MARKET INDICATOR : شاخص بازار بر اساس داده‌های بازار از جمله بهره باز و عرضه استیبل کوین برای پیش‌بینی حرکت بازار ساخته شده‌اند. که یکی از این شاخص ها نسبت MVRV می باشد

MVRV RATIO

نسبت MVRV (ارزش بازار به ارزش تحقق یافته) نسبتی از ارزش بازار دارایی به سرمایه تحقق یافته آن است

نمای کلی شاخص

MVRV (ارزش بازار به ارزش تحقق یافته) نسبتی از سرمایه بازار یک دارایی به سرمایه واقعی آن است. با مقایسه این دو معیار، از MVRV می توان برای دریافت این احساس که قیمت بالاتر یا پایین تر از “ارزش منصفانه” است و برای ارزیابی سودآوری بازار استفاده کرد.

انحرافات شدید بین ارزش بازار و ارزش تحقق یافته را می توان برای شناسایی سطوح بالا و پایین بازار استفاده کرد زیرا به ترتیب دوره های سود و زیان غیر واقعی سرمایه گذار را منعکس می کند.

MVRV در پایه خود مقایسه ای از موارد زیر است:

  • ارزش بازار: ارزش فعلی عرضه (ارزش بازار دارایی)
  • سقف تحقق یافته: مبنای بهای تمام شده عرضه (ارزش ذخیره شده در دارایی)

نسبت MVRV را می توان به طور کلی در چارچوب زیر در نظر گرفت:

ارزش های بالا و روند صعودی:

ارزش بازار عرضه کوین نسبت به ارزش تحقق یافته (مبنای بهای تمام شده) در حال افزایش است. مقادیر بالاتر نشان‌دهنده میزان بیشتری از سود محقق نشده در سیستم است و احتمال اینکه سرمایه‌گذاران کوین ها را برای قفل کردن سود توزیع کنند را افزایش می‌دهد.
مقادیر MVRV > 3.5 به طور کلی به عنوان یک سیگنال قوی برای چرخه های گاو نر در مراحل پایانی عمل می کند و احتمال توزیع سنگین را افزایش می دهد.

ارزش های پایین و روند نزولی:

ارزش بازار عرضه کوین نسبت به ارزش تحقق یافته (مبنای بهای تمام شده) در حال کاهش است. مقادیر پایین تر نشان می دهد که میزان کمتری از سود تحقق نیافته در سیستم وجود دارد که ممکن است نشان دهنده کاهش ارزش گذاری یا پویایی ضعیف تقاضا باشد.
MVRV Vales < 1.0 نشان می دهد که بخش بزرگی از عرضه تقریباً به سر می رسد یا با ضرر نگه داشته می شود. این مقادیر پایین معمولاً سیگنال قوی از تسلط بازار و انباشت خرس در اواخر مرحله را ارائه می دهند.

MVRV RATIO در تحلیل ON_CHAIN چیست؟

چگونه اندازه گیری می شود؟

MVRV با تقسیم ارزش بازار یک دارایی بر سقف تحقق یافته آن محاسبه می شود.

نسبت MVRV و استفاده از آن به‌عنوان یک ابزار تحلیلی اساساً مطالعه رفتار کل سرمایه‌گذاران با حرکت قیمت به / از مبنای هزینه آنها است. می توان آن را به عنوان یک مدل سبک بازگشت میانگین در نظر گرفت، که در آن سقف تحقق یافته (مبنای هزینه کل بازار) به عنوان میانگین عمل می کند، و MVRV انحرافات از این میانگین را اندازه گیری می کند.

سیگنال های نشانگر

سیگنال های نسبت MVRV فضای کمی برای ابهام باقی می گذارند. این سیگنال ها به شرح زیر است:

*مقادیر بالای MVRV

قیمت با حاشیه بسیار زیادی از مبنای هزینه منحرف شده است که نشان دهنده سودآوری بزرگ غیر واقعی در سراسر بازار است.
این احتمال را افزایش می دهد که سرمایه گذاران شروع به توزیع کوین کنند و به عرضه مایع که باید توسط تقاضا جذب شود، می افزاید.
مقادیر شدید (از لحاظ تاریخی > 3.5) سیگنال‌های نزولی هستند که نشان‌دهنده بالای چرخه بالقوه است.

*مقادیر کم MVRV

قیمت با حاشیه زیادی به زیر مبنای هزینه کل سقوط کرده است، که نشان می دهد سرمایه گذاران سودهای تحقق نیافته پایین و/یا زیان های تحقق نیافته زیادی دارند.
احتمال تسلیم شدن سرمایه گذاران را افزایش می دهد و نشان می دهد که دارایی از نظر تاریخی کمتر از ارزش گذاری شده است.
معاملات MVRV < 1 از لحاظ تاریخی نشان دهنده نزول بازار نزولی بوده است و انباشت پول هوشمند در حال بازی است.

MVRV RATIO در تحلیل ON_CHAIN چیست؟

کاربردهای نسبت MVRV چیست؟

در وهله اول از این نسبت برای تفسیر دیتای آن چین استفاده می‌شود. با مقایسه ارزش بازار و ارزش واقعی رمزارز متوجه می‌شوید که آیا قیمت کنونی ارز دیجیتال واقعی است یا نه. این ابزار برای تشخیص سقف و کف بازار هم کاربرد دارد. مثلاً زمانی که عدد این نسبت برای بیت کوین بسیار زیاد می‌شود، احتمالاً قیمت بیت کوین بیش از حد ارزش‌گذاری شده است که احتمالاً به دلیل فشار فروش است.

از طرف دیگر زمانی که این نسبت بسیار کم است، ممکن است رمزارز کمتر از ارزش واقعی آن ارزش گذاری شده باشد که احتمالاً به دلیل حجم بالای خرید است. در واقع MVRV اطلاعات ارزشمندی درباره رفتارهای تریدرها هنگام خرید و فروش به ما می‌دهد.

جمع‌بندی

یکی از شاخص‌های کاربردی برای تحلیل وضعیت بازار، MVRV است. از نسبت ارزش کل بازار یک رمزارز بر ارزش واقعی آن، MVRV به‌دست می‌آید که از آن به‌منظور تخمین ارزش واقعی دارایی استفاده می‌شود. برای محاسبه این شاخص کافی است مارکت کپ را بر ارزش واقعی رمزارز تقسیم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *