک بتا راه اندازی باشد.

اگر بعضی از وظایف مشخص شده در نقشه راه قبلاً به اتمام رسیده است ، اطمینان حاصل کنید که آن را به طور واضح در وایت پیپر بیان کنید ، زیرا سرمایه گذاران آن را یک مزیت بزرگ می دانند.

white Paper چیست؟ چگونه یک white Paper بنویسیم؟

در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخشی اساسی از پروژه است و باید به همین ترتیب ارائه شود. به استثنای موارد نادر ، یک ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفق نخواهد بود.

در حالی که بقیه White Paper باید یک توصیف فنی باشد ، این بخش خاص جایی است که لمس انسان ضروری است. عکس ها و بیوگرافی های کوتاه تیم توسعه یک مزیت بزرگ در نظر سرمایه گذاران خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که نه تنها افراد پشت پروژه شما چه کسانی هستند ، بلکه توضیح دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص بسیار مهم هستند و چرا این افراد باعث اجرای آن می شوند.

اطمینان حاصل کنید که تجربه قبلی آنها به چه روشی برای این پروژه مفید خواهد بود. اگر هر یک از اعضای تیم تجربه پروژه های مرتبط با بلاکچین یا ارزهای رمزپایه را داشته اند ، اطمینان حاصل کنید که این موضوع را به روشنی بیان کنید.

همچنین ، می توانید در مورد مشاوران پروژه چند کلمه بگویید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که از کاهش نامفهوم نامگذاری خودداری کنید ، زیرا مشاورانی که ذکر شده اند باید کم و بیش در مورد اهداف پروژه ها متخصص باشند.

سبک ، زبان و چیدمان در White Paper

هنگام تهیه یک White Paper ، حتماً از نوشتن رسمی ، تقریباً به سبک آکادمیک استفاده کنید. سند باید بسیار توصیفی و از نظر لحنی حرفه ای باشد. تمرکز آن باید باریک باشد ، زیرا بهتر است یک موضوع را انتخاب کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

اغلب اوقات ، نویسندگان White Paper به جای تمرکز بر وظیفه ای که در دست دارند ، تمایل دارند در مورد موارد استفاده بالقوه و پیاده سازی های احتمالی فناوری خود در آینده بحث کنند.

اگر قصد فروش کلاه های مهمانی از طریق Blockchain را دارید ، در مورد قصد خود برای معرفی خدمات سفارشی سازی در همکاری با یک شرکت تازه تأسیس دیگر تا سال ۲۰۲۵ ، یا در مورد اینکه آیا “در آینده نزدیک” شروع به تهیه کلاه و کلاه های برتر می کنید ، چیزی ننویسید. روی ادغام کلاه های مهمانی در Blockchain تمرکز کنید. روی نحوه استفاده از توکن های شما برای به روزرسانی کلاههای مهمانی ، نحوه تهیه رشته جدید یا کار رنگ آمیزی تازه برای آنها تمرکز کنید.

علاوه بر این ، White Paper همیشه باید واقعی باشد. از استفاده از فرضیات ، حدس ها و ادعاهای تایید نشده خودداری کنید.

همچنین ، و ناگفته نماند ، اطمینان حاصل کنید که وایت پیپر خود را برای عدم وجود اشتباهات دستوری و املایی بررسی کنید ، و همچنین همه چیزهایی را که می توانید بررسی کنید. متن کل سند باید به درستی قالب بندی شود تا غیرحرفه ای به نظر نرسد.

علاوه بر این ، اگر می خواهید White Paper خود را به چندین زبان ارائه دهید ، بهتر است از یک مترجم حرفه ای استفاده کنید که هزینه آن فقط برای یک سند ۲۵ صفحه ای حدود ۱۵۰-۲۰۰ دلار است.

white Paper چیست؟ چگونه یک white Paper بنویسیم؟

White Paper را از کجا پست کنید

چند سال پیش ، مواردی از موفقیت آمیز بودن کمپین های ICO در بخشهای مختلف مربوط به بیت کوین ارسال شده است که اولین پیام این مقاله است. با این حال ، این روزها ، به نظر می رسد که اشتیاق ICO در اوج باشد ، بیشتر پروژه ها ارسال White Paper خود را در وب سایت خود انتخاب می کنند.

گزینه های دیگر ، مانند GitHub ، انجمن ها و موارد دیگر ، هنوز هم قابل استفاده هستند ، اما شما باید اطمینان حاصل کنید که یک نقطه مرکزی دسترسی به وایت پیپر شما وجود دارد. از کپی و جایگذاری آن در چندین سیستم عامل مختلف خودداری کنید ، در عوض هنگام تبلیغ پروژه خود در تالارها و وب سایت های مختلف می توانید به سادگی پیوندی به آن ارسال کنید.

الگوهای White Paper ICO

همانند سایر اسناد نیمه پیچیده مربوط به تجارت ، تعداد زیادی الگوی White Paper به صورت آنلاین موجود است. عموماً ، استفاده از چنین الگوهایی توسط جامعه ارزهای رمزپایه و سرمایه گذاران ناخوشایند است. اگر محصولی با کیفیت و منحصر به فرد تهیه می کنید ، باید وقت خود را صرف یک وایت پیپر بی نظیر کنید.

با محبوبیت روزافزون ICO ، تعداد فریلنسرهایی که برای نوشتن یک White Paper برای استارت آپ های آینده و آینده ارائه می دهند ، به طور تصاعدی افزایش یافته است و ظاهراً هزینه آن به ۱۰۰ دلار هم نمی رسد. با این حال ، این حتی نباید توسط هیچ پروژه کم و بیش جدی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

در پایان روز ، مقاله اصلی فروش اصلی شما است. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما در مورد محصول است و باید با آن جدی برخورد شود. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار برای شما فقط می تواند منجر به نتیجه ای فرعی شود و در نتیجه ، عدم موفقیت در جمع آوری بودجه مورد نیاز شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *