ارتفاع بلاک یا block height  نشان دهنده تعداد بلاکی است که در کل تاریخ یک شبکه بلاکچین خاص تأیید شده است – از بلاک پیدایش (یا بلاک صفر) تا آخرین. بر خلاف بلاک پیدایش ، تمام بلاک های دیگر حاوی یک مرجع (هش) به بلاکی است که بلافاصله قبل از آن آمده است و ارتفاع بلاک تعداد هر بلاک در آن دنباله است. بنابراین block height پیدایش # ۰ است و ارتفاع بلاک اولین بلاک استخراج شده # ۱ است.

از آنجایی که بلاکچین ها از بلاک تشکیل شده اند ، قیاسی که بعضی اوقات برای توصیف آنها استفاده می شود ، تصور بلاک چین ها به صورت دسته های لگو است. هیچ راهی برای برداشتن لگو از وسط پشته بدون بهم ریختن کل ساختار وجود ندارد – مانند Jenga نیست که بتوانید بدون به خطر انداختن سایرین ، یک بلاک را بیرون بیاورید.

بنابراین ، می توان block height را با زمانی که بلاکچین راه اندازی شده است تقسیم بر میانگین زمان بلاک زنجیره محاسبه کرد. به عبارت دیگر ، ارتفاع بلاک از تعداد بلاک های استخراج شده (یا معتبر) از زمان ایجاد یک شبکه بلاکچین خاص تشکیل شده است.

از نظر تئوری ، میانگین زمان بلاک باید تقریباً زمان بلاک هدف باشد ، بر اساس سطح سختی استخراج. سختی استخراج برای بسیاری از بلاکچین ها براساس مقدار هش ریت کل شبکه تنظیم می شود تا دوره بلاک تقریباً ثابت بماند. در مورد بیت کوین ، زمان بلاک به طور متوسط ​​۱۰ دقیقه است. در غیر این صورت ، دوره بلاک مورد انتظار ممکن است در پاسخ به مقدار منابع محاسباتی که ماینرها به آن شبکه خاص اختصاص داده اند ، نوسان داشته باشد.

block height نباید مستقیماً بین بلاکچین های مختلف مقایسه شود ، زیرا میانگین دوره بلاک و نرخ هش آنها متفاوت است. با این حال ، اگر ارتفاع بلاک نسخه محلی با آنچه ارتفاع بلاک پذیرفته شده در سطح جهانی متفاوت است ، یک نسخه از بلاکچین “غیر همگام سازی” در نظر گرفته شود. بنابراین ، ارتفاع بلاک یک آمار مفید برای بررسی اینکه آیا نسخه از بلاکچین داده شده به روز است یا خیر ، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *