پروژه Livepeer با هدف ارائه یک پروتکل شبکه پخش جریانی مستقیم ویدئویی کاملاً غیرمتمرکز ، بسیار مقیاس پذیر ، دارای انگیزه رمزگذاری شده و در نتیجه به راه حلی منجر می شود که می تواند به عنوان لایه رسانه زنده در پشته توسعه غیرمتمرکز (web3) عمل کند. علاوه بر این ، منظور از LPT این است که از نظر اقتصادی گزینه ای کارآمد برای راه حل های پخش متمرکز برای هر پخش کننده موجود ارائه دهد.

در این سند ما پروتکل Livepeer را توصیف می کنیم – یک پروتکل مبتنی بر سهام اختصاص داده شده برای تشویق شرکت کنندگان در یک شبکه پخش ویدیوی زنده به روش تئوریک و ایمن بازی. ما راه حل هایی برای تأیید مقیاس پذیر کار غیرمتمرکز و همچنین جلوگیری از کار بی فایده در تلاش برای بازی تخصیص رمزها در یک سیستم تورمی ارائه می دهیم.
 مقدمه و پیشینه چشم انداز وب غیر متمرکز در طی دو سال گذشته با ظهور شبکه هایی مانند Ethereum برای امکان محاسبات غیر قابل اعتماد ، Swarm و IPFS / Filecoin برای امکان ذخیره سازی غیرمتمرکز و توزیع محتوا ، بیت کوین و پروژه های مختلف توکن برای تسهیل انتقال p2p ، تحقق یافته است. از ارزش ، و نامهای غیرمتمرکز مانند Blockstack و ENS ثبت نام می کند تا نامهای قابل دسترسی به انسان را به محتوا و هویت ارائه دهد.
این عناصر مبنایی برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) به صورت محتوای وب یا موبایل تا حد زیادی ثابت یا به ندرت به روزرسانی شده ایجاد می شوند ، اما در حال حاضر DApp ها هنوز از توانایی درج رسانه ها و داده های جریان دار به روشی باز و غیرمتمرکز برخوردار نیستند. هدف از پروژه Livepeer تمرکززدایی از پخش مستقیم ویدئو از طریق اینترنت است.

بررسی اجمالی Livepeer Project

معرفی خوبی از وضعیت فعلی فیلم زنده در اینترنت است. این مقاله بیشتر از جزئیات مربوط به پروتکل رمزنگاری اقتصادی LPT متمرکز خواهد بود ، نه مورد تجاری ، اما به طور خلاصه مروری کلی در مورد وضعیت فعلی جریان مستقیم دارد که با سرعت سریع ، متمرکز و گران رشد می کند.
از طرف دیگر ، یک راه حل کاملاً غیرمتمرکز P2P ، جایی که گره ها به خود محاسبه می کنند و پهنای باند را در سرویس پخش مستقیم ویدئو پخش می کنند ، بازتر و مقیاس پذیر تر خواهد بود ، زیرا محدودیتی در تعداد اتصالات ارائه شده وجود ندارد. این فناوری مطمئناً تا حدودی در دسترس است ، اما تا به امروز هیچ انگیزه ای برای جلب نظر کاربران در اجرای گره هایی که این قابلیت را فراهم می کنند وجود نداشته است و همچنین بودجه مناسبی برای تهیه پروتکل باز وجود نداشته است که بتواند این کار را به گونه ای تسهیل کند.
LPT از کل اینترنت به جای یک شرکت متمرکز سود می برد. با این حال ، با ظهور اخیر پروتکل های رمزنگاری شده ، اکنون فرصتی برای ایجاد انگیزه همزمان برای مشارکت کاربران در محاسبه و پهنای باند نسبت به پخش مستقیم ویدئو وجود دارد ، به روشی که با تأمین مالی توسعه یک سرور رسانه باز هماهنگ است. راه حلی با قابلیت ارائه مستقیم فیلم ویدئویی مطابق با آخرین استانداردها و قالب های مورد نیاز برای دستیابی به طیف گسترده ای از دستگاه ها.
علاوه بر این ، اقدامات اقتصادی که به طور سنتی در نتیجه پروتکل های دارای رمز نشان داده می شود ، نشان می دهد که هزینه برای پخش کننده برای استفاده از شبکه Livepeer می تواند ارزان تر از هزینه هر راه حل متمرکز باشد.

با تحویل فناوری و پروتکل LPT ، این امکان را به کاربران می دهد تا در جریان زیر شرکت کنند:

یک فیلم روی دوربین ، تلفن ، صفحه یا وب کم خود بگیرید و آن را به شبکه Livepeer ارسال کنید. گره هایی که در داخل شبکه اجرا می شوند ، آن را در تمام قالب های لازم برای دسترسی به هر دستگاه پشتیبانی شده رمزگذاری می کنند. کاربرانی که این گره ها را اجرا می کنند .
مجموعه فناوری پخش ویدیوی زنده طی سالهای متمادی تکامل یافته و شامل لایه های بسیاری است. پخش کنندگان برای پردازش و کدگذاری فیلم در قالب های مختلف ، پخش ویدئو از طریق شبکه و پخش ویدئو در منبع ، ضبط رابط با سرور رسانه ای ، و سپس اجازه می دهند تا ویدئو با کیفیت بالا توسط مصرف کننده نهایی پخش شود.
سوالات اقتصادی نیز وجود دارد که وقتی شخص از طریق این پشته فکر می کند ، مطرح می شود ، از جمله اینکه آیا پخش کننده یا مصرف کننده باید هزینه انتقال پهنای باند را برای انتقال ویدئو بپردازد ؟
امروز یک پلت فرم پخش مستقیم زنده نیاز به پشتیبانی از فرمت های ویدیویی RTMP ، HLS ، Mpeg-Dash در کدک H.264 و VP8 دارد. کدک های جدید مانند H.265 / HEVC ، VP9 و AV1 در آینده نزدیک با عادت بیشتر مصرف کنندگان به کیفیت بالاتر فیلم ، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. فقط برای HLS ، اپل سرعت بیت از ۱۴۵kb / s تا ۷۸۰۰kb / s را پیشنهاد می کند تا بتواند انواع مختلف دستگاه ها را در شرایط مختلف سرویس دهد.
همه اینها مقدار قابل توجهی پیچیدگی و هزینه را برای پخش مستقیم فیلم افزایش می دهد. پشته توسعه غیرمتمرکز موجود (web3) شامل راه حل هایی برای برخی از لایه های مورد نیاز برای یک پلت فرم ویدئویی زنده است ، مانند انتقال فایل و پرداخت ها ، اما در حال حاضر هیچ راه حلی برای ضبط و رابط ، رمزگذاری و پردازش و ارائه لایه های ویدیوی زنده وجود ندارد.
برای این منظور ، Livepeer Livepeer Media Server (LPMS) را معرفی می کند – یک پیاده سازی منبع باز از یک سرور رسانه ای که کلیه ویژگی های خاص فیلم زنده مورد نیاز برای توسعه دهندگان DApp و پخش کننده های موجود را فراهم می کند تا عملکردهای زنده را در برنامه های خود ایجاد کنند. در اینجا بیشتر بخوانید به عنوان یک برنامه مستقل ، هر توسعه دهنده ای می تواند یک برنامه زنده را در بالای LPMS ایجاد کند ، اما هنوز هم متمرکز است و باید از طریق روش های سنتی مقیاس بندی شود.
LPT چیست؟ هر آنچه در مورد پروژه Livepeer باید بدانید
با این حال ، هنگامی که هر گره در شبکه Livepeer LPMS را اجرا می کند ، و انگیزه های اقتصادی پروتکل اطمینان حاصل می کند که این گره ها به قدرت پردازش و پهنای باند آنها در خدمت رمزگذاری و توزیع ویدئوی زنده کمک می کنند ، شبکه در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفته است ، آنها می توانند به سادگی جریان مستقیم خود را به شبکه بفرستند و جزئیات پیاده سازی مقیاس گذاری ، پرداخت و میزبانی رسانه را به صورت خلاصه حذف می کنند.
پروتکل Livepeer چگونگی مشارکت بازیگران مختلف در یک اکوسیستم پخش زنده را به روشی مطمئن و منطقی از نظر اقتصادی تعریف می کند. دو حوزه اصلی که پروتکل باید به آنها بپردازد ، توزیع واقعی ویدئوی زنده از مبدا به تعداد زیادی از مصرف کنندگان به روشی قابل اجرا و مقیاس پذیر و انگیزه های اقتصادی برای تشویق به مشارکت در شبکه در یک تئوری امن و بازی است.
  در حالی که این مقاله به توزیع ویدئوی زنده که در آن با پروتکل اقتصادی همپوشانی دارد می پردازد ، اما برای نشان دادن همسویی و اقتصادی ، بیشتر روی مورد دوم تمرکز می کند.

در بالاترین سطح ، پروتکل برای موارد زیر طراحی شده است:

  • به هر گره ای اجازه دهید ویدیوی زنده را به شبکه بفرستد و به صورت اختیاری برای رمزگذاری آن در قالب ها و بیت ریت های مختلف پول پرداخت کنید.
  • به هر گره ای اجازه دهید ویدیو را از شبکه درخواست کند.
  • به کنندگان اجازه دهید در پردازش کدگذاری و توزیع ویدیو از قدرت پردازش و پهنای باند خود استفاده کنند و به همین ترتیب جبران شود.
  • در یک شبکه غیرمتمرکز که به شرکت کنندگان متناسب با میزان مشارکت خود پاداش داده می شود

دو چالش بزرگی که برای اطمینان از امنیت باید حل شوند عبارتند از:

  • آیا می توان تأیید کرد که کاری که گره ها انجام داده اند به درستی انجام شده است؟
  • آیا گره هایی که بخاطر کار واقعی که ارزش شبکه را دارند ، بر خلاف کارهای جعلی انجام شده در تلاش برای بدست آوردن تخصیص رمزها به طور ناعادلانه ، جایزه می گیرند؟
پروتکل Livepeer به منظور تأیید صحت کار و جلوگیری از کارهای جعلی طراحی شده است ، در عین حال راهکارهایی برای مقیاس پذیری خودکار شبکه ارائه می دهد و برای تدوین پروتکل در طول زمان در دولت پخته می شود.
  • اطلاعات بیشتر در زیر این مسیرها متناسب با مقدار رمزگذاری شده و تفویض شده از طریق شبکه کار می کنند
  • اساساً به عنوان مکانیزم هماهنگی عمل می کند.

LPT چیست؟ هر آنچه در مورد پروژه Livepeer باید بدانید

این یک واحد حساب ویژه مختص اکوسیستم Livepeer است که اساس مفهوم SectorCoin را تشکیل می دهد ، قابل استفاده برای عملکردهای اضافی که در آینده معرفی می شود. سرویس هایی مانند DVR ، زیرنویس های بسته ، درج آگهی / کسب درآمد و تجزیه و تحلیل ها همگی می توانند به اکوسیستم Livepeer متصل شوند و به طور بالقوه از امنیت ایجاد شده توسط ذخیره LPT استفاده کنند.

رضایت عمومی 

Livepeer دارای یک سیستم رضایت دو لایه است. دفتر LPT و معاملات توسط بلاکچین زمینه ای مانند Ethereum تأمین می شوند. هرگونه انتقال رمز LPT یا هرگونه معامله در سیستم را می توان در نظر گرفت با همان امنیت اثبات اساسی کار یا اثبات بلاکچین سهام تأیید شده است. لایه دوم اما توزیع LPT تازه تولید شده را تعیین می کند. این توسط قرارداد هوشمند Livepeer و شرکت کنندگان مختلف در پروتکل اداره می شود.
در حالی که اجماع مورد نیاز برای هر گفتن وجود ندارد ، از نظر پذیرش و اعتبار بلوک های قبلی ، این پروتکل قوانینی را برای مشارکت و شرایطی را تعیین می کند که بازیگران به دلیل عدم اجرای نقش خود مجازات (مضراب شوند).
این سطح دوم اجماع حاکم بر توکن که به تازگی ایجاد شده است ، مبتنی بر اثبات تفویض سهام (DPOS) است ، همانطور که از سیستم هایی مانند Bitshares ، Steem ، Tendermint و Casper الهام گرفته شده است . نقش اعتبارسنج ها در شبکه توسط Transcoders بازی می شود. هر کاربری می تواند سهام خود را به یک رمزگذار که پس از آن نیاز به انجام کارهای رمزگذاری در شبکه دارد.
در پروتکل تأیید کار شرکت کند و توابع زنجیره ای را در فواصل زمانی مشخص فرا بخواند تا اعتبار این کار را تأیید کند. این پروتکل هزینه ها و رمزهای ایجاد شده جدید را توزیع می کند و سهام بازیگران بد رفتار را خرد می کند. نتیجه اعتبار سنجی پس از انجام اعتبار سنجی از طریق Truebit روی زنجیره ضبط می شود ، بنابراین دیگر جایی برای اختلافات بین پخش کننده و رمزگذار نخواهد بود.

پیوند + نمایندگی

در LPT ، گره ها برای نشان دادن میزان سهام در شبکه ، باید مقداری از LPT خود را پیوند دهند. آنها این کار را از طریق معامله Bond انجام می دهند ، که سهام آنها در قرارداد هوشمند تا زمانی که Unbond  پیوند نخورده باشد را گره می زند ، در آن زمان آنها وارد یک حالت غیرقابل پیوند می شوند که برای زمان UnbondingPeriod ادامه خواهد داشت.
پس از اتمام دوره UnbondingPP ، آنها می توانند LPT خود را پس بگیرند. مبلغ اوراق قرضه برای واگذاری سهام به یک رمزگذار استفاده می شود. این شبکه هر بار از N ترانس کدگر فعال پشتیبانی می کند ، که یک پارامتر متحرک شبکه است.
هر گره ای می تواند نشان دهد که می خواهد Transcoder با تراکنش Transcoder باشد و پروتکل رمزگذاران را با بیشترین سهام تجمعی (خودشان + از گره های دیگر تفویض شده) در ابتدای هر دور ، همراه با یک انتخاب می کند. رمزگذار تصادفی از لیست انتظار.
توکن که به تازگی در Livepeer تولید شده است به نسبت گره های پیوند خورده به نسبت کارهایی که آنها پیوند داده اند (منهای کارمزد) توزیع می شود ، به شرطی که به گره های کدگذاری که طبق پروتکل رفتار می کنند ، تفویض شده است.
اگر گره هایی که به آنها تفویض کرده اند رفتار نکنند و یکی از شرایط برش را نقض نکنند ، می توان پیوندها را کاهش داد (با درصد مشخصی کاهش می یابد). گره هایی که به Transcoder پیوند داده و به آنها واگذار شده اند نیز بخشی از هزینه هایی را که Transcoder از طریق مشاغل رمزگذاری در شبکه ایجاد می کند ، دریافت می کنند.
در واقع ، گره هایی که کار را انجام می دهند ، هزینه هایی را می گیرند که پخش کننده ها برای آن کار پرداخت می کنند. به جلو ، وقتی این سند از واژه “نماینده” استفاده می کند ، منظور گره های پیوندی است که سهام خود را به جای یک رمزگذار به خود واگذار کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *