یک کلید عمومی در رمزگذاری کلید عمومی ایجاد می شود که از الگوریتم های رمزگذاری کلید نامتقارن استفاده می کند. از کلیدهای عمومی برای تبدیل پیام به قالب غیرقابل خواندن استفاده می شود. رمزگشایی با استفاده از یک کلید خصوصی متفاوت اما همسان انجام می شود. کلیدهای عمومی و خصوصی برای امکان برقراری ارتباط ایمن جفت می شوند.

 کلید عمومی

ممکن است یک کلید عمومی برای رمزگشایی امضای دیجیتال فرستنده در یک فهرست دسترسی آزاد قرار گیرد ، Public Key گیرنده پیام فرستنده را رمزگذاری می کند. زیرساخت کلید عمومی (PKI) کلیدهای عمومی و خصوصی تولید می کند.

کلید عمومی دسترسی آزاد همچنین ممکن است از طریق پست الکترونیکی برای مخاطبین و کاربران معتمد ارسال شود. حریم خصوصی (Pretty Good) (PGP) شکلی محبوب از رمزنگاری کلید عمومی است. کلیدهای PGP عمومی در فهرست سرور کلید عمومی قرار دارند تا امکان اشتراک کلید عمومی فراهم شود. کلیدهای دایرکتوری سرور PGP ممکن است به روز شوند اما حذف نمی شوند.

کلید خصوصی

کلید خصوصی که به آن کلید مخفی نیز گفته می شود ، متغیری در رمزنگاری است که با یک الگوریتم برای رمزگذاری و رمزگشایی کد استفاده می شود. کلیدهای مخفی فقط با مولد کلید به اشتراک گذاشته می شود و از امنیت بالایی برخوردار است. کلیدهای خصوصی نقش مهمی در رمزنگاری متقارن ، رمزنگاری نامتقارن و ارزهای رمزنگاری شده دارند.

پیچیدگی و طول کلید خصوصی تعیین می کند که یک حمله کننده بی رحم بتواند یک حمله  را اجرا کند و کلیدهای مختلف را تا یافتن کلید واقعی امتحان کند.

رمزگذاری کلید خصوصی به رمزگذاری متقارن گفته می شود ، جایی که از همان کلید خصوصی برای اهداف رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می شود. کلید خصوصی معمولاً یک عدد طولانی و تصادفی است که به راحتی نمی توان حدس زد. از آنجا که فقط یک کلید درگیر است ، روند کار سریع و ساده است.

رمزهای رمز مخفی معمولاً به یکی از دو دسته تقسیم می شوند:

رمزگذارهای جریانی یا رمزهای بلاک. رمز بلاک یک کلید خصوصی و الگوریتم را به طور همزمان به یک بلاک داده اعمال می کند ، در حالی که رمزگذار جریان کلید و الگوریتم را یک باره بکار می برد. رمزگذاری کلید متقارن از نظر محاسباتی بسیار سریعتر از رمزگذاری نامتقارن است اما به تبادل کلید نیاز دارد.

بیشتر فرایندهای رمزنگاری از رمزگذاری کلید خصوصی برای رمزگذاری انتقال داده ها استفاده می کنند اما از رمزگذاری Public Key برای رمزگذاری و تبادل کلید مخفی استفاده می کنند.

چالش های رمزگذاری کلید خصوصی

در حالی که رمزگذاری کلید خصوصی سطح بالایی از امنیت را تضمین می کند ، باید چالش های زیر را در نظر گرفت

  • اگر هر کاربر کلید خصوصی خود را داشته باشد ، مدیریت کلید رمزگذاری می تواند بسیار پیچیده شود.
  • برای جلوگیری از لو رفتن یا سرقت شدن ، کلیدهای خصوصی باید مرتباً تعویض شوند.
  • اگر کلید خصوصی فراموش شود یا گم شود ، سیستم خراب شده و پیام ها رمزگذاری می شوند.
  • برای ایجاد کلیدهای خصوصی طولانی و قوی به منابع محاسباتی قابل توجهی نیاز است.

کلید خصوصی در برابر کلید عمومی

رمزنگاری نامتقارن که به رمزگذاری کلید عمومی نیز معروف است ، از دو کلید متفاوت اما از نظر ریاضی بهم پیوسته است. Public Key در حالی که کلید خصوصی محرمانه است و فقط با مالک آن به اشتراک گذاشته می شود ، در دسترس هر کس که به آن نیاز داشته باشد در مخزنی به راحتی قابل دسترسی است.در این روش ، هر آنچه با کلید عمومی رمزگذاری شده باشد ، برای رمزگشایی به کلید خصوصی مرتبط نیاز دارد و بالعکس. رمزگذاری Public Key معمولاً برای ایمن سازی کانالهای ارتباطی مانند ایمیل استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *