Bitcoin Halving اخیر در ۱۱ مه سال ۲۰۲۰ ، کمی بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر اتفاق افتاد. برای توضیح اینکه Bitcoin Halving چیست ، ابتدا باید کمی در مورد نحوه کار شبکه بیت کوین توضیح دهیم.

بیت کوین و بلاکچین آن در واقع مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها در سراسر جهان است که همه کد بیت کوین را بر روی خود بارگیری می کنند. هر یک از این رایانه ها تمام بلاکچین های بیت کوین را روی خود ذخیره کرده اند. این بدان معناست که هر رایانه دارای کل سابقه معاملات بیت کوین است ، که این اطمینان را می دهد که هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد ، زیرا هر کامپیوتر معامله را انکار می کند.

به این ترتیب ، بیت کوین کاملاً شفاف است و هیچ کس نمی تواند معامله ای انجام دهد بدون اینکه همه اتفاقات را ببینند. حتی کسانی که به عنوان یک گره یا ماینر در شبکه شرکت نمی کنند ، می توانند با مشاهده کاوشگران بلاک ، این معاملات را به صورت زنده مشاهده کنند.

رایانه ها یا گره های بیشتری که به زنجیره بلاک اضافه می شوند ، ثبات و امنیت آن را افزایش می دهند. در حال حاضر بیش از ۱۰،۰۰۰ گره وجود دارد که کد Bitcoin را اجرا می کنند.

در حالی که هر کسی می تواند به عنوان یک گره در شبکه بیت کوین شرکت کند ، به شرطی که فضای ذخیره سازی کافی برای بارگیری کل بلاکچین و تاریخچه معاملات آن را داشته باشد ، همه آنها ماینر نیستند.

استخراج

استخراج بیت کوین فرآیندی است که در آن افراد از رایانه های خود برای مشارکت در شبکه بلاکچین بیت کوین به عنوان پردازنده تراکنش استفاده می کنند. بیت کوین از سیستمی به نام اثبات کار استفاده می کند. این بدان معناست که ماینرها باید ثابت کنند که در پردازش معاملات تلاش کرده اند تا پاداش دریافت کنند. این تلاش شامل زمان و انرژی لازم برای اجرای سخت افزار کامپیوتر و حل معادلات پیچیده است.

رایانه های سریعتر با انواع خاصی از سخت افزار جوایز بیشتری را به همراه دارند و برخی از شرکت ها تراشه های رایانه ای مخصوص استخراج را طراحی کرده اند. این رایانه ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را دارند و پاداش این کار را می گیرند.

Bitcoin Halving چیست؟ هر آنچه بایدبدانید.

اصطلاح استخراج به معنای واقعی کلمه استفاده نمی شود بلکه در اشاره به روش جمع آوری فلزات گرانبها استفاده می شود. استخراج کنندگان بیت کوین مشکلات ریاضی را حل می کنند و قانونی بودن یک معامله را تأیید می کنند.

سپس آنها این تراکنش ها را به انتهای بلاک اضافه می کنند و زنجیره هایی از این بلاک تراکنش ها را ایجاد می کنند و بلاکچین را تشکیل می دهند. هنگامی که یک بلاک با معاملات پر می شود ، ماینرهایی که معاملات درون بلاک را پردازش و تأیید می کنند با بیت کوین پاداش می گیرند.

معاملات با ارزش پولی بیشتر برای اطمینان از امنیت نیاز به تأییدهای بیشتری دارند. این فرآیند استخراج نامیده می شود زیرا کار انجام شده برای بیرون آوردن کد جدید بیت کوین معادل دیجیتالی با کار فیزیکی انجام شده برای بیرون کشیدن طلا از زمین است. اطلاعات بیشتر در مورد مباحث فنی استخراج  را می توان در مقاله استخراج  یافت.

Bitcoin Halving

هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک استخراج شده ، یا تقریباً هر چهار سال ، پاداش داده شده برای استخراج کنندگان بیت کوین برای پردازش معاملات به نصف کاهش می یابد. این به نصف میزان انتشار بیت کوین جدید در گردش کاهش می یابد. این روش بیت کوین برای استفاده از یک شکل تورمی ترکیبی است که هر چهار سال یکبار کاهش می یابد تا زمانی که بیت کوین آزاد شود و در گردش است.

این سیستم تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت. در آن زمان ، برای پردازش تراکنش هایی که کاربران شبکه پرداخت می کنند ، به ماینرها پاداش داده می شود. این هزینه ها اطمینان می دهد که ماینرها همچنان انگیزه استخراج و ادامه شبکه را دارند. ایده این است که رقابت برای این هزینه ها باعث می شود که پس از اتمام نصف شدن ، آنها کم باقی بمانند.

halving قابل توجه است زیرا گام دیگری در کاهش عرضه محدود بیت کوین است. فقط ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ بیت کوین وجود دارد. در زمان نگارش این مقاله ، ۱۸۳۶۱،۴۳۸ بیت کوین در حال گردش است که فقط ۲،۶۳۸،۵۶۲ باقی مانده است که از طریق جوایز استخراج آزاد می شوند.

در سال ۲۰۰۹ ، پاداش هر بلاک در زنجیره استخراج شده ۵۰ بیت کوین بود. بعد از اولین نصف شدن ۲۵ ، سپس ۱۲٫۵ بود ، و در ۱۱ می سال ۲۰۲۰ به ۶٫۲۵ بیت کوین در هر بلاک تبدیل شد.  برای قرار دادن این در یک زمینه دیگر ، تصور کنید اگر مقدار طلای استخراج شده از زمین هر چهار سال به نصف تقسیم شود. اگر ارزش طلا بر اساس کمبود آن باشد ، پس  هر  “نصف کردن” تولید طلا قیمت آن را بالاتر می برد.

Bitcoin Halving چیست؟ هر آنچه بایدبدانید.

این نصف کردن میزان تولید کوین های جدید را کاهش می دهد و بنابراین عرضه موجود را کاهش می دهد. این می تواند برخی از پیامدها را برای سرمایه گذاران ایجاد کند زیرا دارایی های دیگر با عرضه کم ، مانند طلا ، می توانند تقاضای زیادی داشته باشند و قیمت ها را بالاتر ببرند.

در گذشته ، این کاهش های بیت کوین با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین ارتباط داشته است. نیمه اول که در نوامبر سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد ، طی یک سال از حدود ۱۲ دلار به تقریبا ۱۱۵۰ دلار افزایش یافت. دومین bitcoin halving در جولای سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. قیمت در این نصف حدود ۶۵۰ دلار بود و تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین به حدود ۲۰،۰۰۰ دلار رسیده بود. قیمت در طی یک سال از این اوج به حدود ۳۲۰۰ دلار کاهش یافت ، قیمتی نزدیک به ۴۰۰٪ بالاتر از قیمت قبل از نصف کردن آن.

درصورتی که یک Bitcoin Halving تقاضا و قیمت را افزایش ندهد ، استخراج کنندگان هیچ انگیزه ای نخواهند داشت زیرا پاداش برای انجام معاملات کمتر و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر ، بیت کوین فرایندی را برای تغییر دشواری دریافت جوایز استخراج یا به عبارتی دشواری استخراج یک معامله در پیش دارد.

در صورتی که پاداش به نصف کاهش یابد و ارزش بیت کوین افزایش نیافته باشد ، مشکل انگیزه استخراج کاهش می یابد تا ماینرها انگیزه بیشتری پیدا کنند. این بدان معناست که مقدار بیت کوین منتشر شده به عنوان پاداش هنوز کمتر است اما مشکل پردازش یک معامله کاهش می یابد.

این روند دو بار موفقیت آمیز به اثبات رسیده است. تاکنون نتیجه این کاهش ها بالون شدن قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. سقوط هایی که به دنبال این سودها به وجود آمده اند ، هنوز قیمت ها را بالاتر از قبل از این وقایع نصف حفظ کرده اند. به عنوان مثال ، همانطور که در بالا ذکر شد ، حباب ۲۰۱۷-۲۰۱۸ شاهد افزایش بیت کوین به حدود ۲۰،۰۰۰ دلار بود ، اما قیمت آن تا حدود ۳۲۰۰ دلار کاهش یافت.

این یک افت بزرگ است اما قیمت بیت کوین قبل از نصف شدن حدود ۶۵۰ دلار بود. در حالی که این سیستم تاکنون کار کرده است ، نصف سازی معمولاً با گمانه زنی ها ، اعتیاد به مواد مخدر و نوسانات بسیار زیاد احاطه می شود و در مورد واکنش بازار در مقابل این حوادث در آینده غیرقابل پیش بینی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *