Stablecoin دارایی های دیجیتالی است که برای تقلید از ارزش ارزهای فیات مانند دلار یا یورو طراحی شده است. آنها به کاربران این امکان را می دهند تا با حفظ ثبات قیمت ، ارزان و سریع ارزش را در سراسر جهان منتقل کنند.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم به دلیل بی ثباتی در هنگام قیمت گذاری در برابر فیات مشهور هستند. این انتظار می رود ، زیرا فناوری بلاکچین هنوز بسیار جدید است و بازارهای ارز رمزنگاری شده نسبتاً کوچک هستند. این واقعیت که ارزش ارز رمزنگاری شده به هیچ دارایی متصل نیست از دیدگاه بازار آزاد جالب است ، اما در مورد قابلیت استفاده می تواند دست و پا گیر باشد.

ارزهای رمزنگاری شده به عنوان واسطه مبادلات از نقطه نظر فناوری بسیار عالی هستند. با این حال ، نوسانات ارزش آنها در نهایت سرمایه گذاری های بسیار خطرناکی را برای آنها ایجاد کرده است و برای انجام پرداخت ایده آل نیست. با تسویه حساب یک معامله ، ارزش کوین ها به میزان قابل توجهی بیشتر یا کمتر از زمان ارسال آنها است.

اما Stablecoin چنین مشکلی ندارند. این دارایی ها حرکت ناچیز قیمت را می بینند و ارزش دارایی اساسی یا ارز فیات را که از آنها تقلید می کنند از نزدیک ردیابی می کنند. به همین ترتیب ، آنها به عنوان دارایی امن در میان بازارهای بی ثبات عمل می کنند.

روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن یک Bitcoin ثابت می تواند ثبات خود را حفظ کند. در این مقاله ، ما در مورد برخی از مکانیسم های استفاده شده ، مزایای آنها و محدودیت های آنها بحث خواهیم کرد.

Stablecoin چگونه کار می کنند؟

چند دسته از پول های ثابت وجود دارد که هر یک از آنها به روش های مختلف ادغام واحدهای خود را انجام می دهند. در زیر برخی از رایج ترین انواع پایدار کوین آورده شده است.

Stablecoin با پشتیبانی فیات

محبوب ترین نوع Stablecoin  آن است که مستقیماً توسط ارز فیات با نسبت ۱: ۱ پشتیبانی می شود. ما همچنین به این ارزهای با ثبات با وثیقه فیات می گوییم. یک ناشر مرکزی (یا بانک) مقداری ارز فیات را ذخیره می کند و متناسب با آن توکن صادر می کند.

به عنوان مثال ، صادر کننده ممکن است یک میلیون دلار نگه دارد و هر یک میلیون توکن به ارزش یک دلار توزیع کند. کاربران می توانند آزادانه این معاملات را انجام دهند همانطور که با رمزها یا ارزهای رمزپایه معامله می کنند و در هر زمان دارندگان می توانند آنها را با معادل دلار خود خریداری کنند.

در اینجا درجه بالایی از خطر طرف مقابل وجود دارد که نمی توان آن را کاهش داد: در نهایت ، باید به صادر کننده اعتماد کرد. هیچ راهی برای کاربر وجود ندارد که بتواند با اطمینان تعیین کند که آیا صادر کننده وجوه خود را ذخیره می کند یا خیر. در بهترین حالت ، شرکت صادر کننده می تواند تلاش کند تا جایی که ممکن است شفافیت در هنگام انتشار ممیزی داشته باشد ، اما این سیستم دور از اعتماد نیست.

Binance دو Stablecoin را ارائه می دهد که از نظر مالی پشتیبانی می شوند – BUSD ، پشتبانی شده با دلار آمریکا و BGBP ، که پوند انگلیس را ردیابی می کند.

Stablecoin چیست؟هرآنچه باید بدانید.

ارزهای باثبات با پشتیبانی رمزنگاری

Stablecoin با پشتیبانی از رمزنگاری ، همتایان پشتیبان خود را منعکس می کنند ، با تفاوت اصلی این که ارز رمزنگاری شده به عنوان وثیقه استفاده می شود. اما از آنجا که ارز رمزنگاری شده دیجیتالی است ، قراردادهای هوشمند صدور واحدها را کنترل می کنند.

 در ارزهای باثبات با پشتیبانی از رمزنگاری اعتماد به حداقل می رسند ، اما باید توجه داشت که سیاست های پولی توسط رای دهندگان به عنوان بخشی از سیستم های حکمرانی آنها تعیین می شود. این بدان معناست که شما به یک صادر کننده اعتماد ندارید ، اما اعتماد دارید که همه شرکت کنندگان در شبکه همیشه در جهت منافع کاربران عمل خواهند کرد.

برای به دست آوردن این نوع Stablecoin ، کاربران ارز رمزنگاری شده خود را در یک قرارداد قفل می کنند ، که این رمز را صادر می کند. بعداً ، برای بازپرداخت وثیقه خود ، پول های ثابت را به همان قرارداد (همراه با هر گونه سود) پرداخت می کنند.

مکانیسم های خاصی که این عمل را اجرا می کنند بر اساس طراحی هر سیستم متفاوت است. کافی است بگوییم ، ترکیبی از تئوری بازی و الگوریتم های زنجیره ای مشارکت کنندگان را در حفظ ثبات قیمت تشویق می کند.

ارزهای باثبات الگوریتمی

Stablecoin الگوریتمی با فیات یا ارز رمزپایه پشتیبانی نمی شوند. درعوض ، میخ آنها کاملاً توسط الگوریتم ها و قراردادهای هوشمندی که عرضه توکن های صادر شده را مدیریت می کنند ، حاصل می شود. از لحاظ عملکردی ، سیاست های پولی آنها از نزدیک مورد تأیید بانک های مرکزی برای مدیریت ارزهای ملی است.

اساساً ، یک سیستم الگوریتمی پایدار Bitcoin در صورت پایین آمدن قیمت از قیمت ارز فیات که آن را دنبال می کند ، عرضه رمز را کاهش می دهد. اگر قیمت از ارزش پول فیات فراتر رود ، توکن های جدیدی برای کاهش ارزش Stablecoin وارد بازار می شوند.

ممکن است این دسته از توکن ها را که به عنوان ارزهای باثبات بدون وثیقه نامیده می شوند ، بشنوید. این از نظر فنی نادرست است ، زیرا وثیقه دارند – البته نه به همان روشی که دو ورودی قبلی دارد. در مورد یک رویداد بازار ناهنجار ، پولهای ثابت الگوریتمی ممکن است نوعی وثیقه برای کنترل حرکتهای بی ثبات بازار داشته باشند.

آشنایی با Stablecoins محبوب

Stablecoin با وثیقه در عمل از رایج ترین ها هستند. نمونه این کوین ها شامل  USD Tether (USDT)، True USD (TUSD) ، Paxos Standard (PAX) ، USD Coin (USDC و (Binance USD (BUSD است. با این حال ، نمونه هایی از دو دسته فوق الذکر دیگر نیز وجود دارد که در حال حاضر در بازار موجود است. Bitshares USD و DAI کوین های وثیقه ای رمزنگاری شده هستند ، در حالی که Carbon و (که اکنون از بین رفته است) مبانی نمونه هایی از انواع الگوریتمی هستند.

این لیست کاملاً کامل نیست. بازار ارزهای دیجیتال باثبات گسترده است ، چیزی که از طریق گسترش صدها پروژه Stablecoin ثابت می شود.

Stablecoin چیست؟هرآنچه باید بدانید.

موافقان و مخالفان Stablecoins

اصلی ترین مزیت Stablecoin ها پتانسیل آنها در تأمین وسیله مبادله ای است که ارزهای رمزپایه را تکمیل کند. به دلیل نوسانات بالا ، ارزهای رمزپایه قادر به دستیابی گسترده در برنامه های روزمره مانند پردازش پرداخت نیستند. با ارائه سطح بالاتری از پیش بینی و ثبات ، این ارزهای تثبیت شده این مشکل را حل می کنند.

با نقش محافظتی در برابر نوسانات ، Stablecoin ها همچنین می توانند در ادغام ارزهای رمزپایه با بازارهای مالی سنتی نقش داشته باشند. در حال حاضر ، این دو بازار به عنوان اکوسیستم جداگانه با تعامل بسیار کم وجود دارد. با در دسترس بودن شکل پایدارتر ارز دیجیتال ، به احتمال زیاد ارزهای رمزپایه شاهد افزایش استفاده در بازارهای وام و اعتبار هستند که تاکنون منحصراً توسط ارزهای فیات صادر شده توسط دولت تسلط داشته اند.

معامله گران و سرمایه گذاران علاوه بر سودمندی در معاملات مالی ، می توانند از پرتفوی خود استفاده کنند. اختصاص درصد معینی از نمونه کارها به کوین های تثبیت شده راهی موثر برای کاهش ریسک کلی است. در عین حال ، نگهداری ذخیره ارزش که می تواند برای خرید ارزهای رمزپایه دیگر هنگام کاهش قیمت مورد استفاده قرار گیرد ، می تواند یک استراتژی موثر باشد. به همین ترتیب ، این کوین ها می توانند برای “قفل کردن” سودهای حاصل از افزایش قیمت ها ، بدون نیاز به پرداخت پول استفاده شوند.

با وجود پتانسیل بالقوه آنها برای حمایت از پذیرش گسترده ارزهای رمزپایه ، Stablecoin ها هنوز محدودیت های خاصی دارند. انواع وثیقه های فیات کمتر از ارزهای رمزپایه معمولی غیرمتمرکز هستند ، زیرا یک نهاد مرکزی برای نگهداری دارایی های پشتیبانی مورد نیاز است. در مورد کوین های وثیقه رمز شده و بدون وثیقه ، کاربران باید به جامعه گسترده تر (و کد منبع) اعتماد کنند تا از ماندگاری سیستم ها اطمینان حاصل کنند. اینها هنوز فناوری های جدیدی هستند ، بنابراین برای بلوغ به مدتی زمان نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *