نقدینگی معیاری است برای سهولت تبدیل دارایی به دارایی دیگر بدون تأثیر بر قیمت آن. به زبان ساده ، نقدینگی توصیف می کند که یک دارایی به چه سرعت و به راحتی قابل خرید یا فروش است.

از این نظر ، نقدینگی خوب به این معنی است که یک دارایی می تواند به سرعت و به راحتی خریداری شود یا بدون تأثیر زیادی بر قیمت آن ، فروخته شود. برعکس ، نقدینگی بد یا کم به این معنی است که یک دارایی نمی تواند به سرعت خریداری یا فروش شود. یا اگر می تواند ، معامله تأثیر بسزایی در قیمت آن خواهد داشت.

وجه نقد (یا معادل آن) را می توان نقدینگی ترین دارایی دانست زیرا می تواند به راحتی به دارایی های دیگر تبدیل شود. دارایی مشابه در دنیای ارزهای رمزنگاری شده ، استیبل کوین است.

در حالی که ارزهای ثابت و ارزهای دیجیتال هنوز بخشی از استاندارد پرداخت های روزمره نیستند ، اما تا زمانی که به طور گسترده پذیرفته نشوند ، زمان کافی است. در هر صورت ، حجم زیادی از بازار ارزهای رمزنگاری شده هم اکنون در استیبل کوین ها  انجام می شود و باعث می شود آنها بسیار نقد باشند.

از طرف دیگر ، املاک و مستغلات ، اتومبیل های عجیب و غریب یا اقلام نادر ممکن است نسبتاً بی نقص تلقی شود ، زیرا خرید و فروش آنها لزوماً کار ساده ای نیست. ممکن است شما یک مصنوعات نادر در اختیار داشته باشید ، اما یافتن یک خریدار مایل به قیمت مناسب بازار ممکن است دشوار باشد.

همچنین ، بیایید بگوییم شما مایل به خرید یک ماشین با مصنوعات خود هستید. تقریباً غیرممکن است کسی بتواند دقیقاً اتومبیل مورد نظر شما را بفروشد و بخواهد آن را با مصنوعات شما عوض کند. اینجاست که پول نقد مفید است.

دارایی های مشهود به دلیل ملموس بودن ، نسبت به دارایی های دیجیتال به طور کلی نقدینگی کمتری دارند. هزینه های اضافی در این زمینه وجود دارد و انجام معامله ممکن است کمی زمان ببرد.

با این حال ، در زمینه مبادله دیجیتال و ارزهای رمزپایه ، خرید یا فروش دارایی یک بازی متحرک در رایانه ها است. این امر منافع نقدینگی را فراهم می کند ، زیرا پاکسازی یک معامله نسبتاً ساده است.

با این اوصاف ، شاید بهتر باشد در مورد liquidity به عنوان یک طیف فکر کنیم. در یک طرف ، پول نقد و پول ثابت داریم. از سوی دیگر ، ما دارایی های بسیار نقدی مانند اقلام نادر داریم. بهتر است در مورد دارایی ها در بخشی از این طیف نقدینگی فکر کنید.

نقدینگی یا liquidity چیست؟هر آنچه باید بدانید.

به معنای سنتی ، دو نوع liquidity وجود دارد – نقدینگی حسابداری و نقدینگی بازار.

نقدینگی حسابداری چیست؟

نقدینگی حسابداری اصطلاحی است که بیشتر در متن مشاغل و ترازنامه آنها استفاده می شود. منظور از سهولت پرداخت یک شرکت برای پرداخت بدهی های کوتاه مدت و بدهی های جاری خود با دارایی های جاری و جریان نقدی است. بدین ترتیب ، نقدینگی حسابداری با سلامت مالی یک شرکت ارتباط مستقیم دارد.

نقدینگی بازار چیست؟

نقدینگی بازار به میزانی است که بازار اجازه خرید و فروش دارایی ها را با قیمت های منصفانه می دهد. این قیمت ها نزدیک ترین قیمت به ارزش ذاتی دارایی ها هستند. در این حالت ، ارزش ذاتی به این معنی است که کمترین قیمتی که فروشنده حاضر به فروش (درخواست) نزدیک به بالاترین قیمتی است که خریدار در (پیشنهاد) می خواهد بخرد. تفاوت بین این دو مقدار را می توان گسترش پیشنهاد-درخواست قیمت نامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *